Sztuka

Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja

 

Intrygujące, wielkoformatowe dzieła i wyjątkowe prace przepełnione emocjami. Listopadowa wystawa Młoda Sztuka to zbiór twórczości najciekawszych artystów. W sposób szczególny uwagę przyciągają ogromne obrazy autorstwa Barbary Nycz i Romualda Musiolika. Będzie to też okazja do zobaczenia i wylicytowania twórczości m.in. debiutującej w DESA Unicum Zuzanny Skrętek, a także Radosława Suligi i Michała Czuby. Wszystkie obiekty pójdą pod młotek 3 listopada.

 

 

Wielkoformatowy obraz zbudowany z czterech płócien, które razem tworzą abstrakcyjną całość. Wyjątkowa praca Barbary Nycz charakteryzuje się wyraźnymi, graficznymi kształtami. Stonowane szarości i czernie namalowane błyszczącą i matową farbą kontrastują z żywą limonkową zielenią, różem i pomarańczą. Wyraziste faktury oraz zróżnicowane środki malarskie – od mocnych, graficznych linii, przez użycie gradientu oraz ekspresyjnych pociągnięć czarnej farby na szarym tle sprawiają, że jest to dzieło, które nie przestaje zaskakiwać. Poszczególne fragmenty pracy nawiązują do siebie, tworząc spójną całość. Barbara Nycz brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą między innymi w Indiach, Korei Południowej i Rumunii. Listopadowa aukcja to jej debiut na wystawie i aukcji Młoda Sztuka.

 

Namalowany przez Romualda Musiolika obraz „Miasto Bandung” to kolejna wielkoformatowa praca, która pojawi się w DESA Unicum. Artysta przedstawił abstrakcyjny widok na miejską ulicę. Pomimo tego, że tytuł jasno wskazuje na to, że scena ma miejsce w indonezyjskim mieście Bandung, poprzez uproszczenie budynków i postaci konkretna lokalizacja staje się niemożliwa do zidentyfikowania. Jednoznacznie kojarzące się z modernizmem proste bryły budynków można zobaczyć w różnych miejscach i kontekstach. Ukazanie w ten sposób indonezyjskiego miasta to zabieg wyjątkowo ciekawy. Musiolik wskazuj na problem, przed którym stoi wiele azjatyckich krajów. Ich nowoczesna architektura utożsamiana jest często z postępem, ale paradoksalnie, szczególnie w oczach turystów, sprawia, że takie miasta przestają być uznawane za wyjątkowe. Romuald Musiolik swoją twórczość pokazywał m.in w Niemczech, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Francji i USA. 

 

Z kolei obraz Zuzanny Skrętek jest częścią cyklu „Niedopowiedzenia”, który powstał w trakcie jej studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zawieszone pomiędzy kanciastymi, wyraźnie geometrycznymi kształtami i miękkimi smugami farby abstrakcyjne formy reprezentują wewnętrzny konflikt artystki. Traktuje ona malarstwo jako narzędzie do eksplorowania i przeżywania swoich emocji. Przy użyciu abstrakcji  tworzy własny język wizualny, poprzez który mierzy się ze swoimi odczuciami. Zarówno formy jak i kolory używane przez Skrętek są wyraźnie oderwane od natury. W ten sposób sugeruje ona widzowi, że jej obrazy nie są przypadkowymi lub spontanicznymi obiektami, ale raczej przemyślaną kreacją. Artystka poza malarstwem zajmuje się tworzeniem ilustracji i projektów graficznych, fotografią oraz projektowaniem ubioru. 

 

 

Na wystawie pojawią się również dzieła  Michała Ostrowskiego, Wiktorii Dębińskiej, Hanny Rozpary, Magdaleny Libero i Rafała Gawlika. 3 listopada zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

 

 

Wystawa Młoda Sztuka: 30 października 3 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

 

 

Aukcja Młoda Sztuka: 3 listopada 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

3 listopada 2020, 19:00 Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 pazdziernika 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca