Sztuka

Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna

Unikatowy pejzaż Wojciecha Kossaka z wyprawy artysty do Maroka pojawi się już 7 kwietnia na aukcji Art Outlet. Sztuka Dawna” w DESA Unicum. Wyjątkowość tego obrazu podkreśla fakt, że motyw podróży w twórczości malarza jest niezwykle rzadki. Na aukcji pojawi się ponad 100 obiektów najważniejszych twórców sztuki dawnej. Wśród nich znaleźli się m.in. Jerzy Kossak, Wojciech Weiss, Wlastimil Hofman, Michał Stańko, Henryk Hayden czy Anna Harland-Zajączkowska. Licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a aukcję za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

 

 

Prezentowane na aukcji dzieło „Z moich wrażeń z Maroko” należy do niezwykle rzadkich prac w twórczości Wojciecha Kossaka. Artysta ten zasłynął jako przedstawiciel nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Marokańska impresja to obraz, który przedstawia scenę z codziennego życia mieszkańców tego kraju. W pracy tej artysta objawił swój wyjątkowy warsztat malarski oraz unikatową umiejętność uchwycenia chwili. Wojciech Kossak był synem i uczniem Juliusza Kossaka. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii Monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa.

 

Na aukcji pojawi się również dzieło „Patrol” autorstwa innego wybitnego przedstawiciela rodu Kossaków, Jerzego. Artysta kształcił się od najmłodszych lat w pracowni dziadka – Juliusza oraz ojca – Wojciecha. Swoje doświadczenie artystyczne zdobywał m.in. w Wielkopolsce, gdzie w czasie podróży portretował tamtejsze ziemiaństwo. Choć na ustach wszystkich zawsze byli Juliusz i Wojciech Kossakowie to również i Jerzy zasługuje, by przyznać, iż był malarzem, który do perfekcji opanował w swoim warsztacie dokumentalne przedstawianie scen batalistycznych, w szczególności trudy ułańskie i dzieje legionów polskich. 

Kolejna intrygująca praca, która pojawi się na aukcji to „Portret Wandy Muchy, matki artystki Janiny Muszanki Łakomskiej”  Wojciecha Weissa. Ten wybitny młodopolski malarz, rysownik i grafik był reprezentantem nurtu ekspresjonistycznego w sztuce Młodej Polski, a jego prace cieszyły się ogromnym uznaniem w kraju i za granicą. Ważną inspiracją w  twórczości Weissa były teksty Stanisława Przybyszewskiego. Już we wczesnym etapie swojej twórczości malarz poszukiwał takiej formuły portretu, która pozwoliłaby widzowi wejść w bezpośredni kontakt z modelem. Prezentowana na aukcji praca pochodzi z lat 40. Dzieło to w sposób wyjątkowy oddaje dążenie tego artysty do wykreowania wrażenia fizycznej bliskości. Kadrowanie, kompozycja, kolorystyka, operowanie światłem, a także ledwo zarysowane detale współtworzą intymny nastrój całości. Intrygująca jest również tożsamość modelki – sportretowana kobieta to matka Janiny Muszanki Łakomskiej, wybitnej malarki, która zdobywała wykształcenie artystyczne w pracowni Wojciecha Weissa.

 

Na aukcji wylicytować można będzie również twórczość m.in. Jakuba Zuckera, Włodzimierza Terlikowskiego, Leszka Stańko, Witolda Marsa, Elisabeth Ronget i Jana Kazimierza Dzielińskiego. 

 

Aukcja „Art Outlet. Sztuka Dawna”: 7 kwietnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/art-outlet-sztuka-dawna-jpzj/

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 marca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca