Sztuka

DYSLOKACJA reż. Andrzej Ficowski aktor: Dariusz Lech

wstęp wolny
ilość miejsc ograniczona
__________________

Wydarzenie „Dyslokacja”, przygotowane przez Andrzeja Ficowskiego we wrocławskiej Entropii, opowiada nie tylko o szeroko pojętym procesie niszczenia obrazu, lecz również o jego kontrprocesie: transformacji, przemieszczeniu oraz rodzeniu się na oczach widzów nowej historii tegoż obrazu. Dariusz Lech, aktor zaproszony do projektu, dyslokuje się ze swojego czasu zarówno w mrok domysłu, jak i w bardzo namacalny konkret rzeczywistości współczesnego Iranu. 

Dla twórców ważną inspiracją były słowa Giorgio Agambena: „To, czego mieć już nie mogę, co nieskończenie wymyka się wstecz, a zarazem wypycha mnie naprzód, jest już jedynie przedstawieniem języka, ciemnością zakładaną dla światła. Światło jest tylko dojściem ciemności do samej siebie…” Pytamy również o współczesnego człowieka. Kim jest współczesny człowiek w czasach deficytu wyobraźni? I podpowiadamy, ponownie inspirując się myślą Agambena - to ktoś, kto potrafi dostrzec nie światła, lecz ciemność swojej epoki. Współczesnym jest ten, komu świeci prosto w twarz reflektor ciemności, bijący z jego czasów. Projekt „Dyslokacja” jest kolejnym działaniem Andrzeja Ficowskiego poruszającym problematykę sztuki niewizualnej.

Andrzej Ficowski – reżyser, edukator i animator kultury, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Realizator wielu spektakli teatralnych oraz słuchowisk. Jest twórcą innowacyjnego projektu teatralnego „Teatr w ciemnościach” w ramach którego rozwija własną wizję teatru opartego na niewizualnym uczestnictwie w wydarzeniu artystycznym, gdzie wyuczone schematy percepcji spektaklu przestają obowiązywać, gdy na scenie nie pojawia się światło. Reżyser często powtarza swoje credo artystyczne: nie wszystko musimy widzieć, by zobaczyć, podobnie jak nie wszystko musi być wypowiedziane, aby możliwe było zrozumienie. Korzystając z potencjału przekazu sztuki w ciemnościach w ostatnich latach wyreżyserował spektakle „Dziwny pasażer” Tymoteusza Karpowicza, „Odejście Głodomora” Tadeusza Różewicza, „Wyspy Galapagos” Helmuta Kajzara w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu oraz "Nocny Lot" wg Brechta na Festiwalu Teatralnym "Malta" w Poznaniu. 

Dariusz Lech — aktor performer związany ze środowiskiem artystycznym Wrocławia. Pracował w Teatrach wrocławskich / Teatr Współczesny, Teatr Muzyczny/. Był stypendystą ODIN THEATRET. Współpracował i uczestniczył w warsztatach aktorów Teatru Labolatorium J.Grotowskiego - Rena Mirecka i Zygmunt Molik. Tworzy autorski teatr w Kryształowicach -"LALATEATR" Autor słuchowisk / tajemnice i legendy ślężańskie / . Współpracuje z reżyserem teatralnym Andrzejem Ficowskim od 2016 r.
__________________

www.entropia.art.pl
Dofinansowano ze środków m.Wrocławia

 

od: 2 pazdziernika 2018, 19:00
do: 2 pazdziernika 2018, 20:00 Galeria Entropia
Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca