Sztuka

Popkultura w sztuce – aukcja w DESA Unicum

Młodzi artyści odważnie łączą sztukę i popkulturę, bawią się cytatami i z wprawą żonglują nawiązaniami do ikon muzyki czy motoryzacji. Ich prace od 14 czerwca będzie można oglądać w Salonie Wystawowym Marchand, na którą wstęp jest darmowy. Ekspozycja zakończy się licytacją 20 czerwca w DESA Unicum.

„Złote tarasy” Pawła Borkowskiego skłaniają do refleksji zarówno nad językiem reklamy, jak i konsumpcjonizmem, choć na pierwszy rzut oka obraz mógłby zostać pomylony z koncepcją kampanii wizerunkowej. Para pełnych energii trzydziestolatków z zadowoleniem spogląda na widza spod napisu „złote tarasy – złota modna jesień”, którego czcionka jest stylizowana na tę charakterystyczną dla popularnego warszawskiego centrum handlowego. Młodzi artyści nie stronią od gry ze znanymi markami, zarówno produktów, jak i osób. Mieniący się wieloma kolorami w nieregularnych plamach portret „Janis Joplin Harmony” Moniki Łakomskiej stanowi hołd dla królowej psychodelicznej muzyki. Natomiast Marek Pękacz w dyptyku „Mustang i BMW” przygląda się kultowym zdobywcom szos. Dodatkowo prezentowane obrazy, choć mogą funkcjonować osobno, w świetle ultrafioletowym ujawniają dodatkowy wzór, który tworzy geometryczno-symboliczną kompozycję. To również odniesienie do popularnych tatuaży, które nie są widoczne na co dzień, a jednak w sprzyjających warunkach ukazują odmienne oblicze osoby, która zdecydowała się ozdobić nimi swoje ciało.

Prace młodych artystów to nie tylko ciekawe wizje artystyczne i krytyczne spojrzenie na współczesną rzeczywistość – mogą być także doskonałą inwestycją. Do rozpoczęcia kolekcjonowania zachęca fakt, że cena wywoławcza każdego z obrazów to 500 zł. Wśród najbardziej poszukiwanych artystów można wymienić m.in. Grzegorza Klimka i jego cykl „Sterowce” czy Mirellę Stern, której obrazy nawiązujące do estetyki dziecięcych zabawek cieszą się rosnącą popularnością. W katalogu wśród ponad 90 obiektów znajdą się także prace między innymi takich twórców jak Adam Wątor, Patrycja Nurkan, Grzegorz Klimek czy Malwina de Brade. Wszystkie obrazy będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

Aukcja Młodej Sztuki: 20 czerwca 2017, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 14-20 czerwca 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota),Salon Wystawowy Marchand, pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Młodej Sztuki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:https://desa.pl/pl/auctions/400/aukcja-mlodej-sztuki-20-czerwca-2017-godz-19

 

od: 14 czerwca 2017, 11:00
do: 20 czerwca 2017, 19:00 DESA Unicum

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 czerwca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca