Sztuka

Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny. Wystawa i aukcja

Dwa niezwykłe, magiczne dzieła Rafała Olbińskiego zobaczyć można na wystawie w DESA Unicum. „Après le déluge” to praca z tego okresu twórczości artysty, który na rynku pojawia się bardzo rzadko. Na wystawie i aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” zaprezentowany zostanie również przepełniony grozą obraz Zdzisława Beksińskiego pochodzący z kolekcji w Stanach Zjednoczonych. Dzieło przedstawia pozbawioną głowy kobietę w piekielnym otoczeniu. Na wystawie poświęconej najwybitniejszym twórcom sztuki pełnej magii zobaczyć można będzie również prace m.in. Tomasza Sętowskiego, Jacka Yerki czy Marii Anto. Wszystkie dzieła zostaną zlicytowane 30 marca. 

 

 

Nieskrępowane konwenansem i zasadami estetyki wizje. Kontrowersyjne dzieło Beksińskiego powstało w okresie gdy artysta, pomimo młodego wieku, był już świadomy własnej drogi twórczej i celu. W drugiej połowie lat 60. Beksiński poświęcił się grafice oraz rysunkom nasyconym treściami erotycznymi, które przenikały się z symbolami śmierci. W 1960 roku jego praca pokazana była przy okazji kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Twórczość Beksińskiego zwróciła uwagę ówczesnego prezesa AICA i zarazem dyrektora Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, który zaproponował mu półroczne stypendium w Stanach Zjednoczonych. Artysta odrzucił propozycję, wierząc, że wyjazd mógłby przerwać jego własne poszukiwania. Dwa lata przed jej powstaniem odbyła się wystawa twórczości Zdzisława Beksińskiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. To właśnie ona przyczyniła się do wzrostu popularności artysty w tamtym czasie. Życie i twórczość tego kontrowersyjnego malarza zostały ukazane  w 2016 roku w filmie „Ostatnia rodzina” Jana Matuszyńskiego. Był on również  głównym bohaterem filmu dokumentalnego, a w 2017 roku w angielskim „Vogue” pokazano zdjęcia z inspirowanego jego twórczością na pokazie jesień/zima na London Fashion Week.

 

Prawdziwym wydarzeniem jest również możliwość zobaczenia i wylicytowania pracy Rafała Olbińskiego „Après le déluge”. Powstała ona w okresie, gdy artysta tworzył i rozwijał się na emigracji odnosząc coraz większe sukcesy. Przebywał wtedy w Paryżu, z którego później wyjechał do Nowego Jorku. Obrazy z tego okresu są wielką rzadkością na rynku sztuki. Spektakularne realizacje Rafała Olbińskiego utrzymane są w sennej, metaforycznej atmosferze. Ukazywane są na nich fantastyczne postaci i zdarzenia. W jego twórczości znane nam elementy rzeczywistości tworzą nowe, zupełnie nieoczywiste konfiguracje. Dzieła Rafała Olbińskiego przypominają sceny niczym z marzeń lub baśni. Na prezentowanej na wystawie pracy, głównym bohaterem jest malarz, który stojąc na gigantycznej drabinie maluje na spokojnym, niebieskim niebie fragment tęczy. W DESA Unicum pojawi się również jego praca „Miasta świata” z 2005 roku. To abstrakcyjne dzieło z charakterystycznym dla twórczości Olbińskiego elementem absurdu. Ukazał na nim miasto, które pływa na grzbiecie wielkiej ryby. 

 

Warta uwagi jest również przepełniona magią wizja ukazana w pracy Jacka Yerki. Przedstawił on widok wnętrza wielkiej sali, która przypomina kościelną nawę. Sala w niesamowity sposób łączy się z lasem. To złudzenie przepełniają liczne detale, bardzo charakterystyczne dla twórczości artysty. Jacek Yerka poświęcił się malarstwu na początku lat 80. XX wieku. Prezentowany obraz pochodzi zatem z pierwszej dekady jego działalności. Inspiracją dla artysty są dzieła dawnych mistrzów takich jak Jan van Eyck czy Hieronim Bosch. Przede wszystkim jednak pomysły czerpie on z własnej wyobraźni.

 

Na wystawie i aukcji pojawią się również magiczne prace m.in. Jacka Pałucha, Leszka Sokoła, Krzystofa Żyngiela i Andrzeja Tomaszewskiego. Wszystkie dzieła oglądać można na wystawie przedaukcyjnej. 30 marca o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

 

Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 19-30 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 30 marca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/surrealizm-i-realizm-magiczny-30-marca-2021/

 

 

55 artykułów


przysłano: 23 marca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca