Sztuka

Relacja z wernisażu wystawy Brązy Wilkonia

W warszawskiej galerii sztuki współczesnej Limited Edition, trwa wystawa rzeźb ,,Brązy Wilkonia” Józefa Wilkonia. Podczas wernisażu, który odbył się 12 października, obecny był sam artysta, który od lat mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym. Przybyli goście mogli obejrzeć efekty wieloletniej pracy artysty, a także mieli okazję bezpośredniej rozmowy z wybitnym twórcą. Nowa seria artystycznych rzeźb spotkała się z niezwykle gorącym przyjęciem. Prace cieszą się również bardzo dużym zainteresowaniem kupujących. Wystawa w Galerii Limited Edition oraz wirtualna ekspozycja czynna będzie do 31 stycznia 2019 roku.

 

Artysta od niemal sześćdziesięciu lat uprawia z wielkim powodzeniem sztuki wizualne. Malarz, rzeźbiarz, scenograf, ilustrator swoim talentem i pracowitością uplasował się w gronie najwybitniejszych polskich twórców. Najnowsza wystawa Józefa Wilkonia to wspólny projekt autora oraz galerii Limited Edition, w wyniku którego powstała seria unikatowych rzeźb w brązie. Jest to sztuka kolekcjonerska, sygnowana i numerowana ręcznie oraz wykonana w limitowanej liczbie ośmiu egzemplarzy.

 

Warto podkreślić, że prezentacja Wilkonia, odniosła ogromny sukces komercyjny, ze względu na profesjonalną ekspozycję i szeroko prowadzone działania promocyjne. Wystawa miała miejsce nie tylko w rzeczywistej przestrzeni galerii ale również w internetowych ARTekspozycjach. (https://limitededition.pl/, http://artekspozycje. rynekisztuka.pl). To już piątą wirtualna wystawa Limited Edition, a przy tym druga tego wybitnego grafika i ilustratora. Wcześniej galeria w takiej formie udostępniła twórczość Wilkonia prezentując cykl elektronicznych abstrakcji artysty, wykonanych przy pomocy tabletu graficznego (,,Elektroniczne impresje Józefa Wilkonia”).

 

Ewolucja artystyczna Józefa Wilkonia zdaje się nie mieć granic, co artysta udowadnia w nowej niepowtarzalnej odsłonie. Potwierdza to także wypowiedź kuratora wystawy- Wiesławy Wideryńskiej: Rzeźby w brązie, w których zawarte jest przymierze twórcy ze światem przyrody, zadowolą niejednego konesera pięknych przedmiotów, nic nie tracąc ze swego prostego przekazu, nakazującego podziwiać, szanować i rozumieć otaczającą nas przyrodę.

 

Wystawę organizowaną przez Galerię Sztuki Współczesnej Limited Edition, patronatem medialnym objęły: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia, Rynek i Sztuka, Pałac w Radziejowicach, Zwierciadło.pl oraz Weranda.

 

Zapraszamy do odkrywania ,,Brązów Wilkonia” w Atelier Limited Edition oraz na ARTEkspozycjach (https://limitededition.pl/, http://artekspozycje.rynekisztuka.pl).

 

JÓZEF WILKOŃ

 

Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki.

 

Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.

 

 

W latach 1947-1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom otrzymał w 1955 roku). Jednocześnie studio-wał historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1954 roku.

 

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w ja-pońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, w tym: Galeria in der Biberstrasse (Wiedeń, 1964), MAG Gallery (Zurych, 1980), Centrum Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration w Troisdorfie (Berlin, 2000), Museum of Illustration (Toyama, Oshima 2001), Narodowa Galeria sztuki Zachęta (Warszawa, 2006/2007).

 

Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmuje Deutsche Jugendbuchpreiss (1966), czy japońska Owl Prize (1984), którą przyznaje dziecięco-dorosłe jury. Artysta otrzymał również wiele nagród na międzynarodowych spotkaniach m.in. Nagroda Honorowa w konkursie na ilustrację do Don Kichota w Buenos Aires (1965), złoty medal oraz Nagroda Honorowa na BIB w Bratysławie (1969, 1973), Premio Grafico w Bolonii (1974, 1991), An-dersen Premio w Genewie (1998).

 

 

 

LIMITED EDITION (www.limitededition.pl)

 

Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawi-cieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa, Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagalla, Joana Miró; rodzimych klasyków, Beaty Czapskiej, Tadeusza Dominika, Stefana Gierowskiego, Janusza Stannego, Józefa Wilkonia; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na świecie m.in. Marcina Ryczka, Paula Bika, Szymona Bro-dziaka. Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac - malarstwa, grafiki, fotografii kolek-cjonerskiej i rzeźby w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych - łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością.

 

Wystawa ,,Brązy Wilkonia”– ARTEkspozycja online (5 października - 31 stycznia 2019) oraz wystawa w Atelier Limited Edition (15 października - 31 stycznia 2019)

Premiera rzeźb odbyła się w ramach 16. Warszawskich Targów Sztuki 2018 (Arkady Kubickiego Zamku

 

Królewskiego, plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa)

 

Galeria Limited Edition – www.limitededition.pl

 

Wystawa online dostępna w języku polskim

 

www.limitededition.pl

 

 

 

ORGANIZATOR

 

Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition (www.limitededition.pl)

 

 

 

PATRONI MEDIALNI

 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia

Rynek i Sztuka

Pałac w Radziejowicach

Zwierciadło.pl

Weranda

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca