Sztuka

Poznań, Lodowe arcydzieła Stary Rynek – STIHL POZnan Ice Festival

W dniach 11-13 grudnia Stary Rynek w Poznaniu zamieni się w prawdziwą krainę lodu znaną z baśni Hansa Christiana Andersena. A wszystko za sprawą STIHL POZnanIceFestival, który już po raz 10. odbędzie się w stolicy Wielkopolski. W tym roku będzie jeszcze bardziej widowiskowy niż w ubiegłych latach. W rzeźbiarskiej potyczce zmierzy się aż 24 wybitnychartystów z całego świata, nawet z tak odległych zakątków jak Japonia, Filipiny czy Kanada. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki 20 ton lodu przeobrazi się w zapierające dech w piersiach lodowe arcydzieła.

 

Zamrożony Stary Rynek

 

W tym roku STIHL POZnanIceFestival potrwa trzy dni, z których każdy przepełniony będzie masą różnorodnych atrakcji. Wydarzenie to odbędzie się w ramach cyklu imprez świątecznych organizowanych przez miasto Poznań pod nazwą „Betlejem Poznańskie”.

 

Miejskie święto lodu rozpocznie się w piątek (11 grudnia) o godzinie 17:00. Zgromadzeni na poznańskim Starym Rynku widzowie, będą mogli podziwiać „Ice Show” w wykonaniu tancerzy z Teatru Tańca oraz poznać artystów, którzy w weekend pokażą swoje rzeźbiarskie możliwości. Następnie w świąteczną atmosferę wprowadzi wszystkich popularny,gospelowy zespół SOUND'N'GRACE. Kulminacyjnym momentem wieczoru będzie próba pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób wykonujących polską kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.

 

W sobotę wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00. Do akcji przystąpią rzeźbiarze, którzy będą zmagać się w tzw. „SpeedIceCarving’u”. Rywalizacja ta polega na odtworzeniu w bryle lodu, w ciągu zaledwie 25 minut, losowo wybranego wzoru. Motywy rzeźb są trzymane w tajemnicy do samego końca. Aby zmieścić się w limicie czasowym, dłuta i pilarki artystów będą pracowały na najwyższych obrotach. Zawodnicy będą rywalizować w 3-osobowych grupach. Do kolejnej rundy przechodzi jeden artysta z każdego teamu. W finałowym starciu na podestach zostanie już tylko 3 najlepszych rzeźbiarzy. Zwycięzcę wybierze jury, w składzie: autorytet w dziedzinie sztuki, przedstawiciel miasta Poznań oraz śmiałek wybrany z publiczności.

Niedziela będzie wisienką na festiwalowym torcie.

 

Tego dnia rzeźbiarze zajmą się przygotowaniem swoich autorskichprac. Od 9.00, przez 8 godzin, z dokładnością Michała Anioła będą odwzorowywać opracowane przez siebie projekty. Rywalizować będą w 2-osobowych zespołach, których skład ustalany jest na długo przed wydarzeniem. Pośród barwnego międzynarodowego towarzystwa, nasz kraj reprezentować będzie pochodzący z Poznania artysta Michał Mizuła. Michał pośród licznych nagród i wyróżnień może pochwalić się rekordem Guinnessa w wysokości lodowej rzeźby. Przed rokiem Poznaniak cieszył się z zajęcia drugiego miejsca. Teraz także zapowiada walkę o czołowe lokaty – Wspaniale byłoby odnieść zwycięstwo w trakcie jubileuszowej 10 edycji festiwalu. Wraz z Samuelem mamy już przygotowany pewien projekt rzeźby, ale nie chciałbym go na razie zdradzać. O zwycięstwie w konkursie decydują umiejętności, polot i wyobraźnia. Poznaniacy na przestrzeni tych 10 lat mieli okazję zobaczyć prawdziwe arcydzieła i coraz trudniej jest ich zaskoczyć. Mam jednak nadzieję, że nam się to uda – mówi Michał Mizuła. Zwycięzców STIHL POZnanIceFestival poznamy o godzinie 18:00. Lodowe rzeźby zostaną wtedy podświetlone, a poznański Rynek jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamieni się w baśniową krainę magii.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 grudnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca