Sztuka

Wystawa Degasa pierwszy raz w Polsce

 

Ponad 70 imponujących rzeźb z brązu jednego z najwybitniejszych światowych artystów w historii, Edgara Degasa, pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Rzeźby tego twórcy oglądać można w najbardziej prestiżowych instytucjach jak nowojorska MoMA, National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Musée d'Orsay w Paryżu. Teraz jedyna taka okazja pojawi się w Polsce. 10 listopada obiekty zostaną wystawione na aukcji. 

 

 

Edgar Degas uważany jest za jednego z najwybitniejszych światowych artystów. Malował liczne sceny rodzajowe oraz portrety. Znany jest jednak szczególnie z obrazów i rzeźb przedstawiających tancerki baletu. Rzeźbą zajął się około 1860 roku. Tworzył głównie w wosku, ale wykonywał też kompozycje terakotowe. Żadna figura z brązu nie została odlana za życia artysty. Publicznie pokazał tylko jedną rzeźbę. Było to w roku 1881 podczas VI wystawy impresjonistów w Paryżu. Jego najbardziej znana realizacja, przedstawiająca 14-letnią tancerkę, wywołała wówczas falę krytyki i skrajne opinie publiczności. Dziś zobaczyć można ją w National Gallery of Art w Waszyngtonie.

 

 

Po śmierci Degasa, wykonawcy jego testamentu odnaleźli w rezydencji na paryskim Montmartre około 150 prac artysty, w tym również woskową wersję 14-letniej tancerki. Zapadła decyzja o odlaniu brązów.  Najwcześniejsze wersje odlewów rzeźb Degasa wyszły z pracowni Hébrard. Po zakończeniu jej działalności odlewaniem rzeźb z brązu zajęła się odlewnia Valsuani. Początkowo wykorzystywała ona dawne formy. W latach 80 XX w., w atmosferze skandalu, światło dzienne ujrzał nieznany dotąd zestaw gipsowych odlewów rzeźb twórcy. To właśnie 74 figury wykonane według form z tego zestawu pojawią się na pierwszej i największej w Polsce wystawie poświęconej rzeźbiarskiej twórczości Edgara Degasa. Wśród nich zobaczyć można będzie najsłynniejszą kompozycję artysty, przedstawiającą postać młodej uczennicy baletu Opery Paryskiej, Marie van Goethem. Dziewczyna wraz z rodziną mieszkała na paryskim Montmartre, kilka domów od pracowni Degasa. Wielokrotnie pozowała dla artysty, który rysował, malował i rzeźbił jej podobiznę. Na wystawie pojawią się również inne wyjątkowe figury tańczących i ćwiczących baletnic, postaci kobiet wykonujących pielęgnacyjne rytuały, a także rzeźby koni i sylwetki dżokejów.

 

 

Pierwszy zestaw brązów trafił w 1929 roku do zbiorów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W 2015 roku w londyńskim Sotheby’s za rzeźbę 14-letniej tancerki z odlewni Hébrard zapłacono 25 milionów dolarów. Odlewy Valsuani po latach sporów traktowane są jako pełnoprawne i oryginalne prace wykonane na podstawie dzieł artysty. Stan ten ukonstytuowany jest poprzez liczne wystawy prezentujące te dzieła – chociażby w Ermitażu w Sankt Petersburgu czy w Instytucie Sztuki Nowoczesnej w Walencji. Dziś to jedne z najbardziej poszukiwanych rzeźb na rynku sztuki. W DESA Unicum zobaczyć można je będzie już od 28 października. 10 listopada o godz. 19 zostaną zlicytowane. 

 

 

Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

 

 

 

Wystawa „Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier”: 28 października - 10 listopada  2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

 

 

 

Aukcja „Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier”: 10 listopada 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 listopada 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca