Sztuka

Komiks i Ilustracja

Kultowe przygody Janosika w komiksowym wydaniu. Historie najbardziej znanego zbójnika, stworzone przez Jerzego Skarżyńskiego na podstawie filmowego  scenariusza, dziś są uważane za jeden z najciekawszych polskich komiksów. Oryginalną planszę komiksową „Janosik” można oglądać na wystawie „Komiks i Ilustracja” w DESA Unicum do 7 listopada. Prezentowane są również inne kultowe prace  jak: „Tytus, Romek i A’Tomek” Papcia Chmiela, „Kajko i Kokosz” Janusza Christy czy „Kapitan Kloss” Mieczysława Wiśniewskiego. 

 

Komiks „Janosik” powstał w 1973 roku na podstawie scenariusza Tadeusza Kwiatkowskiego do filmu i serialu, który uważany jest za jeden z najważniejszych w polskiej kinematografii. Jerzy Skarżyński, autor komiksu, nawiązywał w nim stylistyką z jednej strony do pop-artu, z drugiej inspirował się tradycyjną kulturą i malarstwem zakopiańskim. Skarżyński znany jest także jako scenograf. W czasie okupacji związany był z grupą młodych plastyków i podziemnym teatrem Tadeusza Kantora. Wraz z żoną tworzył scenografię i kostiumy do filmów Wojciecha Hasa oraz przedstawień operowych m.in. do Krzysztofa Pendereckiego czy Giuseppe Verdiego. Te sceniczne doświadczenia mają również swoje odwzorowanie w tworzonych przez artystę komiksach, które wykraczają poza tradycyjne ramy tego gatunku. 

Prezentowana na wystawie plansza pochodzi z IV części przygód Janosika zatytułowanej „Pobór”.

 

Abstrakcyjny styl humoru był domeną twórczości Tadeusza Baranowskiego, autora m.in. „Orient-Mena”. Artysta stworzył również tak popularne komiksowe postacie, jak profesor Nerwosolek czy Kudłaczek i Bąbelek. W latach 80. komiksy Baranowskiego zostały wydane w formie albumów. Część z nich była przedrukami ze Świata Młodych”, część została do pierwotnego scenariusza narysowana całkiem od nowa. W 2005 roku rozpoczął bezprecedensowy projekt. Przy wsparciu fanów i czytelników wydał pożegnalny, kolekcjonerski album, w którym profesorek Nerwosolek i Entomologia udają się na zasłużoną komiksową emeryturę. Artysta wypracował niepowtarzalny i pełen wyobraźni styl.  Jego nieszablonowy, inteligentny, wielowarstwowy humor zyskał rzesze miłośników. Na wystawie zobaczyć będzie można zarówno plansze z przygodami Orient-Mena jak i Na wypadek wszelki, woda, soda i bąbelki”.

 

Nie sposób pominąć najbardziej znanego i ponadpokoleniowego komiksu autorstwa Papcia Chmiela. Przygody Tytusa, Romka i A’Tomka to dziś już zupełnie kultowa pozycja. Ceny za plansze komiksowe autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego osiągają rekordowe ceny. Najdrożej, za 88 tys. zł. sprzedała się okładka do księgi XX z 1992 roku. Na najbliższej wystawie zobaczyć będzie można 5 plansz stworzonych przez Papcia Chmiela. Wartość tej kolekcji to ponad 100 tys. złotych.

 

Na wystawie zobaczyć będzie można również wyjątkowe ilustracje autorstwa takich twórców jak Maria Sołtyk, Janusz Stanny, Józef Wilkoń czy Bohdan Wróblewski. 7 października wszystkie prace zostaną zlicytowane.

 

Wystawa Komiks i Ilustracja: 24 października – 7 listopada, godz.11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja Komiks i Ilustracja: 7 listopada 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/auctions/595/komiks-i-ilustracja-7-listopada-2019-godz-19?limit=30&sort=catalog_number&page=1

 

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca