Sztuka

Baśń, intryga, tajemnica – sztuka dla marzycieli w DESA Unicum

Intrygujący, bajkowy klimat obrazów Mirelli Stern i Katarzyny Słowiańskiej-Kucz czy tajemnicze kompozycje Marcina Wilka – oferta kwietniowej Aukcji Młodej Sztuki w DESA Unicum zachwyci wszystkich marzycieli. Podczas ostatniej edycji prace młodych twórców cieszyły się rekordowym zainteresowaniem, które zaowocowało sprzedażą za łączną kwotę niemal 290 tysięcy złotych. Cena wywoławcza wszystkich prac to 500 zł, można je obejrzeć na wystawie, która zakończy się licytacją 25 kwietnia.

Tajemnicze portrety, oniryczne pejzaże i sceny, które bogactwem detali zachwycają niczym ilustracje najlepszych książek dla dzieci – na wystawie poprzedzającej kwietniową Aukcję Młodej Sztuki wspaniale odnajdą się ci, którzy lubią bujać w obłokach. Mirella Stern bohaterami swoich obrazów czyni postaci o dziecięcych proporcjach i ujmującej nieporadności. Niektóre z nich przywodzą na myśl marionetki. Tytuł każdej namalowanej sceny sugestywnie dopowiada rozgrywającą się historię, przez co prace zapraszają widza do przeżycia przygody rodem z baśniowych opowiadań dla najmłodszych. Katarzyna Słowiańska-Kucz bierze na warsztat wielkie dzieła światowego malarstwa, takie jak „Mona Lisa” czy „Dziewczyna z perłą” i podobnie jak Fernando Botero poddaje je transformacji. W jej wersji twarze postaci są zdecydowanie bardziej opływowe, ich oczy – większe, a nosy spłaszczone, przez co nabierają figlarnego charakteru i tracą powagę tradycyjnie przypisywaną wybitnym dziełom sztuki.

„2 C” z cyklu „Rotacje” Michała Słowikowskiego przedstawiaj wirujący, fioletowo-różowy nieboskłon rozjaśniony snopem białego światła. Taki wycinek przestrzeni wydobywa z mroku światło latarki podczas sekretnej nocnej eskapady. Marcin Wilk w obrazie „Układ” przedstawia spotkanie kochanków, których pochylone ku sobie twarze spowija prześcieradło. Widok ich nagich ciał przeznaczony jest dla dorosłego widza, więc pikanterii sytuacji dodaje fakt, że zdają się oni konspirować w ukryciu jak małe dzieci, a publiczność może co najwyżej domyślać się, o czym rozmawiają. Na aukcji pojawi się 90 prac najlepszych twórców młodego pokolenia, między innymi: Patrycji Nurkan, Małgorzaty Jastrzębskiej, Andrzeja Sobiepana, Mariusza Dydo czy debiutującego na rynku aukcyjnym Michała Słowikowskiego. Cena wywoławcza wszystkich obiektów to 500 zł, będzie je można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

Aukcja Młodej Sztuki: 25 kwietnia 2017, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 14-25 kwietnia 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy MARCHAND, pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Młodej Sztuki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod adresem:https://desa.pl/pl/auctions/389/aukcja-mlodej-sztuki-25-kwietnia-2017-godz-19

 

od: 14 kwietnia 2017, 11:00
do: 25 kwietnia 2017, 19:00 DESA Unicum

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 kwietnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca