Sztuka

W czwartek rusza Fotofestiwal 2016

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Fotofestiwalu w Łodzi zapowiada się jako wielowymiarowa podróż. Wystawy tematyczne „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze” nie tylko zabiorą widzów w różne miejsca na Ziemi, ale zapewnią też różnorodność interpretacji tematu i gatunków fotografii. Ta niecodzienna wyprawa trwać będzie od 9 do 19 czerwca 2016, a jej przewodnikami będą artyści światowej sławy.

 

Piętnasty Fotofestiwal skupia się na doświadczeniu, które od samego początku nierozerwalnie związane jest z fotografią – podróży oraz różnych formach jej zapisu i prezentacji. Temat główny „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze” zostanie potraktowany bardzo szeroko - od reinterpretacji fotografii podróżniczej z przełomu wieków, przez zapis osobistych wypraw fotografów, reportaże dokumentujące wielkie migracje ludzi, po szablonową fotografię pocztówkową i projekty konceptualne przetwarzające kadry z Internetu.

 

Na podróż dookoła świata zabierze widzów jedna z głównych wystaw Fotofestiwalu – „Road Trips”, której kuratorką jest Alison Nordström, dyrektor artystyczna festiwalu. Prezentuje ona prace jedenastu twórców, którzy podczas swoich wypraw podjęli próbę zgłębienia odrębnych kultur i badali, jaką rolę w tym procesie odgrywa fotografia. Jeden z nich, Kadir van Lohuizen, założyciel agencji Noor i członek rady nadzorczej World Press Photo w swoim monumentalnym i multimedialnym projekcie „Via PanAm – The Pursuit of Happiness” dotknął tematu ludzkich migracji. Przedstawił historie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej. Dlaczego zdecydowali się na ten krok? Co chcieli osiągnąć? Autor przebył 25 000 kilometrów i 15 krajów - z Ziemi Ognistej w Południowym Chile po północ Alaski, aby odpowiedzieć na te pytania. Na wystawie pojawi się także projekt Theo Baarta i Carego Markerinka, znanych z imponującej instalacji „Snelweg” - studium holenderskiej sieci autostrad. W Łodzi zaprezentują projekt „Fotografie po Baldusie”, obok prac twórców takich jak Francoise i Daniel Cartier czy Rita Leistner.

 

Nie wszyscy podróżują z wyboru. Podróż jako konieczność i ucieczka buduje drugą grupową wystawę Fotofestiwalu: „Displaced”. To komentarz artystów z całego świata do sytuacji uchodźców i - tak aktualnego obecnie - zjawiska przymusowej migracji. Wśród prezentowanych projektów będzie można obejrzeć prace m.in. Magnusa Wennmana. W swoim, nagrodzonym na World Press Photo, projekcie „Tam, gdzie śpią dzieci” zwróci on uwagę na najmłodszych uchodźców. Fotografiom towarzyszyć będą konceptualne projekty Lorie Novak czy Seby Kurtisa, a także projekty Dario Mitidieriego i Michelle Frankfurter. Zdjęcia z "Displaced" nadają ludzki wydźwięk debacie o kryzysie migracyjnym, w której zdesperowanych ludzi przedstawia się zwykle jako bezimienny tłum zagrażający zachodniej cywilizacji.

 

Jednym z ważniejszych przystanków na mapie fotofestiwalowej podróży będzie Atlas Sztuki i wystawa Roberta Rauschenberga, nazywanego często pierwszym artystą postmodernistycznym, którego prace i innowacyjny sposób tworzenia miały wpływ na światową historię sztuki. Artysta fotografie ze swoich podróży po całym świecie wykorzystywał jako element wielkich kolaży i fotograwiur. Na wystawie te duże, pełne dramatyzmu dzieła uzupełnione zostały fotografiami, pochodzącymi głównie z lat 80., wybranymi z Archiwum Rauchenberga. Jest to pierwsza wystawa tak wielu prac Rauschenberga w polskiej instytucji – i pierwsza prezentująca dzieła z tego okresu.

 

Na wyprawę nie tylko geograficzną, ale także ukazującą przełomowe często wydarzenia w historii świata będzie można wybrać się podczas wystawy "Obywatel Świata" Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos. Urodzony w Warszawie, Chim z aparatem zjechał kawał świata i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Będąc samemu emigrantem, który stracił rodzinę w obozach zagłady, ze szczególną wrażliwością dokumentował losy dzieci uchodźców w zniszczonej wojną Europie na poruszających, czarno-białych zdjęciach, które należą do jego najbardziej znanych i najpopularniejszych prac. Obok tych zdjęć w Łodzi będzie można zobaczyć też takie perełki jak kolorowe zdjęcia Seymoura, na których uwiecznił Ingrid Bergman czy Audrey Hepburn. Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu "The mexican suitcase" i spotkanie z reżyserką tego dokumentu o odnalezionych po latach negatywach Chima, Capy i Taro.

 

Wśród kilkunastu wystaw, jak co roku, pojawią się projekty 10 finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2016 oraz ekspozycja laureatów Leica Oskar Barnack Award, przygotowana w partnerstwie z 6x7 Leica Gallery Warszawa. Uruchomiona po raz drugi sekcja DISCOVERY w tym roku odkryje dla polskiej publiczności twórczość Adél Koleszár, Węgierki fotografującej niebezpieczne przedmieścia Mexico City. Nowością będzie program filmowy przygotowany z PGNiG Transatlantyk Festival. W nim najnowsze i najciekawsze filmy związane z fotografią - przegląd filmów Trishy Ziff, reżyserki "The Mexican Suitcase" i "The Man who saw to much" oraz "Field Niggas", film eksperymentalny nakręcony przez fotografa, Khalika Allaha. Odbędzie się także polska premiera nowej produkcji HBO "Mapplethorpe: Look at the Pictures", która prezentuje sylwetkę jednego z najbardziej odważnych, kontrowersyjnych, płodnych i niezależnych twórców amerykańskich. Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje ze specjalistami i spotkania autorskie.

 

Na Fotofestiwalu, organizowanym w partnerstwie z Miastem Łódź i Łódzkim Centrum Wydarzeń, w cały mieście nie zabraknie wystaw w sekcji OFFROAD - to ponad dwadzieścia ekspozycji w lokalnych galeriach. Odbędzie się również jeden z największych w Europie przeglądów portfolio pod okiem specjalistów z całego świata. Fotografia wyjdzie także w przestrzeń miejską za sprawą projektu „Flâneur: nowe miejskie narracje” i efektu rezydencji Cristiny De Middel, Dimy Gavrysha i Alexandra Gronskiego w Łodzi. Dzięki ich artystycznej eksploracji miasta, Łódź stała się bohaterem fotografii podróżniczej.

 

Dodatkowo w programie festiwalu zaplanowano dużą sekcję poświęconą książkom fotograficznym. "Paris Photo - Aperture Foundation PhotoBook Awards to wystawa książek biorących udział w najbardziej prestiżowym na świecie konkursie publikacji fotograficznych. Podczas Fotofestiwalu zostanie także rozstrzygnięty konkurs Fotograficzna Publikacja Roku 2016.

 

Fotofestiwal to również pokazy slajdów, warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie, fotospacery i - jak na jubileusz przystało - urodzinowe obchody ze specjalnymi atrakcjami.

 

 

Na festiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń”

 

Wystawy powstały przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki, the Swiss Arts Council Pro Helvetia oraz Mondriaan Fund.

 

15. Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi,

9-19 czerwca 2016,

Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, OFF Piotrkowska oraz galerie łódzkie

Otwarcie festiwalu: 9 czerwca, 19:00, ArtInkubator

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca