Sztuka

"Poznaj sąsiada", czyli towarzyskie spotkania w Faworach

"Poznaj sąsiada" to comiesięczny cykl spotkań z wybitnymi i uznanymi twórcami i artystami, którzy pochodzą z Żoliborza, mieszkają na Żoliborzu, tworzą na Żoliborzu, bo mają tu swoje pracownie.

Spotkania prowadzi Magdalena Sendecka, dziennikarka filmowa, współpracowniczka TVP Kultura i Programu II Polskiego Radia, kuratorka programu filmowego w lubelskim Teatrze Starym.

Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się we wtorek 18 października 2016 r. 
„Poznaj sąsiadkę” - Gościnią będzie Zuzanna Janin.
Zuzanna Janin jest artystką sztuk wizualnych. Żoliborzanką. Studiowała na warszawskiej ASP. Tworzy rzeźby, instalacje, environment, obiekty fotograficzne, rysunki, wideo i instalacje dźwiękowe.
Zajmuje się tematyką miejsca (przestrzenne instalacje „Pokrowce”, wideo „Taniec jako urządzenie mapujące”), pamięci (projekt „Memory”) i czasu (nakładane fotografie z serii „Idź za mną, zmień mnie, już czas”). Jest autorką rzeźb z drutu i waty cukrowej (rzeźby „Słodka dziewczyna”, „Słodki chłopak”) oraz wideo-instalacji „Walka” z 2001, gdzie stoczyła pojedynek bokserski z zawodowym bokserem. 
W 2003 stworzyła projekt „Widziałam swoją śmierć”, polegający na symulacji niebytu samej artystki. Jest twórczynią fikcyjnej telewizji o sztuce studio telewiZyJne: prowadzi Art Talk Show z ludźmi sztuki. W 2005 roku powołała wraz z Agnieszką Rayzacher Fundację Lokal Sztuki promującą sztukę współczesną. Fundacja prowadzi warszawską niezależną galerię sztuki współczesnej lokal_30, a także w latach 2009-2010 tymczasową filię londyńską: lokal_30_warszawa_london. W tym roku powstała Fundacja Miejsce Sztuki, która będzie prowadzić niezależne miejsce sztuki współczesnej na Żoliborzu. W 2009 roku stworzyła video-instalację „Majka z filmu / Majka from the Movie” na bazie serialu z 1976 roku „Szaleństwo Majki Skowron”, w którym zagrała główną rolę jako aktorka dziecięca. Odtwórczynią nowej Majki, rebelianckiej bohaterki błąkającej się przez kulturę, czas i przestrzeń jest córka artystki -Mel. Obie Majki z 1976 i 2009 roku pojawiają się w pracy artystki równolegle. Praca wideo pokazywana była m.in. na wystawach i pokazach wideo w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii i Brazylii. Od listopada 2016 będzie można ją zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie, na wystawie darów i nowych nabytków MNW. Artystka przekształca fragmenty pamięci prywatnej nadając jej uniwersalny charakter. W 2012 roku stworzyła poetycką pracę video „Podróż do lęku”, z podróży do Rosji do miejsca zesłania pradziadka za udział w Powstaniu Styczniowym. W 2016 „LOST BUTTERFLY” z podróży do Brazylii w poszukiwaniu zaginionego obrazu polskiej artystki na Biennale w Sao Paulo w 1963.
Prace artystki prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Była stypendystką m.in. MKiS w Warszawie, Pollock-Krasner w Nowym Jorku, KulturKontakt w Wiedniu, ProHelvetia w Zurychu oraz MKIDN w Warszawie, Była nominowana licznych nagród. W 2016 zdobyła nagrodę The Best Artist na międzynarodowej wystawie sztuki podczas ArtVilnius 2016. Artystka pracuje z galerią lokal_30 w Warszawie.

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

od: 18 pazdziernika 2016, 18:30
do: 18 pazdziernika 2016, 21:00 Kawiarnia Fawory ul. Mickiewicza 21 Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 pazdziernika 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca