Sztuka

Alina Szapocznikow i Magdalena Abakanowicz – wielkie damy polskiej rzeźby w DESA Unicum

Alina Szapocznikow i Magdalena Abakanowicz – dzieła wielkich dam polskiej rzeźby będzie można podziwiać na wystawie poprzedzającej licytację w DESA Unicum. To jedyny dom aukcyjny konsekwentnie organizujący specjalistyczne Aukcje Rzeźby, których dotychczasowy obrót sięga prawie 10 mln zł. Najbliższa edycja już 6 kwietnia.

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz można zobaczyć podczas spaceru w Nowym Jorku, Paryżu, Jerozolimie czy Chicago. Światową sławę zyskała dzięki pracom, które od jej nazwiska zostały ochrzczony mianem Abakanów. Dzieło z tej pionierskiej serii, „Red Hair” (cena wywoławcza 24 tys. zł), będzie można oglądać podczas wystawy poprzedzającej kwietniową aukcję w DESA Unicum. Wykonana w tkaninie rzeźba przywodząca na myśl żeńską anatomię wpisuje się w nurt sztuki kobiet, kształtowanej rewolucją społeczną lat 60. XX wieku. Z kolei doświadczenie przez artystkę totalitaryzmu w czasach PRL-u znalazło wyraz w wielkoformatowych pracach przedstawiających bezgłowe figury. „Biegnący”, którego będzie można licytować od 190 tys. zł to metafora tragicznego losu jednostki będącej jedynie bezimienną, milczącą częścią masy. Bardziej osobistą perspektywę widać z kolei w „Pamiątce” Aliny Szapocznikow (cena wywoławcza 220 tys. zł). Rzeźba w formie zniekształconej głowy zatopionej w żywicy łączy różne aspekty twórczości artystki. Ich oś stanowiło zainteresowanie ciałem i potrzeba uwieczniania siebie, silnie związana z chorobą nowotworową, o której Szapocznikow dowiedziała się w 1969 roku. Odlane w poliestrowej żywicy „Usta” z końca lat 60. stały się pełnym autoironii zapisem nie tylko przemijania, ale również piękna i młodości, a nade wszystko kobiecości nasyconej seksualnością i intymnością.

Ambasadorem polskiej rzeźby na świecie jest także Igor Mitoraj, którego dzieła zdobią między innymi Rzym, Kraków, Londyn czy Mediolan i były pokazywane na 120 wystawach indywidualnych. „Le grepol” z 1987 roku o cenie wywoławczej 30 tys. zł przedstawia męski tors, w typowy dla artysty sposób czerpiący z przedstawień antycznych. Mitoraj szatkuje swoich herosów, pozbawiając ich kończyn i głów lub pozostawiając jedynie wybrany fragment twarzy. Nawiązuje w ten sposób do rzeźb starożytnych Greków i Rzymian, które choć były niegdyś wzorcem idealnych proporcji i harmonii, to obecnie możemy podziwiać głównie ich odłamki. Dzieła artysty są przez to nie tylko reinterpretacją kulturowej spuścizny śródziemnomorskich cywilizacji, ale także refleksją nad przemijaniem, rozpadem, a nawet śmiercią. Na aukcji pojawią się także rzeźby Bolesława Biegasa, Barbary Falender, Władysława Hasiora czy Adama Myjaka. Wszystkie prace będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

Aukcja Rzeźby: 6 kwietnia 2017, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 25 marca - 6 kwietnia 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Rzeźby oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem: https://desa.pl/pl/auctions/386/aukcja-rzezby-6-kwietnia-2017-godz-19 

 

od: 29 marca 2017, 11:00
do: 6 kwietnia 2017, 19:00 DESA Unicum

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca