Sztuka

Już 11 czerwca drugi Dzień Seniora w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Już 11 czerwca odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Dzień Seniora w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Po wystawie „Zmory” Grzegorza Drozda oprowadzać będzie kurator ekspozycji – Stach Szabłowski. Dzień Seniora to cykliczne, edukacyjne wydarzenie, skierowane do osób w wieku powyżej 60 lat.

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski uruchomiło w maju nową, comiesięczną inicjatywę – Dzień Seniora, której program skierowany jest specjalnie do osób powyżej 60 roku życia. Spotkania odbywają się w drugą środę każdego miesiąca. Podczas nich seniorzy mogą poznać najnowszą, zagraniczną i polską sztukę, zwiedzić ekspozycję z kuratorem lub przewodnikiem, dowiedzieć się o planowanych wydarzeniach w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz poznać specyfikę samej instytucji.

 

Pierwsza edycja Dnia Seniora wybudziła ogromne zainteresowanie zwiedzających. Podczas niej wystawę nowej sztuki rumuńskiej zobaczyło blisko 80 osób. Drugie spotkanie odbędzie się w środę, 11 czerwca. Tego dnia osoby powyżej 60 roku życia mają wolny wstęp na wszystkie wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Po wystawie „Zmory” Grzegorza Drozda oprowadzać będzie kurator ekspozycji, Stach Szabłowski i Joanna Tabaka. Przewidziane są dwie tury zwiedzania – o godzinie 12.00 i 14.00. Podczas rozmowy z kuratorem i przewodniczką seniorzy będą mogli poznać autorskie interpretacje przedstawionych prac, dowiedzieć się, jak powstawały i zgłębić biografie poszczególnych twórców. Nie przewidujemy zapisów na oprowadzanie po wystawie „Zmory”– wystarczy kilka minut przed planowanym oprowadzaniem przyjść do holu budynku Zamku Ujazdowskiego.

 

Na wystawie „Zmory” Grzegorza Drozda pojawiają się między innymi marmurowe sowy z laserowymi oczami, egzotyczne rośliny halucynogenne i białe sztandary wywieszone z okien warownego zamku, a także „ambona pełna słów”, która rozpoczyna ekspozycję. Artysta rzuca się w wir prac plastycznych: zapełnia sale wystawowe rzeźbami z drewna, dziełami metaloplastyki, wypala ceramikę, maluje obrazy. Wywozi publiczność z galerii i zaprasza na wycieczkę na peryferie Warszawy. Sięga pamięcią w przeszłość i wybiega myślami poza granice własnej kultury, w egzotyczne rejony, w których to co swojskie staje się obce. Wyświetla filmowe dokumenty, w których obraz niesiony jest słowem, daleko poza to, co widać na pierwszy rzut oka. Artysta opisuje „Zmory” jako „bajkę”, w której „to, co zbiorowe jawi się jako nocna mara a to, co indywidualne jako nieokiełznana fantazja”. Wystawa, jak mówi Drozd, napędzana jest „renesansowym sposobem łączenia dyscyplin dla wyrażenia tego co romantyczne i duchowe. Nie jest to jednak wyraz dekadencji ale transowej fascynacji niesamowitością świata.”

 

Motywem przewodnim narracji, którą w swojej twórczości rozwija Drozd jest relacja jednostki ze zbiorowością. Bohater tej opowieści – artysta-nomada żyjący w osiadłej, późnokapitalistycznej wspólnocie – z zaangażowaniem uczestniczy w życiu społecznym, lecz jednocześnie walczy, aby nie dać się przez społeczeństwo pochłonąć. Monograficzna wystawa „Zmory” jest sumą doświadczeń, które Grzegorz Drozd zdobył przez ostatnie lata w dziedzinie reagowania na świat autonomicznym, twórczym gestem.

 

Dzień Seniora w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Drugie spotkanie – 11 czerwca 2014 roku

Kolejne spotkania będą odbywać się w drugą środę każdego miesiąca

 

Oprowadzanie kuratorskie ze Stachem Szabłowskim i Joanną Tabaką w dwóch grupach, o godz. 12.00 i 14.00

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, nie obowiązują zapisy

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa
www.csw.art.pl
www.facebook.com/cswzu

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 czerwca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca