Sztuka

Prace na Papierze. Wrześniowe wystawy i aukcje

Magdalena Abakanowicz to jedna z najbardziej  rozpoznawalnych na świecie polskich artystek. Jej wystawę indywidualną planuje londyńskie Tate Modern. W 2019 roku za ponad 8 milionów złotych sprzedano jej pracę „Caminando”. Teraz na wystawie Sztuka Współczesna. Prace na Papierze” zobaczyć można będzie wyjątkowe rysunki artystki. Z kolei podczas osłony poświęconej pracom sztuki dawnej będzie można obejrzeć m.in. niezwykły portret stworzony przez Stanisława Wyspiańskiego. W DESA Unicum pojawią się również stworzone na papierze dzieła Wojciecha Fangora, Jana Tarasina, Stanisława Wyspiańskiego, Teofila Kwiatkowskiego oraz kilkudziesięciu innych artystów. 

 

 

Choć to rzeźbiarskie realizacje przyniosły Magdalenie Abakanowicz międzynarodowy rozgłos i sławę, prace na papierze stanowią niezwykle ważny aspekt twórczości artystki. Rzadko je tytułowała, ale zazwyczaj sygnowała i datowała. Najczęściej posługiwała się tuszem lub węglem. Prace powstałe w ten sposób przedstawiały powtarzające się motywy twarzy, torsów, oczu czy masek. Często są one bezpośrednim efektem doświadczeń rzeźbiarskich, a ich powstawanie poprzedzało kolejne etapy przestrzennych poszukiwań. Łączy je szkicowa oraz syntetyczna forma. W DESA Unicum na wystawie „Sztuka Współczesna. Prace na Papierze” pojawią się jej dzieła „Twarz”,„ Abstrakcja” i „Ryba Nr 10”. 

 

Zobaczyć można będzie również wyjątkową pracę Wojciecha Fangora.  Twórca wierzył, iż każdy człowiek posiada dwie przestrzenie, zewnętrzną oraz wewnętrzną, które wzajemnie się przenikają. Podczas każdego spotkania pomiędzy dwojgiem ludzi tworzy się także trzeci rodzaj przestrzeni, który był głównym elementem zainteresowania artysty. Uważał, że przestrzeń ta staje się wspólnym obszarem. To właśnie ona jest  główną bohaterką zaprezentowanej pracy z cyklu „Międzytwarz” z 1975 roku. Artysta przedstawił na niej dwóch ludzi zwróconych do siebie. Ich twarze zostały naszkicowane za pomocą energicznych pociągnięć kredek olejnych o żywych kolorach. Przestrzeń oddzielająca figury ludzkie została pokryta kredką o ciemnym odcieniu granatu. W latach 70. oraz 80. twórczość Wojciecha Fangora weszła w nowy etap. Artysta powrócił do malarstwa figuratywnego, a z jego pracowni wyszły serie prac „międzytwarzowych” oraz „telewizyjnych”. Właśnie z tego okresu pochodzi prezentowana praca. Na wystawie „Sztuka Współczesna. Prace na papierze” zostanie zaprezentowana również twórczość m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Jerzego Nowosielskiego i Stefana Gierowskiego.

 

Z kolei na wystawie poświęconej sztuce dawnej pojawi się niezwykły pastelowy rysunek  autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Ten wybitny, młodopolski dramaturg, poeta, malarz, grafik i  architekt nazywany był „wieszczem polskim”. Dzieło pochodzi z kolekcji Władysława Ślewińskiego, malarza i reprezentanta nurtu postimpresjonistycznego. U schyłku XIX wieku tych dwóch artystów łączyła znajomość, dzięki której portret Zygmunta Badowskiego trafił do kolekcji Ślewińskiego. Wyspiański obracał się podczas swoich pobytów w Paryżu w podobnym kręgu, co Władysław Ślewiński i tak jak on uległ fascynacji teorią sztuki Gauguina. 

 

Inne, wyjątkowe dzieło z tej wystawy to obraz Leona Wyczółkowskiego. Był on wybitnym malarzem, grafikiem i pastelistą okresu Młodej Polski. Jego twórczość ewoluowała stopniowo. Kształcił się pod okiem m.in. Jana Matejki. Istotny wpływ miało na niego środowisko artystyczne w Monachium. Podczas swojego pobytu w Paryżu miał wiele okazji, by zetknąć się ze sztuką japońską. Królowała ona na salonach i w prywatnych kolekcjach. Wyczółkowskiego zachwyciły dzieła Katsushiki Hokusaia i Utagawy Hiroshiegego. Pod wpływem ich twórczości postanowił wprowadzić motywy japonizujące do swoich obrazów. Znaczące inspiracje pojawiają się w rozchwytywanych przez kolekcjonerów martwych naturach. Jedna z nich zatytułowana „Róże” pojawi się  wystawie „Sztuka Dawna. Prace na Papierze”. Ponadto zobaczyć na niej można będzie twórczość m.in. Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, Juliana Fałata i Kazimierza Sichulskiego. 

 

10 września w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A zlicytowane zostaną dzieła sztuki współczesnej. Z kolei 17 września odbędzie się aukcja sztuki dawnej. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

Wystawa Sztuka Współczesna. Prace na Papierze: 1-10 września 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Współczesna. Prace na Papierze: 10 września 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-prace-na-papierze-jif6/

 

 

Wystawa Sztuka Dawna. Prace na Papierze: 10-17 września 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze: 17 września 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/prace-na-papierze-sztuka-dawna-tdz7/


 

 

55 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 sierpnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca