Sztuka

„Hipertekst o małym mieście” 26 maja 2015 r. o godzinie 17.00

Fundacja Solar Trip, Gimnazjum nr 1 we Wrześni oraz portal Września.NaszeMiasto zapraszają na uroczyste podsumowanie projektu „Hipertekst o małym mieście” 26 maja 2015 r. o godzinie 17.00 w Restauracji WeWe, Rynek 7 we Wrześni.

Podsumowanie połączone będzie z premierą witryny hipertekstowej, spotkaniem z autorami, wystawą fotograficzną dokumentującą projekt oraz pokazem filmu. Dla gości uczestnicy projektu przygotowali niespodziankę w postaci questu.

 

Gimnazjaliści z Wrześni stworzyli multimedialną i hipertekstową opowieść o młodych i dla młodych. To druga tego typu produkcja w Polsce, która powstała przy wsparciu Fundacji Orange. Przedsięwzięcie promuje mało znaną w Polsce humanistykę cyfrową.

 

Uczestnicy w kilkunastu historiach rozgrywających się we Wrześni poruszyli ważne tematy: nieszczęśliwej miłości, prześladowania przez rówieśników, samobójstwa, niepełnosprawności. Każda z opowieści, które już niedługo będą dostępne w internecie, ilustrowana jest fotografiami i dźwiękami.

 

Młodzi przygotowywali się do projektu na warsztatach pisarskich, fotograficznych, dźwiękowych i informatycznych. Zajęcia przeprowadzili m. in. pracownicy naukowi UAM w Poznaniu.

 

- Projekt jest cenny z kilku względów – tłumaczy koordynator, Piotr Michalak. - Młodzież często podkreśla, że otrzymała nieskrępowaną wolność twórczą, czuje się w pełni właścicielem tworzonych opowieści. Ma też szanse zetknięcia się z różnymi rodzajami sztuki – na zajęciach m. in. koduje, tworzy rzeźby dźwiękowe, odbywa soundwalki.

 

Hipertekst daje nowe możliwości stwarzane przez internet i media. Dzięki linkom czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób twórca poszukiwał informacji, co go zainspirowało. Może to być piosenka, zdjęcie, film, cytat z książki. Odbiorca staje się współtwórcą poprzez swoje wybory. Hipertekstu nie trzeba czytać strona po stronie, korzystając z sieci hiperlinków można decydować o tym, jak potoczy się akcja, a nawet jak się zakończy. Fascynujące jest, że za każdym razem czytana opowieść będzie inna. Co ciekawe, gdy hipertekst będzie już dostępny na serwerze, internauci będą mogli dopisywać kolejnych części.

 

- Hipertekst jest fajniejszy niż zwykła książka – tłumaczą Natalia Swancar i Kornelia Nejmańska. - Zwłaszcza dla czytelnika, który może śledzić kilka kierunków rozwoju fabuły. Tak nam się spodobało wspólne pisanie, że chcemy razem napisać jeszcze jedną książkę.

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 maja 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca