Sztuka

Jarmark Jagielloński w Lublinie już niebawem

Jarmark Jagielloński

Lublin, 15-17 sierpnia 2014 r.

 

 

Olbrzymia złota kura przemierzająca wąskie uliczki Starego Miasta, kolorowe stragany kuszące rękodzielniczymi cudeńkami, gry i zabawy dla najmłodszych, zajęcia warsztatowe, kino z muzyką na żywo, koncerty i wieczorne potańcówki – to tylko niektóre z atrakcji odbywającego się w dniach 15-17 sierpnia Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

 

Wydarzenie umiejscowione jest w sercu Lublina, na Starym Mieście, a uliczki pamiętające dawne jarmarki i renesansowe kamienice są architektoniczną pamiątką po atmosferze tamtych lat. Odbywający się pośród tej magicznej atmosfery Jarmark jest więc wydarzeniem kameralnym i światowym zarazem. Rokrocznie z tej okazji do Lublina przyjeżdża około 250 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Słowacji. Wielu z nich kontynuuje wielopokoleniowe tradycje rzemieślnicze. Prezentują oryginalne rękodzieło, tradycyjne wyroby, produkty unikalne, wykonane z wielką starannością. Z pasją opowiadają o swojej pracy. Przechadzka po Jarmarku niewiele wspólnego ma więc ze zwykłymi zakupami – tu smakuje się każdą chwilę, słucha barwnych opowieści i chłonie atmosferę wydarzenia wszystkimi zmysłami.

 

Jarmark Jagielloński jest również miejscem krzyżowania się szlaków kulturalnych. Tegoroczna, ósma już edycja wydarzenia odwołującego się do XV i XVI-wiecznej tradycji jarmarków kupieckich jak co roku obfitować będzie nie tylko w kolorowe stragany, ale także liczne atrakcje kulturalne, a zróżnicowany program z pewnością przypadnie do gustu najbardziej wymagającym odbiorcom. Na uczestników czekają gry i zabawy dla dzieci, warsztaty sztuki ludowej dla tych, którzy pragną nabyć nowych, przydatnych umiejętności czy słynne już potańcówki na świeżym powietrzu, podczas których można bawić się do białego rana. Usłyszymy barwne opowieści, zobaczymy liczne spektakle, wystawy i koncerty muzyki tradycyjnej i folkowej, a także obejrzymy filmy z muzyką na żywo.

 

W tym roku na Jarmark Jagielloński składają się trzy główne osie tematyczne. Pierwsza z nich dotyczy wycinanek, które będzie można zobaczyć na licznych wystawach, a nawet wykonać samodzielnie podczas warsztatów. Drugi blok wydarzeń poświęcony zostanie Oskarowi Kolbergowi, którego rok właśnie obchodzimy. Kolberg był najwybitniejszym polskim etnografem i folklorystą. Spisał w „Dziełach wszystkich” najpiękniejsze ludowe legendy i pieśni, które usłyszymy podczas koncertów i na uliczkach Starego Miasta. Organizatorzy dużą uwagę poświęcili także twórcom ukraińskim. Usłyszymy tradycyjne melodie i pieśni przybliżające historię Kozaków, zobaczymy wystawę fotografii poświęconą Tatarom krymskim. Również pośród wystawców Jarmarku Rękodzielniczego liczną grupę stanowić będą nasi wschodni sąsiedzi.

 

W programie Jarmarku Jagiellońskiego 2014 znajdą się m.in.:

 

MUZYKA – na uczestników festiwalu czekają dwie sceny muzyczne. Na pierwsza z nich zlokalizowanej na Placu po Farze zobaczymy m. in. występ Burdon, jednego z najbardziej znanych zespołów folkowych z Ukrainy, poznamy tajniki kozackiej duszy podczas koncertu „Terra Kozakorum – Tradycyjne Pieśni i Melodie Ukrainy”, czy usłyszymy nowe brzmienie wschodnio-europejskiej muzyki cygańskiej dzięki zespołowi Romengo. Nieco bardziej kameralną scenę w Teatrze Starym zaadaptuje zespół Lautari podczas projektu Vol 67. nawiązującym do wielkiego dzieła zbiorów etnograficznych Oskara Kolberga. Usłyszymy tam także Karolinę Cichą i Spółkę w projekcie Wieloma Językami, która w swojej twórczości wykorzystuje doświadczenia związane z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.

 

KINO JARMARKOWE – uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego będą mogli skorzystać z niepowtarzalnej okazji obejrzenia filmu „Jánošík 21” z 1921 roku w reżyserii Jaroslava Jerry'ego Siakeľa. To mało znany obraz o dobrze nam znanej postaci góralskiego bohatera. Jest to również pierwszy długometrażowy film słowacki. Kolejna filmowa perełka to „Szczęście” – film w reżyserii Aleksandra Miedwiedkina z 1932 r. Z racji antybolszewickiej wymowy przez 40 lat był zakazany i objęty cenzurą. Kwartet Jorgi uświetni projekcje muzyką graną na żywo.

 

SPEKTAKLE I OPOWIEŚCI – w „Legendy Dawnego Miasta” wprowadzą nas aktorzy z jednej z najlepszych grup impro w Lublinie – No Potatoes. Dzięki „Opowieściom Jarmarcznym” usłyszymy historie, którymi niegdyś żyli goście karczm i targowisk. Poprzez spektakl „Muzykanci Tralalanci” oraz utwory Lutosławskiego dla dzieci, mali słuchacze wejdą do Krainy Dźwięków Przeróżnych. Do najmłodszych adresowane jest także spotkanie z Teatrzykiem Słuchaj Uchem, gdzie uczestnicy poznają dawne piosenki, zabawy, zagadki, wyliczanki, tańce i baśnie.

 

WYSTAWY – podczas Jarmarku Jagiellońskiego będziemy mogli sprawdzić, jakie różnice są między wycinanką kurpiowską a łowicką dzięki wystawie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Zobaczymy fotograficzną historię Tatarów Krymskich, a poprzez rzeźby, malarstwo i przedmioty obrzędowe zgromadzone w Muzeum Lubelskim poczujemy emocje, jakie towarzyszyły niegdyś młodym parom przed weselem. Ciekawym wydarzeniem będzie również wystawa prac Bereniki Kowalskiej „Zapomniane Obrzędy Ludowe”.

 

WARSZTATY I SPOTKANIA – mali i duzi będą mogli wziąć udział w warsztatach z malowania na szkle czy robienia kwiatów z bibuły. Panie nauczą się śpiewać tradycyjne pieśni weselne z regionu lubelskiego, a wszyscy chętni niezależnie od wieku czy płci tańczyć w korowodzie, parze czy gromadzie. Podczas Jarmarku odbędą się także Letnia Szkoła Wycinankarstwa, warsztaty szycia czapek gamerek, plastyki zdobionej, zielarskie czy plecionkarskie, a młodzi muzycy będą mogli sprawdzić swoich sił w Jarmarkowej Orkiestrze. Na wybrane warsztaty obowiązują zapisy pod nr 81 533 08 18 od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 16:00.

 

PODWÓRKO JARMARKOWE – błonia pod Zamkiem tradycyjnie już zamienią się w plac gier i zabaw, przestrzeń dla dzieci, rodziców i dziadków. Ponownie rozstawiona zostanie tam Yurta Nomadów Kultury, w której odnajdziecie historie, melodie i opowieści z różnych stron świata. Kto nie pamięta zasad gry w kapsle, gumę czy ilości podrzucanych haceli niech pojawi się koniecznie. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił także w boulach, mega bierkach, czy Jendze XXL.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Pełny program Jarmarku Jagiellońskiego można znaleźć na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl

 

Organizatorem imprezy są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.

 

Partnerzy: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Lublin Wrotków, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie, Unia Szlaków Zachód-Wschód, Muzeum Lubelskie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, LROT, Slovak Film Institute oraz Ústredie ľudovej umeleckej výroby.

 

Patroni medialni: Polskie Radio Program Drugi, TVP 2, TVP Lublin, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, O.pl, nocowanie.pl, designteka.pl, historia.org.pl, kulturaludowa.pl, serpent.pl, muzykatradycyjna.pl, maliturysci.pl

 

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 sierpnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca