Sztuka

Wystawa rzeźb Pawła Orłowskiego w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie

 12 kwietnia 2016 roku w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie otwarta zostanie wystawa rzeźb krakowskiego artysty i wykładowcy tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych – Pawła Orłowskiego. Wystawa zatytułowana „Paweł Orłowski ” potrwa do 12 czerwca bieżącego roku.  "PAWEŁ ORŁOWSKI" to pierwsza indywidualna wystawa Pawła Orłowskiego w Warszawie. W Muzeum im. Bolesława Biegasa zaprezentowane zostaną monumentalne prace z cyklu „BOTY” oraz kilkanaście premierowych rzeźb wykonanych specjalnie na tę wystawę.  Orłowski w swych pracach nawiązuje do osiągnięć kubistów, futurystów i konstruktywistów. Uproszczone sylwetki ludzi i zwierząt są w istocie próbą wydobycia z geometrycznych form ukrytych, niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka znaczeń. W przypadku cyklu „BOTY” znaczeniem tym stało się ludzkie, ale i artystyczne marzenie stworzenia istoty doskonałej. W przestrzeni Muzeum im. Bolesława Biegasa widzowie będą mieli sposobność zobaczenia i porównania prac dwóch artystów - współcześnie żyjącego Pawła Orłowskiego oraz klasyka z przełomu XX wieku Bolesława Biegasa. Ich twórczość dzieli sto lat natomiast łączy ta sama dyscyplina sztuki, a także medium w którym tworzą.  Wystawa została objęta honorowym patronatem JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. Stanisława Tabisza.  Paweł Orłowski http://www.pawelorlowski.com/ https://www.facebook.com/orlowski.sculptures  Artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 40 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach na całym świecie (m.in. USA, Kanada, Niemcy, Włochy, Słowacja). Studiował na wydziale rzeźby ASP w Krakowie (1995– 2000), w pracowni prof. Józefa Sękowskiego, oraz na Universität der Künste w Berlinie, w pracowni prof. Karlheinza Biederbicka. Pracę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczął w 2000 roku jako asystent w pracowni prof. Andrzeja Zięblińskiego. W roku 2008 obronił doktorat. Obecnie prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Oryginalny styl twórczości Orłowskiego i jego niekonwencjonalne podejście do rzeźby spotkały się z szerokim uznaniem autorytetów świata sztuki. Projekt „Interwencja” podczas Triennale Rzeźby w Poznaniu został ciepło przyjęty m.in. przez Magdalenę Abakanowicz. Dowody uznania i wiele sympatii dla jego twórczości wyrażali ludzie kultury, biznesu i mediów, m.in. Krzysztof Penderecki, Józef Szajna, Leszek Mądzik, Jan Peszek, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Johan Bros, Jan Potocki, Wojciech Fibak czy Kuba Wojewódzki.


 

Muzeum im. Bolesława Biegasa
https://www.facebook.com/MuzeumBoleslawaBiegasa


6 maja 2015 r. w Warszawie została otwarta największa na świecie ekspozycja stała malarstwa i rzeźby wybitnego polskiego artysty Bolesława Biegasa. Ekspozycja została uruchomiona dzięki kooperacji Fundacji im. Bolesława Biegasa, Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz prywatnych kolekcjonerów - właścicieli największych na świecie zbiorów tegoż artysty - Marzenny i Roberta Szustkowskich. Projekt spotkał się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem władz oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, czego rezultatem było otwarcie nowej instytucji na mapie kulturalnej Warszawy.

 Wystawa rzeźb Pawła Orłowskiego pt. „Paweł Orłowski” Wystawa czynna w dniach: 12 kwietnia - 12 czerwca 2016 Wernisaż: 12 kwietnia 2016 Muzeum im. Bolesława Biegasa, Aleje Jerozolimskie 51, 00-697 Warszawa

 

Partnerzy wydarzenia:

Holiday Inn Kraków City Center

Claudius Scissor


 

Patroni medialni:

Gala

Gala.pl

Rynekisztuka.pl

 

od: 12 kwietnia 2016, 19:00
do: 12 czerwca 2016, 19:00 Muzeum im. Bolesława Biegasa, Aleje Jerozolimskie 51, 00-697 Warszawa

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca