Sztuka

Soundedit’16 – konkurs oraz filmowa uczta w Kinie Bodo

Od 27 do 30 października w Łodzi odbywać się będzie Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Tak jak przed rokiem, Kino Bodo dołączy do tego wydarzenia pokazując filmy muzyczne. Pierwsze projekcje rozpoczną się już 20 października i będą trwały do zakończenia Festiwalu. Zorganizowany zostanie również konkurs dla twórców teledysków.

Kino Bodo wyświetli filmy: „20 000 dni na Ziemi”, „Amy”, „Berlin Calling”, „Control”, “Don’t Look Back”, „Joe Strummer. Niepisana przyszłość”, „Uwaga Ms. Baker” i „Sztuka rapu”. Partnerami projekcji są dystrybutorzy filmów: Gutek Film, MayFly oraz Solopan.

 

Poza projekcjami, zorganizowany zostanie konkurs na najlepiej wyprodukowany teledysk amatorski, w którym nagrodą będzie m.in. udział w projekcie Czułe Metropolie _ Warszawa Budapeszt. To wspólny projekt Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster i Art Prospects Foundation, w ramach którego młodzi polscy i węgierscy filmowcy, będą wspólnie pracować nad krótkometrażowymi etiudami filmowymi. Koszt wyjazdu i szkolenia poniesie Fundacja Inicjatyw Kulturalnych.

 

Konkurs kierowany jest do amatorów, którzy często zaskakują sztuką improwizacji, pomysłowością oraz wyczuciem. Termin nadsyłania prac mija 14 października. Pokaz konkursowych teledysków odbędzie się 20 października (czwartek) w Kinie Bodo (ul. Rewolucji 1905 r., nr 78/80). Tego dnia zaprezentowane zostaną także wideoklipy zrealizowane w ramach Szkoły Teledysku, która jest organizowana przez Fundację Plaster. Filmy będą oceniane przez jury w składzie: Balbina Bruszewska (producentka filmów animowanych oraz zdobywczyni YACHA), Wojciech Augustyniak (prezes Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster) oraz Mariusz Szulc (twórca video).

 

Konkursowe clipy muzyczne należy dostarczyć (płyty cd-rom, pendrivy, itp.) na podany adres kina lub przesłać na mejl info@kinobodo.pl z dopiskiem TELEDYSK. Więcej szczegółów dotyczących konkursu można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z Kinem Bodo: + 48 539 801 858.

 

Uczestnicy Festiwalu Soundedit po okazaniu biletu będą mogli kupić bilety na każdy z filmów w cenie 11 złotych. Dla wiernych widzów Kina Bodo, organizatorzy Soundedit ’16 również przygotowali niespodziankę. Każdy, kto okaże dowolny bilet/paragon z Kina Bodo uzyska możliwość zakupu wejściówki na Festiwal w następującej cenie:

- 28 października (piątek) – 70 zł

- 29 października (sobota) – 70 zł

- Karnet na cały Festiwal – 120 zł

 

 

Bilety ze zniżką będą do kupienia wyłącznie w dniu poszczególnych koncertów.

 

Opisy filmów wyświetlanych w Kinie Bodo od 20 do 30 października:

 

„Janis”

Reżyseria: Amy Berg

Produkcja: USA 2015

Gatunek: biograficzny, dokumentalny, muzyczny

czas: 106'

 

„Janis” to szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o osobie niż legendzie. Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Berg powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości. Tu na scenę wkraczają dawni koledzy muzycy, ludzie z branży, przyjaciele, kochankowie. To oni tworzą wizerunek Joplin: równie utalentowanej co niepewnej siebie gwiazdy, która nigdy nie przestała być dziewczyną z Teksasu.

 

„Sztuka rapu”

Reżyseria: Ice-T

Produkcja: USA, Wielka Brytania 2012

Gatunek: dokumentalny, muzyczny

czas: 106'

 

Nie uliczne walki, narkotyki i zabójstwa leżą w sercu „Sztuki rapu”, ale słowo, z którym czołowi raperzy zwracają się do siebie nawzajem i publiczności. Przewodnikiem po świecie nawijek, tekstów i narracji jest Ice-T. Jego rozmówcami - Dr. Dre, Eminem, Snoop Dogg, Run DMC, Ice Cube i wielu innych przyłapanych na skwerze, w sklepie z płytami, w studiu, w barze i na basenie. W centrum jest słowo zapisane na ręce, na skrawku papieru lub na czystych kartkach eleganckiego zeszytu. Słowo, które wyraża, które jest głosem i sprawia, że jego twórcy należą prawdopodobnie do ostatniej, żywej kategorii pisarzy. Pisarzy, tworzących ad hoc.

 

„Don’t Look Back”

Reżyseria: D.A. Pennebaker

Produkcja: USA, 1967

Gatunek: dokumentalny, muzyczny

czas: 96'

 

Film dokumentalny  D.A. Pennebakera upamiętniający trasę koncertową słynnego muzyka, Boba Dylana po Wielkiej Brytanii w 1965 roku. Składa się z materiałów koncertowych, a także wywiadów i różnych epizodów z życia artysty. Film pokazuje różne oblicza Dylana, młodego, aroganckiego, charyzmatycznego, ale i pełnego wdzięku. Oprócz niego w filmie pojawiają się również Joan Baez, Alan Price czy Donovan.

 

„Berlin Calling”

Reżyseria: Hannes Stöhr

Produkcja: Niemcy 2008

Gatunek: Dramat obyczajowy, Muzyczny

Czas: 100'

 

Klubowe nocne życie w Berlinie pokazane w rytmie 100 tys. uderzeń na minutę. DJ Ickarus (w tej roli Paul Kalkbrenner i jednocześnie autor ścieżki dźwiękowej do filmu) wraz ze swoją menadżerką i dziewczyną Mathilde (Rita Lengyel) bierze udział w tournée występując w klubach, a jednocześnie przygotowuje się do wydania muzycznego albumu wspomagając się narkotykami. Mathilde coraz gorzej znosi jego nałóg. Gdy Ickarus przedawkuje i znajdzie się w szpitalu psychiatrycznym, kobieta szuka pocieszenia u dawnej kochanki. Dzień ukończenia albumu oddala się.

 

„Uwaga! Mr. Baker”

Reżyseria: Jay Bulger

Produkcja: USA 2012

Gatunek: dokumentalny

Czas: 92'

 

Ginger Baker jest legendą perkusji – z gry na tym instrumencie potrafił uczynić porywający spektakl. Nazywany „potworem rocka”, Baker słynie z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii. Legendarny perkusista ma za sobą m.in. występy z Ericiem Claptonem w grupach Cream i Blind Faith oraz nagrania z Nigeryjczykiem Felą Kutim, stanowiące pierwszy w historii mariaż muzyki rockowej i afrykańskich rytmów. Ten facet od początku wszystkich zadziwiał. Na perkusji zaczął grać przez przypadek, a został jednym z najlepszych rockowych perkusistów w dziejach tego gatunku.

 

„Joe Strummer: Niepisana przyszłość”

Reżyseria: Julien Temple

Produkcja: Irlandia, Wielka Brytania 2007

Gatunek: dokumentalny

Czas: 122'

 

Joe Strummer – legenda punk rocka. Przez jednych nazywany „Chrystusem rocka”, przez innych „małym krzykatym dupkiem”. Film dokumentalny „The Future Is Unwritten” w reżyserii Juliana Temple jest poruszającą historią życia tego wielkiego artysty, który stał się ikoną punk rocka. I portretem wspaniałego, nietuzinkowego człowieka, który wciąż żyje w muzyce i pamięci swoich przyjaciół i wielbicieli.

 

„20 000 dni na Ziemi”

Reżyseria: Nick Cave, Iain Forsyth, Jane Pollard

Produkcja: Wielka Brytania 2014

Gatunek: dokumentalny, dramat, muzyczny

Czas: 97'

 

Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret, „20 000 dni na Ziemi”, czyni go jeszcze bardziej tajemniczym. Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave'a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. Widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds, czy Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave'a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”.

 

„Amy”

Reżyseria: Asif Kapadia

Produkcja: Wielka Brytania 2015

Gatunek: biograficzny, dokumentalny, muzyczny

Czas: 127'

 

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.

 

„Control”

Reżyseria: Anton Corbijn

Produkcja: Australia, Japonia, USA, Wielka Brytania2007

Gatunek: biograficzny, dramat, muzyczny

Czas: 107'

 

Film opowiada o życiu i śmierci Iana Curtisa, wokalisty Joy Division, legendarnej grupy rockowej grającej muzykę klasyfikowaną jako post-punk. Curtis rozdarty pomiędzy życiem rodzinnym, rosnącą sławą oraz miłością do innej kobiety popełnił samobójstwo 18 maja 1980 roku w wieku 23 lat, w przeddzień pierwszego tournee Joy Division po Stanach Zjednoczonych. Nie zdając sobie z tego sprawy, Ian Curtis zmienił oblicze muzyki rockowej.

 

 

Kino Bodo – Festiwal Soundedit

PROGRAM

20.10.2016 – Czwartek

20:00 – Konkurs na najlepiej wyprodukowany teledysk

 

21.10.2016 - Piątek

15:00 - Janis

17:00 - Don’t look back

18:50 - Joe Strummer: Niepisana przyszłość

21:00 - Control

 

22.10.2016 - Sobota

12:30 - Janis

14:30 - Uwaga! Mr. Baker

16:10 - Don’t look back

18:00 - 20 000 dni na Ziemi

19:50 - Sztuka Rapu

21:50 - Berlin Calling

 

23.10.2016 - Niedziela

12:30 - Uwaga! Mr. Baker

14:10 - 20 000 dni na Ziemi

16:00 - Amy

18:20 - Joe Strummer: Niepisana przyszłość

20:30 - Control

 

24.10.2016 - Poniedziałek

15:00 - Sztuka Rapu

17:00 - Don’t look back

18:50 - Joe Strummer: Niepisana przyszłość

21:00 - 20 000 dni na Ziemi

 

25.10.2016 - Wtorek

15:00 - Amy

17:20 - Janis

19:20 - Control

21:20 - Berlin Calling

 

26.10.2016 - Środa

15:00 - Uwaga! Mr. Baker

16:40 - Janis

18:40 - Amy

21:00 - Sztuka Rapu

 

27.10.2016 - Czwartek

15:00 - 20 000 dni na Ziemi

16:50 - Uwaga! Mr. Baker

18:30 - Don’t look back

20:20 - Amy

 

28.10.2016 - Piątek

14:30 - Joe Strummer: Niepisana przyszłość

16:40 - Berlin Calling

 

29.10.2016 - Sobota

12:30 - Janis

14:10 - Uwaga! Mr. Baker

16:00 - Don’t look back

 

30.10.2016 - Niedziela

14:30 - 20 000 dni na Ziemi

16:20 - Amy

18:40 - Sztuka Rapu

20:40 - Control


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca