Sztuka

Art Outlet. Sztuka Dawna. Wystawa i aukcja

Gwiazda bohemy artystycznej Paryża. Mela Muter to jedna z najwybitniejszych polskich artystek. Twórczyni o niezwykle wyrazistej osobowości i  nieprzeciętnych zdolnościach. Już 24 czerwca podczas aukcji „Art Outlet. Sztuka Dawna” pod młotek pójdzie niesamowity portret jej autorstwa. Będzie to również okazja do wylicytowania prac innych, uznanych twórców w przystępnych cenach. Wśród nich m.in. Feliks Michał Wygrzywalski, Józef Rapacki i Adam Styka. Wszystkie prace oglądać można od 16 czerwca na wystawie przedaukcyjnej. 

 

Zaraz obok kompozycji pejzażowych portret zajmuje w bogatym dorobku artystycznym Meli Muter bardzo istotne miejsce. Artystka sięgała po tą tematykę nad wyraz często, w zasadzie w każdym okresie swojej twórczości. Muter portretowała realnych, prawdziwych ludzi z krwi i kości. Na przestrzeni mijających dekad czas zatarł ten subtelny, lecz jakże ważny rys autonomii postaci i pełną możliwość identyfikacji ich tożsamości. Tytuły prac Meli Muter, w większości nadane wtórnie, to dzisiaj „portret dziewczynki”, „mężczyzna na krześle” czy „kobieta we wnętrzu”. Wciąż nasuwa się tutaj zatem natarczywe pytanie kim byli ci ludzie? W większości przypadków nigdy nie rozwiążemy tej jakże skomplikowanej zagadki. Malarka jednak wyposażyła nas – widzów w wyjątkowe narzędzia do odczytania jej sztuki, a mianowicie przekazała nam swoją wewnętrzną wrażliwość, która wprost emanuje z jej dzieł. Miała ona bowiem niesamowitą zdolność do tego, by uchwycić całą indywidualność swoich modeli i ukazać pełnię ich psychologicznego wnętrza. Jedną z takich prac jest prezentowany na wystawie i aukcji portret Złotowłosej” przedstawiający dziewczynkę o pofalowanych, blond włosach. 

 

 

Z kolei dla Feliksa Michała Wygrzywalskiego największą inspirację stanowił świat Orientu i przestrzeń wokół basenu Morza Śródziemnego. Artysta ukazywał na swoich obrazach naturalny krajobraz Południa przesycony słońcem i upalną atmosferą tych egzotycznych rejonów. Niezwykle ważnym motywem dla jego twórczości był taniec i beztroska zabawa w rytmach egzotycznych utworów. Niewielkie, portowe miasteczka na jego kompozycjach wielokrotnie przeistaczają się w scenę dla iście teatralnych widowisk. Na płótnach malarza wręcz wyczuwalne stają się akordy rozbrzmiewającej zewsząd muzyki. Prezentowany w DESA Unicum obraz „Cariocca” to pełne dynamizmu i ekspresji przedstawienie znakomicie oddające południowy temperament. Trzy uwodzicielskie damy ukazane przez artystę w zalotny sposób poruszają się w blasku słońca. 

Obserwacja rzeczywistości była również niezwykle ważna dla Józefa Rapackiego. Malował on głównie realistyczne pejzaże i rozgrywające się na łonie natury sceny rodzajowe. Rapacki tworzył panoramiczne kadry, otwierał płaszczyznę obrazu na sferę łąki czy pola. Zabierał widza w trudno dostępne przestrzenie mazowieckich mokradeł, stawów, parowów i zagajników, zalanych łąk i pól. Artysta w sposób mistrzowski stosował perspektywę powietrzną, osiągając w oszczędnych kadrach wrażenie iluzji natury. W DESA Unicum wylicytować można będzie jego dzieło Pejzaż mazowiecki („Wrony”) powstały w 1916 roku.

 

W DESA Unicum pojawią się również dzieła autorstwa m.in. Henryka Epsteina, Michała Gorstkina Wywiórskiego, Wojciecha Kossaka, Wojciecha Weissa i Wlastimila Hoffmana. 24 czerwca wszystkie prace zostaną zlicytowane w DESA Unicum.  Aukcja odbędzie się z udziałem publiczności na sali. Licytować można będzie również online, telefonicznie, przez aplikację i za pomocą zleceń stałych.

 

 

 

Wystawa „Art Outlet. Sztuka Dawna”: 16-24 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Art Outlet. Sztuka Dawna”: 24 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa


https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/art-outlet-sztuka-dawna-eird/

 

55 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 czerwca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca