Sztuka

Veneto – uno, due, tre – wystawa fotografii

Otwarcie wystawy – 17 maja (czwartek), g. 18.00, FOTO-GALERIA          

 Wstęp wolny

„Kontrkadry z Veneto”

Uno, due, tre… Raz, dwa, trzy… i jesteśmy w magicznym regionie Veneto, do którego z całego świata ściągają miliony turystów. Veneto to nie tylko zatłoczona, piękna Wenecja z laguną wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco, Padwa, założona w IV wieku p.n.e., ze sławnym uniwersytetem, ale także urocze miasteczko Dolo.

Czerwcowe, upalne dni w okręgu Veneto w północnych Włoszech. Długie godziny spędzane na rejsach i wędrówkach, zderzenie spokoju zapomnianych zaciszy z gwarem rozentuzjazmowanego tłumu. Nowe doznania, bogate wrażenia, spełnione oczekiwania. Trzy różne spojrzenia na zmienność obrazów malujących się przed oczami. Iście bizantyńska mozaika.

Słoneczny blask igrający po falach laguny i żar piasku plaż Lido…

Uświęcony mrok padewskiej katedry, szarość mgły w Dolo nad Brentą, chłód rzęsistej ulewy na stopniach Ponte Rialto…

Dostojeństwo koni z Bazyliki Świętego Marka przeciw stadom wszędobylskich gołębi…

Ponure zakamarki Giudecci, tęczowe szkło murańskiej manufaktury, barwne domki rybaków z Burano…

Zaniedbane łodzie Pallestriny i wykwintne jachty w Fusine…

Pokrzykiwania weneckich gondolierów zmieszane z wrzaskami mew nad Chioggią, potężny głos dzwonów…

Majestatyczna meduza przy pentagonie la Grazia i cień płomiennego milinu…

Blichtr i ruina, czar ulatującej chwili, żal po byłej świetności, skrzętnie skrywane tajemnice pod karnawałową maską…

Wreszcie smak morskiej bryzy, kawy i lodów cytrynowych. Zmęczenie kontra euforia, radość kontra zaduma. A wszystko to przy szumie pracujących bez ustanku migawek aparatów fotograficznych w zgranym gronie trzech koleżanek Ani, Basi i Magdy z Krakowskiego Klubu Fotograficznego hojnie wspieranych pomocą Przyjaciół z Circolo Fotografico „L’OBIETTIVO” di Dolo.

 

Autorki wystawy:

Anna Bubula – instruktor Działu Fotograficzno-Filmowego Nowohuckiego Centrum Kultury. Od 1988 r. członkini Klubu Fotografików Amatorów przy NCK (obecnie Krakowski Klub Fotograficzny). Sekretarz Zarządu KKF w latach 1997-2017. Autorka 7 wystaw indywidualnych, brała  udział w ok. 70 wystawach zbiorowych, w tym w Trieście, Norymberdze, Dolo i Bassano del Grappa. Fotografuje, portret, krajobraz, architekturę, zawodowo dokumentuje działalność NCK. Od roku 2011 posiada tytuł członka Honorowego KKF. Odznaczona medalem „Honoris Gratia” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność kulturalną.

Magda Langer (Magdalena Wilkońska-Klimsza) – fotograf z zamiłowania i wykształcenia oraz mgr inż. entomolog, ze swoją pasją miała do czynienia od najmłodszych lat. Jako trzecie pokolenie od trzydziestu lat prowadzi laboratorium i atelier. Dodatkowo swoje doświadczenie i wiedzę z zakresu fotografii przekazuje ucząc w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych, a także prowadząc kursy. Od 1984 roku jest członkiem Cechu Fotografów, zaś w 1994 roku związała się z Krakowskim Klubem Fotograficznym pełniąc w latach 1997-2017 funkcję skarbnika, obecnie Wiceprezesa Zarządu KKF. Walne Zebranie przyznało jej w 2011 roku tytuł Honorowego Członka KKF. W 2005 roku Kapituła Fotoklubu RP – Stowarzyszenie Twórców nadała tytuł Artysty Fotografa, przyjmując w poczet członków rzeczywistych. W roku 2015 została uhonorowana przez Prezydenta MK odznaką Honoris Gratia. Pierwsza autorska wystawa Magdy Langer miała miejsce w 1989 roku. Na swoim koncie ma już ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, nie licząc zbiorowych. Przedstawia zawsze jednorodne tematycznie cykle fotografii monochromatycznych, barwnych lub klasycznie czarno-białych.

Barbara Radziszewska – autorka sześciu wystaw indywidualnych oraz kilkunastu zbiorowych prezentowanych m.in. w Dolo i Bassano we Włoszech oraz Norymberdze. Fotografuje amatorsko, najchętniej – ulubione miasto Kraków oraz podczas licznych podróży – architekturę i krajobraz. Jej ulubionym mottem jest: „Kiedy fotografuję, to otwartym okiem patrzę na świat, a zamkniętym spoglądam w głąb siebie” (Henry Cartier-Bresson). Jedno i drugie „patrzenie” jest dla autorki niesłychanie ważne, a aparat fotograficzny, z którym się nie rozstaje, traktuje jako narzędzie do tych dwóch rodzajów patrzenia. Jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Towarzystwa Urzędników Gminy Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa oraz Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem. Zawodowo –  urzędnik  samorządowy, z wykształcenia – mgr inż. dendrolog.

Informacje:

Dział Fotograficzno-Filmowy
telefon: 12 644 02 66 wew. 30
e-mail: FOTOGALERIA@NCK.KRAKOW.PL

od: 17 maja 2018, 18:00
do: 24 czerwca 2018 Nowohuckie Centrum kultury al.Jana Pawła II 232
Kraków

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 maja 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca