Sztuka

Aukcja Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 roku

Fetysz, pożądanie, obsesje, przemoc i zwierzęce instynkty – między innymi po te motywy sięgali polscy artyści debiutujący w latach 90. Popkultura z tamtego okresu ujawni swoje mroczne oblicze już 15 września na wystawie „Sztuka współczesna. Nowe pokolenie po 1989 roku”. Będzie można na niej zobaczyć m.in. rzeźbę Olafa Brzeskiego z serii „Czarnych charakterów” oraz jedną z tzw. królówek „Queenie (Red)” Maurycego Gomulickiego. Na wystawie pojawi się także malarstwo najważniejszych artystów pokolenia: Rafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego i Zbigniewa Rogalskiego. 

 

„Czarne charaktery” Olafa Brzeskiego powstały w powiązaniu z narracją wystawy we wrocławskim BWA w 2008 roku zatytułowanej „Czarne charaktery, czyli długo oczekiwana zmiana ról”. Zostały stworzone także w kontekście poprzedniego projektu artysty opartego na postaci tajemniczego „Pana Myśliwego”. Cykl czarnych ceramicznych rzeźb stanowiących współczesną wersję myśliwskich trofeów, w którym zwierzęce podobizny przypominają raczej części maszyn przemysłu ciężkiego, niż tkankę organiczną, to kontynuacja historii o łowcy, który sam staje się ofiarą. Posępna, odrealniona estetyka Brzeskiego, która skupia się m.in. w głowie byka prezentowanej na wystawie, zaczerpnięta jest z mrocznych thrillerów, historii o władzy i przemocy. 

 

W kontrze do „czarnego charakteru” Brzeskiego znajduje się „Queenie” Maurycego Gomulickiego – połyskująca, czerwona, przeskalowana rzeźba królowej – najsilniejszej figury w szachach. Gomulicki, podobnie jak Brzeski, stworzył cykl składający się z pięciu unikatowych rzeźb, każdej w innym kolorze. Artysta czerpie z kultury rozkoszy, pornografii i wszechobecności seksualnych motywów. Uprzedmiotawia pożądania i fetysze pod postacią pozornie niewinnych obiektów – gadżetów. Jednak pod lakierowaną powierzchnią połyskujących jak choinkowe bombki rzeźb kryje się ciemna strona kolorowej popkultury. 

 

Wystawa „Sztuka współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 roku”, poza bardzo rzadko prezentowanymi rzeźbami, stanowi przede wszystkim przegląd obrazów wiodących polskich malarzy okresu transformacji. Pojawią się m.in. płótna Rafała Bujnowskiego – nocny pejzaż z cyklu mrocznych nokturnów, związanych z projektem „Zmierzch”, w którym artysta rejestrował na taśmie filmowej proces pokrywania czarną farbą monochromatycznych pejzaży. Drugą pracą będzie dla kontrastu „Schemat malowania kasety VHS”. Płótno pochodzi z najsłynniejszej serii obrazów Bujnowskiego tzw. schematów, w których artysta, czerpiąc z idei pop artu, krok po kroku malował konkretne obiekty/postacie. Prześmiewcze potraktowanie tradycji malarskich i sprowadzenie reguł rządzących medium do instrukcji w stylu „do it yourself” wzbudziło największe kontrowersje przy „Schemacie malowania papieża”. Jego głośna licytacja zakończyła się w zeszłym roku rekordową sprzedażą za 160 tys. złotych. To, jak dotąd, najdrożej sprzedane dzieło Bujnowskiego. 

 

Na wystawie ponadto pojawią się też m.in. dzieła czołowych przedstawicieli polskiej sceny artystycznej, którzy zdobyli ugruntowaną pozycję na świecie – Zbigniewa Rogalskiego i Marcina Maciejowskiego. 25 września wszystkie prace pójdą pod młotek. 

 

Aukcja Sztuka współczesna. Nowe pokolenie po 1989 roku - 25 września 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 15-25 września 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca