Sztuka

Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora. Wystawa i aukcja

Wybitny artysta, którego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Maluje już od 50 lat. Michał Zaborowski uznawany jest za jednego z najciekawszych, współczesnych twórców. W świecie sztuki osiągnął status gwiazdy. Teraz wcielił się w zupełnie nową rolę. Został kuratorem wystawy i aukcji Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora” w DESA Unicum. Zaborowski wybrał prace najciekawszych młodych artystów, które pójdą pod młotek 22 czerwca. Można je oglądać od 12 czerwca.

 

 

To unikatowy projekt. Aukcje Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora” w DESA Unicum skierowane są do wszystkich, którzy współczesną sztukę odczuwają najmocniej: jej entuzjastów i kolekcjonerów. Dom aukcyjny do współpracy zaprasza tych, którzy prezentują własne, niekonwencjonalne, subiektywne spojrzenie na współczesną twórczość artystyczną. W ten sposób otwiera publiczność na artystów i zjawiska, których być może do tej pory nie zauważali. Kuratorem tej edycji został Michał Zaborowski. Malarstwo Zaborowskiego zawiera w sobie dwa pierwiastki: realności i magii. Jego twórczość prezentowana była na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. W opinii artysty  rola kuratora powinna sprowadzać się do bycia przewodnikiem. Powinien on działać pod wpływem impulsu i emocji, a nie racjonalnego myślenia. To właśnie emocjami kierował się Michał Zaborowski przy wyborze prac prezentowanych na czerwcowej wystawie i aukcji.

 

Jednym z najciekawszych obiektów, które będzie można zobaczyć w DESA Unicum, jest obraz Martyny Ścibior zatytułowany Pomyślałam o sobie”. Dzieła tej artystki są w równiej mierze zaskakujące pod względem stylistycznym, co formalnym. Technika malarska, którą konsekwentnie stosuje, łączy ze sobą współczesne podejście do sztuki z bardzo precyzyjnym, niemal rzemieślniczym wykonaniem. Tworzy ona przy pomocy lakierów do paznokci. Nakłada je precyzyjnymi ruchami. Wykonuje przy ich pomocy skomplikowane mozaiki. Lakiery, którymi maluje, zawsze są ofiarowywane artystce przez kobiety, które już z nich nie korzystają. Tym samym za każdym kolorem stoi pewien kontekst emocjonalny, niejako przekazany przez jego pierwotną właścicielkę, któremu Ścibior nadaje nowe znaczenie. Sam lakier jako medium przywodzi na myśl czynność silnie powiązaną z kobiecością i jednocześnie bardzo frywolną. Artystka polemizuje nie tylko z takim postrzeganiem samego tworzywa, ale też z bardziej uniwersalnym problemem, jakim jest uwarunkowana kulturowo rola kobiety w społeczeństwie.

 

Z kolei Tomasz Górnicki jest zaliczany do najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia. W swojej twórczości łączy sztukę sakralną z malarstwem barokowych mistrzów. Jednym ze źródeł inspiracji dla artysty są jego osobiste przeżycia, dzięki czemu każda z rzeźb naznaczona jest ładunkiem emocjonalnym. W swojej sztuce sięga po różnorodne materiały takie jak stal, brąz, marmur czy glina. Tworzy przede wszystkim w nurcie realistycznym, ale nie boi się eksperymentów z materiałami. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych: w Londynie, Cannes, Berlinie czy Nowym Jorku. Na czerwcowej wystawie i aukcji pojawi się jego forma przestrzenna Origin head”. Zobaczyć i wylicytować można będzie również m.in. wyjątkową pracę Moliere” z cyklu Metro” autorstwa Piotra Czajkowskiego oraz intrygujący obraz Anny Zalewskiej Dni były puste, gdy z rzeczywistości sen rzeźbiłem”.

 

W DESA Unicum pojawią się również dzieła autorstwa m.in. Andrzeja Sobiepana, Zofii Błażko i Lecha Batora. 22 czerwca wszystkie prace zostaną zlicytowane w DESA Unicum.  Aukcja odbędzie się z udziałem publiczności na sali. Licytować można będzie również online, telefonicznie, przez aplikację i za pomocą zleceń stałych.

 

Wystawa „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora”: 12-22 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora”: 22 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-dzisiaj-wybor-kuratora-2/


 

 

55 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 czerwca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca