Sztuka

Boznańska wraca na rynek, Fangor bije kolejne rekordy - Letnia Aukcja Polswiss Art już 31 maja

Boznańska wraca na rynek, Fangor bije kolejne rekordy - plejada gwiazd polskiej sztuki na letniej aukcji Polswissu

 

Ostatnia przed wakacjami Aukcja Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art już we wtorek 31 maja – a na niej 92 dzieła polskiej sztuki od XIX do XXI wieku o szacowanej wartości 6 mln zł.

 

W katalogu aukcji na uwagę zasługują prace najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa swoich czasów: "Taniec" Zofii Stryjeńskiej (cena wywoławcza 50 000 zł), trzy różnorodne dzieła Jacka Malczewskiego: „Ogród w Lusławicach” z 1922 r. (cena wywoławcza 35 000 zł), scena alegoryczna „Ondyna”/„Rybak i Chimera” ok. 1920 r. (cena wywoławcza 280 000 zł) oraz „Portret Anny Soczyńskiej z siostrą” z 1924 r. (cena wywoławcza 300 000 zł). Obok nich, dwa melancholijne obrazy Wlastimila Hofmana oraz rzadko spotykany na rynku kolekcjonerskim: "Portret sferyczny" Bolesława Biegasa z 1943 r. (cena wywoławcza 70 000 zł). Szkołę paryską reprezentuje kameralny „Portret dziewczynki” autorstwa Meli Muter o cenie wywoławczej 170 000 zł.

 

Perłą wśród dzieł sztuki dawnej, jest muzealnej klasy obraz jednej z najważniejszych polskich artystek: Olgi Boznańskiej. Jej „Portret kobiety w szalu” z ok. 1912 pojawił się na aukcji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art po ponad 90 latach „ukrycia” w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych! Wybór naszego domu aukcyjnego na opiekuna takiej transakcji to dla nas prawdziwy przywilej – mówi Marzena Karpińska, Dyrektor Sprzedaży Domu Aukcyjnego Polswiss Art - W roku 1913 Olga Boznańska wysłała obraz z Paryża do Carnegie Institute w Pittsburghu na wystawę. Od tamtej pory znajdował się on w jednej z nowojorskich kolekcji. Polska publiczność zobaczyła obraz po raz pierwszy przy okazji wystawy „Boznańska nieznana” dopiero w 2005 roku. Od powrotu do Polski obraz znajdował się w prywatnych rękach. O jego klasie najlepiej świadczy fakt, że Muzeum Narodowe w Warszawie włączyło go w wielką monograficzną wystawę Olgi Boznańskiej prezentowanej w Krakowie i Warszawie w 2014 i 2015 roku.- dodaje. Cena wywoławcza obrazu na aukcji wynosi 200 000 zł.


Salon sztuki współczesnej rozświetla burgundowe koło Wojciecha Fangora (cena wywoławcza 550 000 zł, estymacja 750 000 – 950 000 zł). Od roku trwa istny „boom” na twórczość Wojciecha Fangora, którego prace cieszą się wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów również na rynkach światowych. Niespełna miesiąc temu w amerykańskim domu aukcyjnym Freeman's w Filadelfii padł światowy rekord - obraz Fangora został sprzedany za 1 200 000 zł + buyer's premium, co więcej, prace Wojciecha Fangora osiągają już porównywalne ceny na rynku Polskim.

 

Oferowana na aukcji Polswissu praca należy do najbardziej pożądanej przez kolekcjonerów serii op-artowskich kół, opracowana jest w zupełnie niespotykanej kolorystyce: burgundowy okrąg rozpływa się w mocną żółcień. „MA 32” datowana na 1971 i prezentowana była na głośnej krakowskiej wystawie Fangora w 2012 roku oraz co najważniejsze na wielkiej retrospektywnej wystawie twórczości Wojciecha Fangora zorganizowanej przez warszawską Zachętę we współpracy z Ministerstwem Kultury i Sztuki w 1990 roku z okazji 50lecia jego pracy artystycznej. Wystawa pokazywana była również w krakowskim i poznańskim BWA.

 

To nie koniec spektakularnych prac na tej aukcji: mocno wyróżniają się dwie wybitne prace Tadeusza Kantora (ceny wywoławcze 180 000 zł oraz 220 000 zł), bardzo wczesna kompozycja geometryczna Henryka Stażewskiego, figura osiowa Jana Lebensteina z 1959 roku, oraz galeria czterech, prawdziwie monumentalnych prac Franciszka Sarowieyskiego. Współczesne poszukiwania w obszarze abstrakcji geometrycznej pokazują prace Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego czy Ryszarda Winiarskiego oraz Kajetana Sosnowskiego. Ciekawymi i bardzo rzadkimi propozycjami jest praca Teofila Ociepki, akt Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej oraz "Martwa natura z cebulami" Józefa Czapskiego, którego muzeum otwarto niedawno w Krakowie.

 

Polswiss Art organizuje 4 duże aukcje w ciągu roku, najbliższa, letnia i zarazem ostatnia przed wakacjami, będzie miała miejsce już we wtorek 31 maja w Warszawie.

 

Aukcja Dzieł Sztuki

31 maja 2016, godz. 19.00

Dom Aukcyjny Polswiss Art

ul Wiejska 20, Warszawa

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca