Sztuka

Wystawa w Galeria Pod Plafonem | Rafał Werszler "Maski"| Wrocław

Rafał Werszler MASKI

wernisaż 20 lutego 2015 roku (piątek),  godzina 17.30

wystawa czynna do 21 marca 2015 roku

 

 

Rafał J. Werszler (ur. 1968 r.) w 1993 r. uzyskał z wyróżnieniem dyplom magistra sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1993 r. plastyk w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (od 2000 r. kierownik Działu Poligrafii). W latach 2000-2009 brał aktywy udział w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych we Wrocławiu. W 2003 r. został odznaczony Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. W 2008 r. otrzymał stypendium twórcze Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W 2011 r. został honorowym członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa Cyklistów. Radny Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Miasta Wrocławia (kadencja: 2013-2017).Twórczo zajmuje się: sztuką włókna, rysunkiem, grafiką artystyczną, wydawniczą, ekslibrisem, fotografią, filmem dokumentalnym i artystycznym, szkłem unikatowym, rzeźbą, malarstwem, batikiem, satyrą, aranżacją przestrzeni wystawienniczej. Designer, pisze felietony i wiersze.

 

Autor wystaw indywidualnych (do 2014 r. - 24 wystawy), uczestnik wystaw zbiorowych krajowych i zagranicznych (do 2014 r. udział w 170 wystawach). Laureat twórczych nagród i wyróżnień m.in..: • 2014 - Nagroda za „Maski” na 2. Białogardzkim Biennale Artystycznym • 2013 - wyróżnienie w X International Compention for ex libris, Ruse, Bułgaria •  2013 - wyróżnienie honorowe za „Maski” na XXXVIII Międzynarodowej Wystawie Sztuki Włókna Kowary, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze • 2011 - wyróżnienie w konkursie filmowym nt. „Krótki film o Miłoszu”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie • 2010 - III Nagroda w kategorii programów multimedialnych za „Pamięci Papieża Jana Pawła II”, na XXV Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów, Niepokalanów.

 

----------------------------------

Teksty o maskach:

Techniką wyplatania zainspirowałem się podczas warsztatów na Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Włókna - Warsztat Twórczy Kowary w 2012 r. Od tego czasu przetwarzanie materiału recyklingowego, jakim jest papier gazetowy, stało się jednym ze sposobów mojej wypowiedzi artystycznej. Formowanie tego materiału poprzez stosowanie różnych splotów dało mi możliwość nadania im przestrzennego charakteru. Zastosowałem tradycyjne sploty tkackie oraz własne, podkreślające trójwymiarowość form. Moje obserwacje jako portrecisty - rysownika przekształciłem w rzeźbiarskie formy. Od wielu lat intryguje mnie mimika ludzkiej twarzy,  która tu stała się tematem przewodnim w kreowanych przeze mnie papierowych pracach. W dzieciństwie nieodłączna była mi plastelina, na studiach rzeźbiarskie fascynacje realizowałem w formach szklanych. Teraz papier, materię przeciwstawną wobec szkła, zmuszam do plastycznego działania. I choć szkło tworzy się z ognia a papier w ogniu ginie, oba te materiały są bardzo trwałe, jeśli się o nie odpowiednio dba.

Moje maski łączą w sobie tkaninę, rzeźbiarstwo i poszukiwania w obrębie portretu. Posługuję się wyselekcjonowanym materiałem makulaturowym, tym samym moja twórczość bliska jest sztuce recyklingu, lecz wyłącznie jako materii. Kreując obiekt, masę  wykorzystuję jako materiał sam w sobie, tworzony od podstaw i każdorazowo indywidualnie traktowany.  W maskach uwidaczniam wyrazy ludzkiej twarzy, czasami lekko ironicznie, ale też z akcentowaniem groteskowych elementów. Nie satyryczność jednak jest dla mnie istotna, ale uchwycenie w tym materiale różnorodności – po prostu człowiek z Metra – bladym świtem, późną nocą czy w środku dnia. Przygotowanie ekspozycji to długotrwały proces. Zajął mi ponad dwa lata. W trakcie powstawania masek, pojedyncze rzeźby prezentowałem na kilku zbiorowych, międzynarodowych wystawach.

MASKI,  Rafał Werszler, 2015

 

---------

Sztuka Rafała Werszlera ciągle zaskakuje. Rafał Werszler jest artystą wszechstronnym: grafikiem, malarzem, zajmuje się też fotografią, filmem, multimediami. Tkanina, którą zajmuje się od wielu lat, zawsze była bardzo wyrazista. Od dwóch lat artysta tworzy rzeźby - Maski. Prace są kontynuacją tkaniny artystycznej, autor wyplata swoje dzieła, powiela je, rozprzestrzenia.  Obiekty mają różne kształty i oblicza. Prace są niezwykle ekspresyjne, przypominają sztukę Afryki.  Wielkość, kształt, charakter wypowiedzi artysty nie pozwalają ich nie zauważyć. Są groźne, nieprzyjazne, starają się przestrzegać odbiorcę. Maski Rafała Werszlera są agresywne, ale szczególne i nie można ich nie zobaczyć.     

Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, Jelenia Góra, 2014

--------------------------------

W maskach Rafała Werszlera, w groteskowo-burleskowej formie dostrzegam skondensowaną wewnętrzną energię, która jest niejako sprężoną próżnią, gotową w każdej chwili do wyrwania się na powierzchnię, aby odsłonić ukrytą istotę.

Zenovia Shulha,  profesor Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, członek Związku Narodowego Artystów Ukrainy. Lwów, Ukraina, 2014

------------------------------------------

Na maski Rafała Werszlera patrzę szczególnie pod kątem użytego materiału - codziennej gazety, a więc rezerwuaru gestów, figur i emocji, często udawanych i sztucznych, ograniczonych do schematycznych póz. Artysta wydaje się zadawać pytanie nam, medialnym konsumentom - czy karmiąc się wiedzą z gazetowego papieru uzyskamy coś więcej, niż tylko darmowy bilet wstępu do gabinetu masek ?

Joanna Lohn-Zając, artysta plastyk, Warszawa, 2014

----------------------------------------------------

Więcej :

http://www.werszler.strefa.pl/r/maski/a.htm

 

 

 

Galeria Pod Plafonem

Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

50-116 Wrocław, Rynek 58

www.wbp.wroc.pl

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lutego 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca