Sztuka

Majowa aukcja Sztuka Współczesna. Prace na Papierze

 

Dzieło Henryka Stażewskiego, które pojawiło się na ważnej awangardowej  wystawie w galerii prezentującej obrazy Picassa czy Miro. Rysunek Wojciecha Fangora skupiony na relacjach międzyludzkich oraz intrygująca, dwustronna praca Andrzeja Wróblewskiego, który swoim myśleniem wyprzedzał własną epokę. Już 5 maja odbędzie się aukcja Sztuka Współczesna. Prace na Papierze”. Pod młotek pójdzie blisko 90 wyjątkowych dzieł współczesnych twórców. Wśród nich znaleźli się również m.in. Jerzy Tchórzewski, Stefan Gierowski, Teresa Panasiuk i Erna Rosenstein. 

 

 

Dla Henryka Stażewskiego abstrakcja była próbą zrozumienia świata. Artysta uznawany jest za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy, który skupiał wokół siebie kolejne pokolenia twórców. Na majowej aukcji zaprezentowane zostanie jego wyjątkowe dzieło, które pokazywane było na wystawie w Caracas, stolicy Wenezueli, w 1975 roku. W przestrzeni galerii Estudio Actual wcześniej miał swoją wystawę Marcel Duchamp, pokazywano tam również twórczość m.in. Pabla Picassa, Sonii Delaunay czy Joana Miro. Na wystawie obrazy polskiego artysty – w tym ten prezentowany na aukcji, umieszczone zostały w gronie międzynarodowej awangardy, do której przynależał. Znalazły się wśród dzieł wybitnych artystów i artystek rosyjskich takich jak Alexander Rodczenko, Olga Rozanova i Kazimierz Malewicz. W tym okresie awangardowi artyści zyskiwali coraz większy rozgłos na całym świecie. Prezentowane w DESA Unicum dzieło należało do kolekcji Galerie Gmurzynska. Instytucja założona przez polską emigrantkę miała ważny udział w promocji wschodnioeuropejskiej awangardy. To tam zgłaszali się kolekcjonerzy, chcący nabyć prace artystów zza Żelaznej Kurtyny, którzy zdążyli już zyskać międzynarodową sławę, ale dostęp do ich twórczości był ograniczony. 

 

 

Z kolei Andrzej Wróblewski to artysta, którego wyróżniało niezwykle nowoczesne myślenie o przedstawianiu figury ludzkiej. Na majowej aukcji pojawi się jego dzieło „Pieta”. Widzimy na nim ujętą zaledwie kilkoma liniami figurę młodej kobiety trzymającej w dłoniach maskotkę. Praca jest szkicem do obrazu olejnego namalowanego w 1946 roku „Dziewczynka z misiem”. Przedstawiona na nim modelka porównywana jest do Matki Boskiej opłakującej Jezusa. Uproszczone kompozycje Wróblewskiego charakteryzuje ogromny ładunek ekspresyjny. Świadczy to o wielkim talencie artysty do obserwowania rzeczywistości. Wróblewski myśleniem i praktyką artystyczną zdecydowanie wykraczał poza obowiązujące kanony. Tragicznie zmarły w wieku 30 lat twórca, jako jeden z niewielu przedstawicieli swojego pokolenia, zdecydował się nie stawiać oporu socrealizmowi, ale połączyć go ze swoją ekspresyjną, nieco mroczną estetyką. Wynikiem tego połączenia jest styl, który dziś zdobył uznanie w kraju i za granicą. Prezentowane na aukcji dzieło było pokazywane na wystawie monograficznej artysty w londyńskiej David Zwirner Gallery. 

 

 

Niezwykle ciekawa jest również praca na papierze autorstwa Wojciecha Fangora. Artysta zasłynął w latach 60. ze swoich pulsujących, abstrakcyjnych obrazów dających wrażenie ruchu. Jako jedyny Polak miał swoją indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. W latach 70. oraz 80. powrócił do malarstwa figuratywnego, a z jego pracowni wyszły serie prac skupionych wokół zagadnienia ludzkiej twarzy. Fangor wierzył, iż każdy człowiek posiada dwie przestrzenie, zewnętrzną oraz wewnętrzną, które wzajemnie się przenikają. Podczas każdego spotkania pomiędzy dwojgiem ludzi tworzy się także trzeci rodzaj przestrzeni, który był głównym elementem jego zainteresowania. W prezentowanej kompozycji „Międzytwarz” z 1975 roku za pomocą kontrastowych kolorów Fangor starał się oddawać napięcie pomiędzy twarzami oraz ich fragmentami. W tym celu w sposób niezwykle przemyślany wykorzystał kolory i przenikające się abstrakcyjne kształty.

 

 

Podczas aukcji licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a aukcję 5 maja za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

 

 

Aukcja Sztuka Współczesna. Prace na Papierze: 5 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

 

 

 

 

55 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 kwietnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca