Sztuka

Ratujmy zabytkową kolekcję Fabryki Ursus! | Warszawa

Z Warszawy zniknąć może jeden z najważniejszych materialnych śladów dziedzictwa kultury przemysłowejstolicy oraz najnowszych dziejów gospodarczych i politycznych Polski – kolekcja Muzeum Historii Ursusa.
Unikatowa kolekcja, utworzona przy byłych Zakładach Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”, składa się z ok. 400 eksponatów dokumentujących dzieje fabryki traktorów i rozwój polskiej myśli technicznej. Właściciel kolekcji – Polski Holding Obronny (dawniej Bumar) właśnie wzmógł starania na rzecz sprzedaży eksponatów.


Wesprzyjcie walkę o ich ocalenie i pozostawienie w stolicy!

W piątek 20 lutego o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury „Arsus” odbędzie się spotkanie lokalnej społeczności dzielnicy Ursus, stołecznych organizacji pozarządowych oraz artystów, dziennikarzy i społeczników działających na rzecz Ursusa, na którym ogłosimystart kampanii na rzecz ocalenia kolekcji Muzeum Historii Ursusa oraz powołania w dzielnicy placówki dedykowanej historii fabryki Ursusa.
Chcemy, aby placówka ta nie tylko upamiętniała stuletnie dzieje przemysłu i rozwój polskiej myśli technicznej, ale stała się również żywym centrum aktywizacji i integracji lokalnej społeczności.

Podczas spotkania zbierane będą podpisy pod petycją adresowaną do Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z apelem o czynne włączenie się Ratusza w prace nad ocaleniem kolekcji i powołanie centrum społecznego w Ursusie.


Program spotkania:

  • Prezentacja filmów Jaśminy Wójcik „Ursus. Esej filmowy” oraz „Ursus znaczy niedźwiedź”, poświęconych historii Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus;

  • Ogłoszenie złożenia przez artystkę projektu do budżetu partycypacyjnego Ursusa na wykupienie kolekcji Muzeum Historii Ursusa od Polskiego Holdingu Obronnego;

  • Rozpoczęcie zbiórki podpisów pod petycją do Prezydentm.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z apelem o czynne włączenie się Ratusza w prace nad ocaleniem kolekcji i powołanie centrum społecznego w Ursusie.


20 lutego, piątek, godz. 18.00
Ośrodek Kultury Arsus

Ursus, ul. Traktorzystów 14
wstęp wolny

Prowadzenie: Igor Stokfiszewski, Jaśmina Wójcik
Organizatorzy: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
Współpraca: Ośrodek Kultury ARSUS, Urząd Dzielnicy Ursus

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 lutego 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca