Sztuka

Panel "Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet."

W zdominowanym przez mężczyzn świecie dokonały niemożliwego. Przerwały wielowiekową zmowę milczenia, wywalczyły sobie silną pozycję i miejsce na kartach historii sztuki. O najważniejszych artystkach, feministkach, awangardzistkach i obrazoburczyniach już 5 września porozmawiają krytyczka sztuki Anda Rottenberg, artystka Krystyna Piotrowska i historyczka sztuki Katarzyna Lewandowska. Panel poprzedzi pierwszą w historii aukcję sztuki feministycznej „Siostrzeństwo. Feminizm i Sztuka Kobiet”.

 

Trudno mówić o polskiej sztuce współczesnej bez Andy Rottenberg. Kuratorowała najgłośniejszym i jednym z najbardziej kontrowersyjnych wystaw w Polsce i za granicą. Była dyrektorką najważniejszej instytucji sztuki w Polsce – Zachęty. Narodowej Galerii Sztuki. Odpowiada za odkrycie i wypromowanie wielu wybitnych polskich artystek, z wieloma – pozostaje w bliskiej przyjaźni. Już 5 września poprowadzi panel, w którym o roli kobiet w sztuce będzie rozmawiać z artystką Krystyną Piotrowską i cenioną feministką, historyczką sztuki Katarzyną Lewandowską. 

Naczelną ideą wystawy i aukcji „Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet” jest podkreślenie kluczowego wkładu kobiet w pisanie historii sztuki z nowej perspektywy. Wystawa obejmie prace najwybitniejszych polskich artystek. Wśród nich pojawi się „Brzuch” Aliny Szapocznikow, uważanej za pionierkę kobiecej sztuki XX wieku. Zaprezentowane zostaną również dwa wybitne dzieła Magdaleny Abakanowicz, jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek. Na wystawie będzie można zobaczyć także ikoniczną pracę „Sztuka Postkonsumpcyjna” Natalii LL. Artystka mająca na swoim koncie liczne krajowe i zagraniczne wystawy uznawana jest obecnie za klasyczną postać polskiej neoawangardy. Ponadto na wystawie oraz aukcji pojawią się dzieła Ewy Kuryluk, Doroty Nieznalskiej, Teresy Murak, Barbary Falender, Teresy Tyszkiewicz, Ewy Świdzińskiej i członkiń Grupy HueckelSerafin. 13 września w DESA Unicum wszystkie dzieła pójdą pod młotek.

Anda Rottenberg – historyczka, krytyczka i kuratorka sztuki, publicystka, w latach 1993-2001 dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przez wiele lat swojej działalności formowała polską kulturę.

 

Krystyna Piotrowska – artystka zajmująca się grafiką, filmem i instalacjami. Pomysłodawczyni wystawy „Trzy kobiety” - (A. Bednarczuk, l. Gustowska, K. Piotrowska) w BWA Poznań w 1978 roku. W 2017 roku na wystawie „Złe kobiety” w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu jako kuratorka prezentowała prace artystek, które odważnie podejmują problemy pozycji kobiet we współczesnej Polsce i w świecie.
 
Katarzyna Lewandowska – historyczka sztuki, feministka, kuratorka, działaczka na rzecz praw zwierząt i wykluczonych. Zainteresowana sztuką zaangażowaną i totalną, która wchodzi w krytyczny dyskurs z władzą. Autorka cyklu wystaw: FEMININE, ANARCHIA, MŁODE. Wykładowczyni w ASP w Gdańsku i Gender Studies IF UMK w Toruniu.

 

Panel dyskusyjny Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet: 5 września, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
 

Aukcja Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet: 13 września 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 30 sierpnia – 13 września 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Katalog aukcji dostępny pod adresem: https://desa.pl/pl/auctions/492/siostrzenstwo-feminizm-i-sztuka-kobiet-13-wrzesnia-2018-godz-19

 


przysłano: 31 sierpnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca