Sztuka

Kwietniowa aukcja Młoda Sztuka

Ruchomy obraz inspirowany dziełami Francisca Goi czy dzieło pełne tajemniczych motywów zaczerpniętych ze sztuki dalekiego wschodu. Już 16 kwietnia na aukcji Młoda Sztuka w DESA Unicum pojawi się twórczość najciekawszych artystów młodego pokolenia. Pod młotek pójdzie ponad 80 dzieł. Wylicytować można będzie m.in. prace Pavla Kazmina, Karoliny Włodek czy Przemysława Wójciaka \ Karifuravy. Dla każdego z nich będzie to debiut w DESA Unicum.

 

 

Zupełnie nietypową pracą prezentowaną na kwietniowej aukcji Młoda Sztuka jest ruchomy obraz Karoliny Włodek. Pochodzi on z cyklu „Rozbieranki”, który skupiony jest wokół prozaicznych, codziennych czynności. Praca przedstawia kobietę podlewającą roślinę. Główna bohaterka ukazana jest w stłumionej kolorystyce, która tworzy spójną całość z jej otoczeniem. W ten sposób Karolina Włodek kreuje atmosferę zwyczajności. Artystka serię obrazów stworzyła na niekonwencjonalnym podłożu jakim jest blacha. Zastosowała również folie magnetyczne stanowiące elementy ruchome obrazu, którymi są części garderoby przedstawionej postaci. Prezentowana praca ma dwa, zupełnie różne oblicza. Po zdjęciu folii kobieta przedstawiona na obrazie pozostaje naga. Inspiracją do stworzenia cyklu były dwa dzieła Francisco Goi „Maja ubrana” i „Maja naga”. Autorka bohaterki swoich prac umieszcza w sytuacjach ukazujących piękno codzienności i niczym niewymuszonej prostoty. Artystka jest współzałożycielką miejsca działalności artystycznej i wystawienniczej Wykwit oraz współorganizatorką projektu „Warstwy” we Wrocławiu. 

 

Kolejny niezwykle interesujący obraz prezentowany na aukcji nosi tytuł „Ciało czasu”. Jest on częścią cyklu autorstwa Pavla Kazmina, w którym artysta zastanawia się nad różnymi aspektami cielesności. W centrum tej barwnej, abstrakcyjnej kompozycji  umieścił on figurę przypominającą postać w pozycji embrionalnej. Twórca w swojej pracy skupił się na tym, w jaki sposób ciało reaguje na bodźce płynące z zewnątrz. Szczególnie interesujące są dla niego sytuacje, w których dochodzi do przemocy oraz to, w jaki sposób są one powiązane właśnie z cielesnością. Artysta w swojej twórczości krytykuje ksenofobię i szowinizm. Bazując na własnych przeżyciach i emocjach, odnosi się  do szerszych zjawisk kulturowych, w tym do pamięci zbiorowej. Niejednokrotnie konfrontuje je z aktualnymi problemami społecznymi i politycznymi. Istotną rolę w jego pracach odgrywa również problematyka ukraińska. Pavlo Kazmin swobodnie porusza się w tak różnych mediach, jak malarstwo, instalacja, performans czy wideo. Był finalistą 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

 

Inny artysta, którego praca pojawi się na aukcji po raz pierwszy również ma już na swoim koncie liczne sukcesy. Wystawy Przemysława Wójciaka \ Karifuravy organizowane były mi.in. w Szanghaju podczas Picnic Art Festivalu oraz w Melbourne przy współpracy z Backwood Gallery. Uczestniczył w wielu międzynarodowych współpracach, m.in. z brytyjskim Boiler Room’em. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej twórczości skupia się na malowaniu obrazów oraz murali. Niezwykle ważną inspirację dla Karifuravy stanowi kultura wschodu, a przede wszystkim sztuka japońska i chińska. Prezentowany na aukcji obraz „Eleven” pełen jest tajemniczych motywów pochodzących z tych właśnie odległych kultur. Widzimy na nim nagą kobietę palącą papierosa. Jej sylwetka jest wręcz nieproporcjonalnie duża w stosunku do innych elementów. Otoczona jest najróżniejszymi, tajemniczymi motywami, które sprawiają wrażenie wyciągniętych wprost  z komiksowej opowieści. 

 

Na aukcji pojawią się również prace m.in. Katarzyny Słowiańskirj-Kucz, Mirelli Stern, Adama Wątora, Romualda Musiolika i Magdaleny Szilke. Licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a 16 kwietnia aukcję na żywo za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

 

Aukcja Młoda Sztuka: 16 kwietnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-qvv9/

 

 

 

 

 

 

 

od: 16 kwietnia 2020, 19:00
do: 16 kwietnia 2020, 21:00 DESA Unicum, ul.Piękna 1A
Warszawa

55 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 kwietnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca