Sztuka

Obrazy Beksińskiego w Twoim domu?

Zdzisław Beksiński był twórcą osobnym. Miał swój niepowtarzany styl, który wyrażał się w kreowaniu wizji surrealistycznych, często wręcz przerażających. Dzięki kontestowaniu współczesnej mu sztuki zyskał sobie wielu fanów, ale też nie brakowało mu wrogów. Jego obrazy cieszyły się dużą popularnością i tak jest do dziś, co potwierdzają szybujące w górę ceny za jego twórczość.

Kim był Beksiński? Droga twórcza w pigułce

 

Zdzisław Beksiński od początków swojej drogi twórczej szedł swoimi ścieżkami. Wydeptywał nowe szlaki, które prowadziły go do świata abstrakcji, surrealizmu i apokaliptycznych wizji. Przedstawiał w nich zniekształconą przez siebie rzeczywistość, która wiele osób szokowała, a innych zachwycała. Pojawiały się na jego obrazach także wątki perwersyjnego erotyzmu, które przeplatały się z motywami śmierci. Innymi słowy, Beksińskiego nie można przypisać do żadnego stylu w sztuce. Czerpał trochę z baroku, trochę z XIX-wiecznego malarstwa i iż surrealizmu. Jako jeden nielicznych przeciwstawił się awangardzie w sztuce, co było zapowiedzią przełomu postmodernistycznego, który nastąpił w Polsce w latach 90-tych.

 

Beksiński jak typowy artysta lubił pracować w zaciszu własnego domu. Nie wyjeżdżał, nie pojawiał się na otwarciu swoich wystaw. Unikał wszelkich zmian i nieoczekiwanych wizyt. Jego życie osobiste i rodzinne było pełne niepokojów i ciągłych poszukiwań, dlatego był postrzegany jako ktoś nieprzeciętny, nieszablonowy. W 1999 r. jego jedyny syn popełnił samobójstwo, a on sam zginął tragicznie z rąk 19-letniego oprawcy. Jego prace zostały przekazane do Muzeum Historycznego w  Sanoku. Galerię uroczyście otwarto w 2012 r. na Zamku w Sanoku.

 

(bez)cenne dzieła Beksińskiego

 

Coraz więcej osób chce mieć w swojej domowej galerii chociaż jeden obraz sanockiego artysty. W ostatnich latach ceny obrazów poszły gwałtownie w górę, ponieważ pojawili się nowi klienci, którzy chcą dużo płacić za taką sztukę. To ludzie, którzy patrzą w innym kierunku, który wyznaczyła sztuka, m.in. ta z motywami fantastyki. Potwierdzają to rekordy cenowe, które padają na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego. Obraz Beksińskiego sprzedano niemal za milion złotych! Te liczby mówią same za siebie.

 

Dlaczego tak się dzieje, że dzieła Beksińskiego poszybowały gwałtownie w górę pod względem ceny? Do końca nie można wytłumaczyć tego faktu. Popularność artysty mogła wzrosnąć już za jego życia i  w 2005 r.  po jego śmierci. Nie wpłynął na nią też film „Moja rodzina” z 2016 r. który zdobył sporo prestiżowych nagród. Najpewniej dzieła Beksińskiego wciąż będą sprzedawane za wysokie stawki. Artysta zostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny, który przyciąga wielu koneserów sztuki niestandardowością. Beksiński to wizjoner sztuki i może w tym tkwi nagłe zainteresowanie ludzi jego dziełami. Obecne czasy nie nastrajają optymistycznie, dlatego może ucieczka do surrealistycznego świata jest najlepszym remedium na smutki? Absurdy współczesnego świata mogą korespondować z abstrakcyjną i niezrozumiałą dla wielu wizją świata Beksińskiego. Tak czy inaczej warto zainteresować się twórczością tego artysty. Każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie.

 

Gdzie można  kupić dzieła Beksińskiego?

Jeśli chcesz zdobyć bezcenne dzieła Beksińskiego, warto śledzić aukcje w domach aukcyjnych. Ciekawą alternatywą jest zakup reprodukcji obrazów tego artysty, korzystając z usług drukarni Bosz Art., która dysponuje prawami do reprodukowania jego prac. Innowacyjne maszyny drukarskie to gwarancja najwyższej jakości wydruków mało i wielkoformatowych. 

 

Warto mieć w swoim domu  dzieło takiego artysty, jakim był Beksiński. Reprodukcje na płótnie, czy innym materiale, wykonane z największą starannością, innowacyjnymi metodami, na pewno zaspokoją Twoje estetyczne odczucia. Jeden obraz Beksińskiego, nawet najmniejszy, może ciekawie odmienić charakter mieszkalnego wnętrza. Zawieszony nad łóżkiem, nad komodą czy w  ciągu korytarzowym. Taki obraz może stać się elegancką  wizytówką domu i wskazaniem na wrażliwość estetyczną mieszkańców. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 sierpnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca