Sztuka

Wystawa i aukcja poświęcone twórczości Jakuba Zuckera

Miał zaledwie 14 lat, gdy wyruszył w długą, samotną podróż z rodzinnego Radomia do Jerozolimy. Jakub Zucker był gotów na takie poświęcenie z jednego powodu – aby rozpocząć studia artystyczne, o których marzył. Był świadkiem dwóch wojen, a jego życie to pasmo zmagań z przeciwnościami losu – brakiem pieniędzy i chorobą oczu, która pod koniec życia uniemożliwiła mu kontynuowanie pracy twórczej. Talent Zuckera doceniono na całym świecie. Jego prace wystawiano w prestiżowych galeriach w USA i Europie. Już 10 lutego w DESA Unicum zobaczyć będzie można wystawę w całości poświęconą twórczości tego artysty, zaliczanego do grona najwybitniejszych twórców École de Paris.

Bezalel, czyli Szkoła Sztuk Pięknych i Rzemiosł w Jerozolimie jeszcze nigdy nie miała tak młodego ucznia. Zucker po śmierci matki postanowił wyruszyć w długą i pełną niebezpieczeństw podróż, na którą pieniądze oszczędzał od 9 roku życia. Najpierw dotarł pociągiem do włoskiego Triestu, a tam wsiadł na statek do Jaffy. Na miejscu okazało się, że zostały mu jedynie trzy ruble, co wówczas stanowiło równowartość półtora dolara. Aby zarobić na dalszą podróż, pracował na plantacji pomarańczy. Gdy dotarł do Bezalel uczył się malarstwa, rysunku, a także modelowania w srebrze i jubilerstwa oraz technik litograficznych. W ciągu czterech miesięcy opanował wiedzę i umiejętności, na których przyswojenie uczniowie zwykle potrzebowali ośmiu lat nauki. Za swoje wybitne osiągnięcia i postępy otrzymał stypendium na wyjazd do Paryża, gdzie miał kontynuować studia artystyczne. Jego plany na kilka lat wstrzymał wybuch I wojny światowej. Zucker został wtedy wcielony do brytyjskiego legionu żydowskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie.

Po wojnie, w 1920 roku, Zucker wyjechał na stypendium do Paryża. Uczęszczał na zajęcia z rysunku i malarstwa. Źródłem inspiracji był dla niego Luwr i zbiory francuskich mistrzów VIII stulecia: Antoine’a Watteau czy Jeana Baptiste’a Chardina. Wówczas zaczął interesować się twórczością przedstawicieli nowoczesnego koloryzmu: Pierre’a Auguste’a Renoira oraz Pierre’a Bonnarda. Właśnie wtedy nawiązał relację z elitarnym środowiskiem École de Paris, do którego należeli między innymi Marc Chagall i Amedeo Modigliani.

Po dwóch latach pobytu we Francji talent artysty został zauważony przez urzędnika z Ellis Island wyspy będącej przystankiem imigrantów w drodze do Nowego Jorku. Dzięki tej znajomości Zucker wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Utrzymywał się tam przede wszystkim z projektowania biżuterii, a dzięki temu osiągnął nareszcie finansową stabilizację. Gdy po trzech latach powrócił do Paryża uznawany był już za „artystę amerykańskiego”. Jego prace zaczęły być pokazywane na wystawach i zyskały uznanie marszandów. W tym okresie Jakub Zucker odbywał również liczne międzynarodowe podróże. Odwiedził między innymi Włochy i Hiszpanię. Inspirowały go tamtejsze krajobrazy i barwy, w swoich dziełach oddawał ich słoneczną aurę.

Na wystawie w DESA Unicum zaprezentowanych zostanie 46 prac artysty. Wśród nich znajdą się między innymi dzieła takie jak „Isola Bella” obraz z 1970 roku będący zapisem włoskiej podróży Zuckera. Zobaczyć można będzie również „Fontannę Bethesda w Central Parku” miejsce, które artysta często odwiedzał podczas swojego pobytu w Nowym Jorku. Ponadto zaprezentowane zostaną m.in. „Pejzaż amerykański”, „Akt we wnętrzu” czy „Bukiet kwiatów w wazonie”. 20 lutego wszystkie dzieła pójdą pod młotek.

Wystawa „Jakub Zucker. Nowoczesny romantyk”: 10 lutego 20 lutego 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Jakub Zucker. Nowoczesny romantyk”: 20 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/jakub-zucker-nowoczesny-romantyk/

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 lutego 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca