Sztuka

Kamila Wolszczak PRZECIĄG performans | wystawa

otwarcie | performans
30.03.2017 | czwartek | godz.18.00

wstęp wolny

Przeciąg to kontynuacja długofalowego projektu Warstwy, który rozpoczęłam w 2012 roku w Walencji oraz Ścieżki zapisu rozciągniętej pomiędzy Świnoujściem, a Ustką w 2015 roku.
Przeciąg to prezentacja rejestracji działań w procesie gdzie wspólnym mianownikiem jest przezroczysta taśma klejąca traktowana jako analogowy rejestrator mikroświata oraz metafizyczna miara rzeczywistości, punkt i linia w rękach artystki.
Tytuł wystawy odnosi się zarówno do codziennego zjawiska ruchu powietrza jakim jest różnica ciśnienia, a także do przeciągania medium taśmy w różnych przestrzeniach, łapaniu w taśmę niewidocznych ruchów życia. To próba wizualizacji migracji powietrza w przestrzeni publicznej oraz prywatnej i relacyjność między nimi.
Ważnym aspektem jest również niekontrolowana rejestracja rzeczywistości, która nosi w sobie inne życia, niewidoczne dla naszych oczu. Jest to forma subiektywnego archiwum rzeczywistości na różne sposoby, ale zawsze poprzez to samo medium 50mm x 66m rolki taśmy klejącej. 
Na wystawie można zobaczyć wybrane metafizyczne sposoby rejestracji taśmą oraz rejestrowanie tego procesu poprzez wideo, wideo-performans oraz obiekty. Ważną rolę odgrywa także obecność artystki jako operatora taśmy, nadającego kierunki w otwartej przestrzeni, pejzażu z linią horyzontu oraz tempa, zatrzymanie, czyli znaczenia terenu oraz cyfrowej rejestracji.

_________

Kamila Wolszczak jest artystką sztuk wizualnych tworzącą na pograniczu takich technik jak wideo, instalacja, rysunek, performans, czy walking art.
Absolwentka Malarstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu oraz stypendystka na Universidad Politechnica de Valencia. 
Dyplomem artystycznym była praca Warstwy, wideo-performans zrealizowany w pracowni Działań w przestrzeni publicznej Tomasza Opani.
W 2014 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a rok później stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego. W 2015 roku zrealizowała podczas rezydencji w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce projekt Ścieżka zapisu, którego konsekwencją i kontynuacją jest działanie Przeciąg.
Od 2016 wraz z Katarzyną Dominiką Borkowską tworzy kolektyw Paraperformance.
Projekty Wolszczak można było zobaczyć m.in. Warsaw International Performance Art Weekend w Warszawie 2016, Kunstsommer w Wiesbaden 2016, Miami New Media Festival 2015, 16. Media Art Biennale WRO 2015, Muza Space for Art, Jaffa Tel Aviv 2014, Galeria H2O Barcelona 2013

_________
www.entropia.art.pl
Dofinansowano ze środków miasta Wrocławia

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca