Sztuka

Wystawa i aukcja Surrealizm i Realizm Magiczny

 

Niezwykłe, magiczne dzieło Rafała Olbińskiego jednego z najsłynniejszych polskich twórców – inspirowane słynną operą Mozarta „Don Giovanni”, dla której artysta wykonywał scenografię w Filadelfii. Obraz zobaczyć można będzie na wystawie „Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum już od 20 sierpnia.  Pojawią się również fascynujące, czarodziejskie prace m.in. Wojciecha Siudmaka, Kazimierza Mikulskiego, Tomasza Sętowskiego czy Jerzego Dudy-Gracza oraz Anny Güntner, której obrazy stanowią prawdziwą rzadkość. 

 

Rafał Olbiński jest wybitnym malarzem, ilustratorem, architektem i plakacistą. Uznanie amerykańskiej publiczności zyskał jako twórca ilustracji dla „New York Timesa” czy „New Yorkera”. W  Europie jego prace publikowane były w największym niemieckim magazynie „Der Spiegel”. Plakaty operowe Olbińskiego są słynne na całym świecie. Projektował między innymi dla New York City Opera czy Philadelphia Opera. W 2002 roku powierzono mu rolę twórcy scenografii do opery Mozarta „Don Giovanni”, prezentowanej w operze w Filadelfii. To właśnie nią inspirowany jest słynny projekt, który pojawi się na wystawie i aukcji w DESA Unicum. Przedstawiony na obrazie karciany labirynt, stworzony z kart ze znakiem serca, jest prawdopodobnie najbardziej wyrazistą i najlepiej kojarzoną z cyklem scenografii kompozycją. Widzimy na niej dwie postaci: mężczyzny w garniturze z monumentalnym pawim ogonem (Don Giovanni) i półnagiej kobiety stojącej naprzeciw. Dopiero po chwili, w morzu czerwonych serc, widz dostrzega drugą, mniejszą kobiecą postać, stojącą pośród kart. Olbiński, w charakterystyczny dla siebie sposób, operuje metaforą i  bawi się oczywistą symboliką związaną z miłością. W DESA Unicum zobaczyć można będzie również jego inny magiczny obraz zatytułowany „Chantecler”.

 

Z kolei o dziełach Anny Güntner mówi się, że są "po pierwsze piękne, po drugie tajemnicze, po trzecie niepokojące". Twórczość artystki znajduje się w najbardziej uznanych rodzimych kolekcjach muzealnych oraz wielu instytucjach zagranicznych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Belgii, Niemczech i Włoszech. Jej doskonałe warsztatowe prace, łączą w sobie piękno renesansowych postaci i krajobrazów z fantazyjnym, onirycznym nastrojem. Większość kompozycji Güntner odwołuje się do stylistyki malarstwa wczesnorenesansowego z licznymi, bezpośrednimi cytatami z Jana van Eycka, Piera della Francesca czy Hieronima Boscha. Na wystawie „Surrealizm i Realizm Magiczny” zobaczyć można jej niesamowity i intrygujący obraz „Tajny obiekt” z 1965 roku. 

 

W DESA Unicum zobaczyć można będzie również aż dwie przepełnione magią prace Kazimierza Mikulskiego. W jego malarstwie odbijają się  echa świata teatru, z którym artysta był związany przez cały okres swojej twórczości. Był scenografem i kierownikiem plastycznym Teatru Groteska w Krakowie. Indywidualny styl prac Mikulskiego uformował się w latach 50. Surrealistyczne, poetyckie kompozycje konstruował ze stałego repertuaru symboli, do których należały postacie nagich dziewcząt o wydatnych biustach, koty, ptaki, motyle, oczy pojawiające się nagle w gęstwinie liści czy kule przypominające ciała niebieskie. Świat przedstawiony w pracach Mikulskiego jest tajemniczy, czasem przypomina dziecięcy sen. Takie też są prezentowane na wystawie prace tego wybitnego artysty. 

 

Zobaczyć będzie można również dzieła m.in. Tomasza Sętowskiego, Mai Borowicz, Karola Bąka i Jacka Szynkarczuka. 27 sierpnia zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

 

Wystawa „Surrealizm i Realizm Magiczny”: 20-27 sierpnia 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

 

Aukcja „Surrealizm i Realizm Magiczny”: 27 sierpnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

 

 

 

od: 20 sierpnia 2020, 11:00
do: 27 sierpnia 2020, 19:00 DESA Unicum, Piękna 1A
Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 sierpnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca