Sztuka

„Kapitan Kloss”, „Tytus, Romek i A'Tomek” oraz „Kajko i Kokosz” w DESA Unicum

Oryginalne plansze z pierwszego powojennego polskiego komiksu „Wicek i Wacek” już od 25 maja będzie można zobaczyć na wystawie w DESA Unicum, która zakończy się Aukcją Komiksu i Ilustracji 6 czerwca. Towarzyszyć im będzie 180 plansz z komiksów m.in.: „Kapitana Klossa”, „Tytusa, Romka i A'Tomka” czy „Kajko i Kokosza”.

Na czerwcowej Aukcji Komiku i Ilustracji pojawią się oryginalne plansze z pierwszego powojennego polskiego komiksu, ukazujące perypetie Wicka i Wacka – dwóch mieszkańców łódzkiej dzielnicy Widzew (cena wywoławcza 2200 zł). Rysunki autorstwa Wacława Drozdowskiego powstały dla „Ekspressu Ilustrowanego”, a ich książkowe wydanie, z podtytułem „Ucieszne przygody dwóch wisusów w czasie okupacji, na ich cześć wierszem opisane”, ukazało się w 1948 roku. Historia komiksu w Polsce sięga drugiej połowy lat 40., a jej pierwsze karty zapisał właśnie Drozdowski. Jeszcze przed II wojną światową współpracował z łódzkim wydawnictwem Republika, dla którego stworzył serię komiksów wzorowaną na popularnym wówczas w Europie duńskim cyklu Pat i Patachon. Na czerwcowej aukcji będzie można licytować również jeden z pasków komiksowych Drozdowskiego z tego okresu (cena wywoławcza 3500 zł).

Plansze komiksowe spod ręki Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel, z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka ucieszą zarówno najmłodszych odbiorców, jak i tych, którzy z sentymentem wspominają czytane w dzieciństwie kolorowe zeszyty (cena wywoławcza 4000 zł). „O! Jaki ty jesteś doskonały! Jak ciastko z musztardą!” – docina Tytus Romkowi w trakcie wyprawy rakietopodobnym wkrętaczem do wnętrza ziemi. Fantastyczne podróże z zeszytu „Tytus Geologiem”, których nie powstydziłby się Juliusz Verne, wciąż stanowią doskonałą rozrywkę pełną oryginalnego humoru i błyskotliwych dialogów. Na podobnie entuzjastyczny odbiór mogą liczyć prace Janusza Christy. Bohaterami jego komiksów są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972, a na czerwcowej aukcji już od 800 zł będzie można licytować plansze z początku lat 80.

Komiksy z serii „Kapitan Kloss” stworzone przez Mieczysława Wiśniewskiego mają obecnie status równie kultowych jak serial „Stawka większa niż życie”, na którego kanwie powstały. Sceny z udziałem polskiego superszpiega walczącego z nazistami można licytować od 2ooo zł. Wśród ponad 180 obiektów z katalogu Aukcji Komiksu i Ilustracji pojawią także prace przedstawicieli nowego komiksu polskiego, takich jak: Marek Raczkowski, Maciej Mazur, Sławomir Kiełbus czy Krzysztof Gawronkiewicz. Swoimi intelektualnie zaangażowanymi, artystycznie wirtuozerskimi pracami rysownicy ci przyczynili się do współczesnego postrzegania komiksu jako formy sztuki wysokiej. Oferowane obiekty to oryginalne plansze z ilustracjami i paskami komiksowymi, na podstawie których następnie tworzono komiksy w formie książkowej lub przedruki w prasie. W ofercie nie zabraknie również ilustracji takich artystów jak Antoni Uniechowski, który w latach 40. przygotował oprawę graficzną „Potopu” Henryka Sienkiewicza – sygnowane przez autora sceny bitwy będzie można licytować od kwoty 1200 zł. Wszystkie prace będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

Aukcja Komiksu i Ilustracji: 6 czerwca 2017, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 26 maja-6 czerwca 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Komiksu i Ilustracji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:https://desa.pl/pl/auctions/396/aukcja-komiksu-i-ilustracji-6-czerwca-2017-godz-19

 

od: 2 czerwca 2017, 11:00
do: 6 czerwca 2017, 19:00 DESA Unicum

przysłano: 2 czerwca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca