Sztuka

KRAJOBRAZY SPOD POWIEK. Malarstwo Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na wystawę malarstwa Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej. Od 4 lipca w dworkowej Galerii Sztuki będziemy prezentować unikatowe KRAJOBRAZY SPOD POWIEK wykonane przez gliwicką malarkę specjalizującą się także w tkaninie artystycznej. Na wernisaż wystawy zapraszamy w środę, 4 lipca o godz. 18.00. Prace będzie można oglądać do 1 sierpnia br., codziennie w godz. 12.00-18.00.

Wstęp wolny!

 

Maria Bereźnicka-Przyłęcka

Urodziła się i wychowała przy ulicy Konarskiego w Gliwicach, gdzie po latach wędrowania teraz mieszka i maluje.

Miłość do sztuki to jej rodzinna spuścizna. Mała Maria wychowała się w rodzinie, w której było wielu znakomitych malarzy, a w szczególności brat jej ojca, Kiejstut Bereźnicki. Ta wciąż obecna w domu atmosfera przelewania rzeczywistości na płótno za pomocą pędzla czy ołówka sprawiła, że Maria podjęła studia na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Fijałkowskiego oraz w pracowni tkaniny unikatowej pod kierunkiem prof. Antoniego Starczewskiego.

Na początku swojej kariery Maria Bereźnicka-Przyłęcka zajęła się tkaniem gobelinów. Po jakimś czasie, zafascynowana malarstwem postanowiła w tej technice realizować swoje wizje.

Jej prace są bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne dzięki stosowaniu tkackich elementów i dynamicznej faktury obrazów.

Maria Bereźnicka-Przyłęcka jest autorką 38. wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach i USA.

Wielokrotnie brała udział w licznych wystawach zbiorowych i poplenerowych, krajowych jak i zagranicznych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce oraz w kolekcjach w Niemczech, Francji, Austrii, Grecji, Finlandii, Australii i Stanach Zjednoczonych.

źródła: http://www.bereznicka.deal.pl, prestiż – magazyn gliwicki IX/2017


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 czerwca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca