Sztuka

Wystawa i aukcja Młoda Sztuka w DESA Unicum

Kościelny” to intrygująca rzeźba autorstwa Julii Marek, będąca częścią cyklu komentującego współczesny obraz Kościoła katolickiego. Praca pojawi się na wystawie Młoda Sztuka w DESA Unicum, którą oglądać będzie można już od 11 lutego. Łącznie zaprezentowanych zostanie blisko 90 obiektów najciekawszych artystów młodego pokolenia m.in. Szymona Klejborowskiego, Franciszka Xawerego, Marii Jagłowskiej, Magdaleny Stoch i Adama Wątora.

Rzeźba „Kościelny” autorstwa Julii Marek, prezentowana w DESA Unicum, to fragment większego cyklu „Boże Ciało”, na który składa się dziewięć drewnianych figur. Przedstawiają one poszczególne postaci biorące udział w tradycyjnej czerwcowej procesji. Cała kompozycja tworzy interesujący komentarz do obchodów jednego z najważniejszych wydarzeń w Kościele katolickim. Nadając figurom groteskowy charakter, artystka zderza ze sobą dwie sfery sacrum i profanum. Twardy i surowy materiał, jakim jest drewno, stanowi kontrast dla sfery sakralnej, często kojarzonej z przepychem. Cały zbiór rzeźb zaprezentowano po raz pierwszy na wystawie Coming Out 2019 prezentującej najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nieco wcześniej, bo w 2014 roku, podczas tej wystawy zaprezentowana została z kolei twórczość Mateusza Wójcika. Jego nawiązującą do kobiecej seksualności rzeźbę „Popierś” zobaczyć można będzie w DESA Unicum. To także debiut tego twórcy na rynku sztuki.

Również Szymon Klejborowski to artysta poruszający tematy związane z seksualnością i cielesnością. Interesują go wszelkie formy deformacji ludzkiego ciała. Ponadto, jego prace przybierają często charakter użytkowy. Tak jest również z prezentowaną instalacją „Object Primitive 1: Organic 2”. Wykonana w drewnie forma nawiązuje do intymnej struktury kobiecego ciała, ale na pierwszy rzut oka wydaje się być wytworem współczesnego designu. Klejborowski to m.in. laureat konkursu Diamenty Designu. Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace artystów znanych już szerszej publiczności. Jednym z nich jest Franciszek Xawery. Swój warsztat twórczy kształtował pod okiem wybitnego malarza, Antoniego Fałata. W DESA Unicum zobaczyć będzie można jego pracę „Trzymaj się wolności”, prezentowaną na zagranicznych wystawach m.in. w Monachium. Na swoim koncie ma on również indywidualną wystawę w ramach projektu SOON Fundacji Rodziny Staraków oraz udział w zbiorowej wystawie „Z tęsknoty usycham na deszczu” w Parku Muzeum Rzeźby „Królikarnia” w Warszawie. Jego obraz przedstawia splecione ze sobą ludzkie kończyny na jaskrawym, pomarańczowym tle. Tytułowa wolność w rozumieniu artysty jest bezpośrednio związana z relacjami międzyludzkimi. Jej wyrazem staje się dotyk i fizyczna bliskość.

Na wystawie nie zabraknie również Adama Wątora uznanego już artysty młodego pokolenia, który w centrum swoich zainteresowań stawia człowieka, relacje międzyludzkie i emocje wyrażane przez ciało. Zaprezentowany zostanie jego obraz „Zwierciadło duszy” z 2019 roku. Pojawią się również prace m.in. Kamila Stańczaka, Tomasza Koclęgi i Romualda Musiolika. 18 lutego wszystkie dzieła zostaną zlicytowane.

Wystawa Młoda Sztuka: 11-18 lutego 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Młoda Sztuka: 18 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 lutego 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca