Sztuka

16. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ANIMACJI [MDA]

16. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ANIMACJI [MDA]
16th INTERNATIONAL ANIMATION DAY [IAD]
25-27.10.2017 
pokazy | spotkania
screenings | meetings
początek: 25.10.2017 godz. 17:00 | środa
start: Wednesday, 25 October 2017, 5 PM
wstęp wolny | admission free

________________

Międzynarodowy Dzień Animacji (MDA) to największe niekomercyjne święto filmu animowanego obchodzone na całym świecie 28 października. Tego dnia w 1892 roku, a więc 125 lat temu, w Grevin Museum w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile Reynauda. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty sprzyjające wzajemnej wymianie i komunikacji między twórcami i wielbicielami animacji z odległych krajów. Koordynacją obchodów MDA w skali całego świata zajmuje się ASIFA - Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d'Animation) we współpracy z grupami narodowymi. Grupa ASIFA Polska koordynuje obchody MDA na terenie Polski, a Galeria Entropia we współpracy z ASIFA Polska we Wrocławiu. W tym roku w dniach 25 - 27.10. pokażemy topowe animacje z całego świata w zestawie przygotowanym przez ASIFA International oraz Festiwal ITFS w Stuttgarcie (laureaci konkursu międzynarodowego) a także najświeższe animacje studenckie z Pracowni Działań Intermedialnych Katedry Sztuki Mediów wrocławskiej ASP.
Dodatkowym akcentem tegorocznego MDA w Galerii Entropia będzie spotkanie z tandemem artystów i pedagogów - Agą Jarząb i Maćkiem Bączykiem i filmowo ilustrowana opowieść o ich bardzo niedawnych spotkaniach z artystami animacji w Japonii.
Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych i najmłodszych widzów! Pokażemy międzynarodowy zestaw filmów nagrodzonych w konkursie filmów dla dzieci na Festiwalu w Stuttgarcie.

____________________

p r o g r a m

25.10.2017

>> godz.17.00
Zestaw filmowy dla dzieci ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart

BEST OF TRICKS FOR KIDS Zestaw filmów animowanych dla dzieci nagrodzonych na ITFS w 2017 roku zawiera najświeższe produkcje filmowe (rocznik 2016) z wielu krajów: Francji, Niemiec, Norwegii, Rosji, USA, Belgii. Jest to wielobarwny zestaw pełnych polotu, wyobraźni i jednocześnie uniwersalnych historyjek. Wszystkie filmy nie mają dialogów i są przystępne dla dzieci w wieku lat 4 i powyżej. A także dla dorosłych…

>> godz. 18.00
O kilku japońskich artystach animacji z autopsji
- spotkanie z Agą Jarząb i Maćkiem Bączykiem

We wrześniu Aga i Maciek spędzili niemal trzy tygodnie w Kraju Kwitnącej Wiśni w ramach projektu „Double Line”- cyklu wydarzeń artystycznych odbywających się we Wrocławiu i w Tokio. Spotkali tam wielu interesujących artystów, a kilku z nich przedstawią w Entropii ilustrując opowieść fragmentami filmów. Będą to: 

Michael J. Lyons - Profesor Ritsumeikan University w Kyoto, B
rytyjczyk z pochodzenia, od wielu lat mieszkający w Japonii. Autor wielu naukowych publikacji m.in. dotyczących psychologicznej percepcji japońskich ogrodów zen. Od kilku lat zajmuje się eksperymentalnym filmem animowanym.

Koji Yamamura - reżyser, scenarzysta i realizator filmów anime, twórca autorskich filmów animowanych, wielokrotnie nagradzanych na najważniejszych światowych festiwalach. W Tokio prowadzi mały, ale świetnie zaopatrzony sklep z wydawnictwami filmowymi „Praxinoscope” oraz mini kino, gdzie wyświetla animacje z całego świata.

Atsushi Wada - autor surrealistycznych animowanych etiud, które trudno opisać, trzeba je zobaczyć.

Sunamoto Matuo - prowadzi najbardziej szaloną galerię w Kyoto „Kaos no ma” - Dom Chaosu. 


26.10.2017

>> godz.17.00
Zestaw filmów studenckich i dyplomowych z Pracowni Działań Intermedialnych Katedry Sztuki Mediów wrocławskiej ASP

Gabriela Gorączko_Animal-Planet
Ernest Grzeszczakowski_awangardowy set
Małgosia Janas_Wybacz, tytułu nie będzie
Oktawian Jurczykowski_Kamień Filozoficzny_papier
Agata Klama_Ruch to życie
Tomasz Krawczyk_Obsesja ciała
Reimi Nakai_Kusouzu
Sylvia Roman, Tomasz Krawczyk_ekspresja rytmów
Kinga Rybak_abstrakcja
Krystyna Slivka_Citylights #2 #3
Magda Smoleń_MIASTO
Anna Szalwa_Iskiereczka
Hanna Tsvirbut_animacja abstrakcyjna
Bartek Walisko_newton
Karolina Wiśniewska_DOM_HOTEL
Maria Zwolinska_ekspresja

filmy dyplomowe:
Magdalena Chuchro_Azyl
Julia Nędzyńska_I am happy
Sabina Sznura_Pułapka miniaturowego świata
Kamil Wójcik_6 lat później
Maciej Żuk_Tłok


>> godz.18.00
Program międzynarodowy ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart

Istniejący od 1982 roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ITFS w Stuttgarcie jest od lat wiodącym wydarzeniem filmowym w Niemczech i jednocześnie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie animacji obejmując spektrum światowej produkcji animacji we wszelkich jej odmianach i obszarach - od gier i filmowych efektów wizualnych po architekturę, sztukę, design i widowisko rozrywkowe.

BEST OF INTERNATIONAL COMPETITION 
Program zestawu obejmuje najświeższe animacje (rocznik 2016) nagrodzone w konkursie międzynarodowym filmy z Czech, Danii, Holandii, Portugalii, Niemiec, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Libanu i Polski. W tym roku palmę zwycięstwa i Grand Prix festiwalu w Stuttgarcie otrzymał film znakomitej polskiej artystki Marty Pajek "FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE II". Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilka lat temu Marta stworzyła w Entropii wspaniałą wystawę rysując bezpośrednio na ścianach Galerii. Było to swoiste rozszerzenie środowiska dla jej wcześniejszego filmu "Snępowina" i przykład expanded cinema (http://www.entropia.art.pl/view_news.php?id=188


27.10.2017

>> godz.18.00
Międzynarodowy zestaw filmów animowanych z całego świata przygotowany przez ASIFA International

____________________

Zapraszamy!

koordynator projektu: Alicja Jodko
alicja@entropia.art.pl
_________________
www.entropia.art.pl

 

od: 25 pazdziernika 2017
do: 27 pazdziernika 2017 Galeria Entropia

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca