Sztuka

„Elektroniczne Impresje Wilkonia” - wystawa Józefa Wilkonia

Elektroniczne Impresje Wilkonia” - wystawa Józefa Wilkonia
7 grudnia 2016 - 5 stycznia 2017 w Galerii Delfiny (Smulikowskiego 10/2, Warszawa)
Organizatorzy: Galeria Limited Edition i Galeria Delfiny


Z przyjemnością zapraszamy na wystawę Józefa Wilkonia pt. „Elektroniczne Impresje Wilkonia”, która czynna będzie w dniach: 7 grudnia 2016 – 5 stycznia 2017 w warszawskiej Galerii Delfiny oraz w Internecie (online) na stronie: www.limitededition.pl

ELEKTRONICZNE IMPRESJE WILKONIA
Józef Wilkoń od nieomalże sześćdziesięciu lat uprawia z wielkim powodzeniem sztuki wizualne. Malarz, rzeźbiarz, scenograf, ilustrator swoim talentem i pracowitością uplasował się w gronie najwybitniejszych polskich twórców. W latach 50. ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, robiąc dyplom w pracowni Adama Marczyńskiego. Równocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując w ten sposób gruntowne przygotowanie teoretyczne do działań w obszarze sztuki.

 

W swojej pracy artysta nigdy nie szedł na łatwiznę, tworząc w wymagającej technice gwaszu, pasteli czy akwareli. Za ich pomocą wykreował rozpoznawalną rzeczywistość, pełną artyzmu, ekspresji, liryzmu, jak również niespotykanej wrażliwości na otaczający nas świat przyrody. Za pomocą plamy barwnej i wyrafinowanej kreski powoływał do życia wizerunki głównie zwierząt, tworząc ich emocjonalne portrety. Pełne optymizmu i poczucia humoru postacie, które zasłużyły sobie na miano wilkoniowatych stanowią ilustrację do ponad 200 książek w kraju i poza jego granicami. Na początku lat dziewięćdziesiątych Wilkoń zainteresował się również rzeźbą, wyczarowując z drewna i blachy swoiste bestiarium, wędrujące po Polsce i świecie, przy okazji rozlicznych wystaw. W przerwach między wystawami, cała ta menażeria odpoczywa w swoistej stajni, urządzonej na terenie ogrodu, przy domu artysty w podwarszawskim Zalesiu Dolnym.

 

Artysta chętnie eksperymentuje. Ostatnio nie ustając w poszukiwania nowych środków wyrazu, zaczął tworzyć cyfrowe obrazy ,które ilustrują także Jego własne teksty. Nie poprzestając na ilustracjach książkowych stworzył cykl elektronicznych abstrakcji, które zachwycają formą i kolorem niosąc w warstwie znaczeniowej emocje i przemyślenia autora.

 

Podobnie jak wielu polskich czołowych malarzy jak m.in. Tadeusz Dominik, Jan Dobkowski czy Zdzisław Beksiński , Józef Wilkoń dostrzegł w grafice komputerowej pewną alternatywę dla malarstwa tradycyjnego. Trudno dziś nie zauważyć wpływu cyfrowych narzędzi na kształt sztuki najnowszej. W swojej twórczości wykorzystuje osiągnięcia techniki, nic nie tracąc na indywidualizmie wykonanych prac. Analogicznie jak w pracy z aparatami cyfrowymi, gdzie w akcie kreacji najważniejszy jest artysta korzystający z nowych możliwości cyfrowych technik tworzenia obrazu., Dowodem na to są grafiki komputerowe wykonane przez Józefa Wilkonia odzwierciedlające rozpoznawalny styl malarza. Artysta docenił nową technikę, pozwalającą na szybką realizację obrazu, dającą możliwość poszerzenia gestu malarskiego ,wydobycia ekspresji i ruchu.


GALERIA DELFINY (http://www.galeriadelfiny.eu/)
Galeria Delfiny to ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 roku na warszawskim Powiślu Galeria gościła ponad 100 wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby. Od samego początku swojego istnienia była miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu; w dobrej i przyjaznej atmosferze.

Galerię założyła i prowadziła Delfina Krasicka wraz z Anną Trochim. W 2012 roku Delfina odeszła. Została w naszej pamięci jako wspaniała artystka, charyzmatyczna przyjaciółka i bliska, dla wielu ludzi, osoba. Galeria powstała z jej inicjatywy, dlatego wznawia swoją działalność, stając się przy tym miejscem, które ma upamiętniać jej dzieła. To jedyna w Warszawie tak duża stała ekspozycja tkanin i artystycznych haftów Delfiny Krasickiej.
Zapraszamy szczególnie, bowiem w Galerii można nie tylko kontemplować sztukę, ale również dokonać zakupu wielu wystawianych prac. Galeria jest także miejscem organizacji wydarzeń o charakterze komercyjnym, w tym także wernisaży, prezentacji czy zamkniętych spotkań świata sztuki i biznesu.


LIMITED EDITION (www.limitededition.pl)
Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa, Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joan Miró; rodzimych klasyków: Józefa Wilkonia, Rosława Szaybo, Janusza Stannego; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie m.in. Marcina Ryczka, Szymona Brodziaka, Dominika Jasinskiego.

Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac – malarstwa, grafiki i fotografii kolekcjonerskiej - w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych – łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością.

 

 

Elektroniczne Impresje Wilkonia”, wystawa grafik cyfrowych Józefa Wilkonia
7 grudnia 2016 - 5 stycznia 2017

 

Strona wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1808460129421289/


GALERIA DELFINY

ul. Smulikowskiego 10/2

00-389 Warszawa

 

Strona galerii: http://www.galeriadelfiny.eu/

Strona fb: https://www.facebook.com/galeriadelfiny2

 

Galeria Limited Edition

Strona galerii: http://limitededition.pl/

Strona fb: https://www.facebook.com/LimitedEditionPL/?fref=ts

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 listopada 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca