Sztuka

Psychoanimalja

Galeria Entropia

Wrocław ul. Rzeźnicza 4 

www.entropia.art.pl

entropia@entropia.art.pl

tel. 71 3444 634

_________________

 

Izabela Chamczyk, Agnieszka Obszańska, Renata Iwaniec

PSYCHOANIMALJA

pokaz | spotkanie autorskie | prezentacja projektu

5.05.2015 | wtorek godz.18.00

 

 

Pierwszy z cykl u krótkich video, finalnie prezentowanych jako instalacja video w przestrzeni.

Filmy realizowane w różnych formach wizualnych i dźwiękowych odnoszą się do chorób i zaburzeń psychicznych, które przypisuję zwierzętom po wnikliwej obserwacji ich zachowań. Każda projekcja będzie prezentowała inne zwierzę oraz jego zachowanie.  Interpretacja zachowań zwierząt przy współpracy z psycholożką i terapeutką Renatą Iwaniec będzie diagnozą konkretnych chorób psychicznych, jednak czysto ludzkich.

Filmy stylizowane w różny sposób (na filmy przyrodnicze, sesję terapeutyczną, komedio -dramat) głównie dzięki interpretacji głosowej  dziennikarki i audiofilki Agnieszki Obszańskiej, budują wyimaginowany świat, w którym kiwanie się flaminga jest schizofrenią katatoniczną, a lgnące do światła muchy popełniają zbiorowe samobójstwo.

Projekt nie ma na celu sprawdzać czy zwierzęta cierpią na zaburzenia psychiczne oraz czy ich zachowania wiążą się ze stanami emocjonalnymi. Idea polega na przypisaniu zwierzętom odludzkich skrajnych stanów emocjonalnych niekoniecznie zgadzających się ze stanem faktycznym zwierzęcia.

 

_________________

 

osoby biorące udział w projekcie:

Izabela Chamczyk - artystka wizualna, performerka, malarka.

Agnieszka Obszańska - Z wykształcenia teatrolog, z wyboru - radiowiec. Od 2007 r. dziennikarka radiowej "Trójki".

Renata Iwaniec - Psycholog, Trener i Terapeuta grupowy, wykładowca - obecnie na Uniwersytecie Wrocławskim.

 

Projekt realizowany w ramach Stypendium Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015

 

 

więcej:

_________________

 

Izabela Chamczyk. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu. Malarka-performerka-buntowniczka. Tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach redefiniując ich granice, angażując przy tym silne, nieraz skrajne emocje.   Jednym z takich projektów była zrealizowana przez artystkę w 2013 roku „Wojna dwunastomiesięczna”. Akcja podejmowała zagadnienia miejsca artysty na rynku sztuki i w środowisku instytucji kultury, poszukiwania przestrzeni i uznania dla własnej twórczości oraz bezkompromisowej konfronacji z odbiorcą.

Izabela Chamczyk jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i finalistką prestiżowych konkursów takich jak: 10 konkurs im. E. Gepperta we Wrocławiu, 6 Triennale Młodych w Orońsku czy konkurs Fundacji Vordemberge - Gildewart w MOCAK’u. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych oraz działań zbiorowych np.: w Galerii SCC w Isfahanie (Iran), Galerii Entropia we Wrocławiu, GSW w Opolu, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu, Festiwalu w Sokołowsku, ERARTA w Sankt Petersburgu (Rosja). Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

www.izabelachamczyk.com

 

Agnieszka Obszańska. Z wykształcenia teatrolog, z wyboru - radiowiec. Od 2007 r. dziennikarka radiowej "Trójki", w której jest reporterką i autorką programów. Prowadzi codzienny program "Teren Kultura" o najbardziej interesujących wydarzeniach kulturalnych w Polsce i na świecie oraz nowych zjawiskach w kulturze, niedzielny magazyn rozmaitości "Mówię Tak", a także od wielu lat współtworzy audycję Radiowy Dom Kultury. Z Jerzym Sosnowskim współpracuje przy programie "Trójkowy Wehikuł Czasu". Członek jury nagrody "Talenty Trójki" w kategorii Sztuki Wizualne. Z mikrofonem zjeździła między innymi Stany Zjednoczone ( w ramach jednej z największych w historii Polskiego Radia akcji "Trójka przekracza granice: raport o stanie USA"), Meksyk, Bliski Wschód i Europę. Nadawała i relacjonowała dla Polskiego Radia najważniejsze polskie i międzynarodowe wydarzenia kulturalne (m.in.: Biennale Sztuki w Wenecji, Festiwal Malta w Poznaniu, Festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu,Biennale w Stambule, Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Edynburgu, festiwal muzyczny Primavera Sound w Barcelonie, The Great Escape w Brighton). Interesuje się field recordingiem – nagrywaniem dźwięków terenowych, tworząc subiektywne dźwiękowe mapy miejsc, które odwiedza.

 

Renata Iwaniec. Psycholog, trener, terapeuta grupowy, wykładowca akademicki – obecnie w Uniwersytecie Wrocławskim. Zainteresowana tematyką rozwoju osobistego, poczucia jakości życia i tożsamości. Od 6 lat związana z Fundacją Imago, wraz z którą aktywizuje i przywraca do społeczeństwa osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem. Współzałożycielka Ważkiej Fundacji, skupionej na wspieraniu lokalnej tożsamości i aktywizacji społeczno-kulturalnej. Dużo mówi, dużo robi.  Żałuje, że nie ma żadnego talentu artystycznego.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 kwietnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca