Sztuka

Kongo na Białej Grubie. Poland speaking Lingala.

X edycja Art Naif Festiwalu zawita do Mysłowic. Kuratorski projekt Cecilii A. Zoppelletto pt.  „Poland speaking Lingala” zostanie zaprezentowany w przestrzeniach Białej Gruby – restauracji znanej z nowoczesnej kuchni śląskiej.  Tym razem w rolach głównych zamiast żuru i rolady w wersji fusion wystąpią kinowe plakaty filmowe stworzone przez kongijskich artystów.

 

Już od miesiąca na Śląsku trwa Art Naif Festiwal, czyli największy festiwal sztuki naiwnej w Europie. Tegorocznym motywem przewodnim jest Francja i jej niegdysiejsza strefa wpływów, która jest prezentowana poprzez cykl wystaw obrazów oraz pokazów filmowych odbywających się głównie w Katowicach w Galerii Szyb Wilson.

 

Do grona miejsc festiwalowych dołączyła również Biała Gruba, czyli mysłowicka restauracja, która jest gospodarzem klimatycznej wystawy plakatów kongijskich artystów.  Za projekt Poland speaking Lingala  odpowiada londyńska kuratorka Cecilia A. Zoppelletto, która zgromadziła kinowe plakaty polskich filmów namalowane przez artystów z Konga na potrzeby pokazów w prowizorycznych kinach.

 

W Demokratycznej Republice Konga profesjonalne kina nie istnieją, a kinomaniacy organizują się w nietypowych przestrzeniach, gdzie na białej płachcie wyświetlane są filmy. Czasami odbywają się nawet na starym telewizorze z odtwarzaczem VHS, gdzie gra się klasykę i kino klasy B.  W ramach organizowania pokazów kinowych w Kongo nie zapomina się także o widzach i o tym, że trzeba dotrzeć do nich z informacją o seansach. Dlatego też „kierownicy kina”, chcąc zareklamować wydarzenie, zlecają artystom malowanie plakatów. To właśnie oryginalne wersje tych prac wykonanych farbkami plakatowymi będzie można zobaczyć na Białej Grubie. Wśród nich znajdują się plakaty m.in. do filmu „Bogowie”, „Ida”  czy „Dzień świra”.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek o godzinie 19.00 pod mysłowickim ratuszem (Biała Gruba, ul. Powstańców 1), a towarzyszyć mu będzie śląsko-afrykańska niespodzianka kulinarna. Tego wieczoru na pewno nie zabraknie mrożonej herbaty roibos, przekąsek z bananów ani afrykańskiego wina.

 

Wystawę kongijskich plakatów będzie można oglądać do końca całego Art Naif Festiwal (18.08) codziennie w godzinach otwarcia restauracji. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

 

Biała Gruba, ul. Powstańców 1, Mysłowice

www.bialagruba.pl

 

od: 14 lipca 2017, 19:00
do: 18 sierpnia 2017 Biała Gruba, Mysłowice

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 lipca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca