Sztuka

Konstelacje | Wernisaż wystawy Marty Puchłowskiej

Ebru to stara tradycyjna turecka technika malarstwa na wodzie, której początki liczyć można już od czasów wynalezienia papieru. Jest ona zupełnie wyjątkowa, ponieważ nadal uprawia się ją w kraju nad Bosforem w niemalże niezmienionej formie. Oznacza to, że wszystkie materiały, tj. pędzle, płyn na którym się maluje i farby trzeba wykonać własnoręcznie z naturalnych półproduktów. Nie tylko to jednak świadczy o wyjątkowości tej techniki. Ebru uwiodło mnie zupełnie inną od naszej europejskiej filozofią sztuki. Z jednej strony sztywne ramy wyznaczone przez tradycyjny kanon, który określa ideały do których dążą artyści. Z drugiej zaś niepowtarzalny i często zaskakujący efekt naszej pracy na powierzchni wody, który jeszcze bardziej zaskakuje przeniesiony na papier. Jest to sztuka będąca jednocześnie rodzajem medytacji, choć własne prace przypominają mi przede wszystkim o niekończącym zmaganiu się z tą delikatną materią, za każdym razem zaskakując czymś nowym.

Marta Puchłowska o sobie:
Jestem artystką wizualną mieszkającą w Warszawie. Moja sztuka koncentruje się na temacie natury, podejmowanej przeze mnie z różnych perspektyw. Interesuje mnie ekologia i naturalny sposób życia. Obserwuję roślinność i jej relacje z człowiekiem i cywilizacją. Kluczowym dla mojej twórczości był pobyt w Turcji, gdzie po raz pierwszy zetknęłam się z tradycyjnymi sztukami tureckimi. Wtedy zaczęłam swoje doświadczenie z turecką sztuką malarstwa na wodzie – ebru, które obecnie stało się jednym z głównych dziedzin moich zainteresowań.
Ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w 2015 r. w pracowni Jarosława Modzelewskiego, aneks do dyplomu w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Wyjechałam na stypendium na Uniwersytet Sztuk Pięknych Mimar Sinan w Stambule na Wydział Tradycyjnych Tureckich Sztuk. Studiowałam kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie później studiowałam również turkologię. Ukończyłam podyplomowo pedagogikę i obecnie pracuję jako nauczyciel zajęć artystycznych. W 2015 nawiązałam współpracę z Instytutem Kultury Tureckiej Yunus Emre w Warszawie jako artystka ebru. Od 2014 roku jestem związana z Przestrzenią Wieloplastyczną.

 

Wstęp wolny!


Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

 

od: 23 pazdziernika 2019, 20:00
do: 23 pazdziernika 2019, 22:30 Teatr Druga Strefa ul. Magazynowa 14A 02-652 Warszawa
WARSZAWA

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca