Sztuka

Rekordowy beksiński ponownie w desa unicum

Już 21 grudnia odbędzie się kolejna, oczekiwana przez kolekcjonerów, aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny”. Pojawią się na niej aż dwie prace święcącego tryumfy Zdzisława Beksińskiego z przełomowego dla niego „okresu fantastycznego”. Na zakończenie jednego z najbardziej udanych sezonów aukcyjnych w swojej historii DESA Unicum zaprezentuje łącznie 87 dzieł największych sław sztuki fantastycznej: snującego baśniowe opowieści Rafała Olbińskiego, cenionego przez miłośników fantastyki Jacka Yerki czy popularnego za Oceanem Tomasza Sętowskiego. Po długiej przerwie pod młotek trafią prace Wojtka Siudmaka, ilustratora „Diuny”, której filmowa wersja ma szanse na kilka Oscarów. Kolekcjonerską gratką jest niewystawiana wcześniej praca Maxymiliana Novaka‑Zemplińskiego. Aukcję poprzedzi wystawa, na której można obejrzeć znakomite prace przenoszące widzów do świata marzeń, snów i fantazji.

 

Rok 2021 przejdzie do historii pod znakiem wielkich sukcesów twórczości Zdzisława Beksińskiego,

 odkrywanej na nowo przez kolejne pokolenie miłośników sztuki. Prace czołowego malarza XX wieku, ikony światowego surrealizmu, są dziś jednymi z najbardziej poszukiwanych obiektów na rynku kolekcjonerskim. W październiku obraz „Postać” sprzedany został w DESA Unicum za 1,92 mln zł, stając się najdroższą pracą Beksińskiego w historii. Rekordowa cena przekroczyła górną estymację niemal trzykrotnie. „Postać” prezentowana była latem w warszawskim Koneserze podczas największej ze zorganizowanych do tej pory wystaw czasowych twórczości artysty. Tak jak głośny obraz z 1979 r., który pojawi się na najbliższej aukcji DESA z estymacją 700 - 900 tys. zł. Na wielokrotnie reprodukowanej pracy panuje nastrój grozy. Towarzyszy on przerażonym postaciom, które balansując na granicy życia i śmierci, usilnie pragną uniknąć wiszącego nad nimi fatum.

 

Centralnym punktem drugiego z prezentowanych obrazów Beksińskiego z 1971 r. jest – będąca jednym z motywów powtarzających się w twórczości artysty – majestatycznie ukazana postać, pozbawiona cech indywidualnych. Uwagę przyciąga szkarłatny ptak siedzący na jej zakrytej głowie. Estymacja majestatycznego obrazu wynosi 800 tys. – 1,2 mln zł. Obie wystawione w grudniu prace pochodzą z „okresu fantastycznego”, stanowiącego istotny etap twórczości Beksińskiego. Do kanonu ulubionych tematów artysty należały w tym okresie metafizyczne pejzaże, fantastyczna architektura, przenikające się nadrealne przestrzenie z tajemniczym i zamglonym światłem.

 

Gratką kolekcjonerską jest „Atak o poranku” z 1989 r., wczesne płótno Jacka Yerki. Intrygująca praca jest jednym z bardziej rozpoznawalnych i klasycznych dzieł w całej twórczości ulubieńca miłośników fantastyki. Wielowątkowość narracji pozwala widzowi na dziesiątki interpretacji, pozwalając kreować własne, wyobrażone przez siebie rzeczywistości. Obraz znalazł się na okładce książki „Mind Fields”, będącej zbiorem prac Yerki oraz zainspirowanych nimi opowiadań Harlona Ellisona, znanego autora fantasy.

 

Po długiej przerwie na aukcji DESA pojawią się dwie prace Wojtka Siudmaka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych malarzy nurtu surrealistycznego na świecie. Pochodzące z 1991 r. płótno „Introspection” z dominującym na nim błękitem jest doskonałym przykładem fascynacji artysty barwami, jak również nieustannego poszukiwania przez niego uniwersalnego piękna. Przez krytykę Siudmak porównywany jest do m.in. Salvadora Dali, Hieronima Boscha czy Williama Blake’a. Wśród miłośników fantastyki zasłynął ilustracjami polskiego wydania „Diuny”. O książce z pracami Siudmaka zrobiła się głośno ponownie za sprawą tegorocznej premiery filmu „Diuna” w reżyserii Denisa Villeneuve’a.

 

Sensacją są dwie monumentalne prace Maksymiliana Nováka-Zemplińskiego. Tajemnicą słynących z perfekcyjnego wykonania obrazów artysty jest towarzysząca im aura. Zabierają one widza na oniryczną wędrówkę do krainy fantazji. Dla miłośników sztuki Tomasza Sętowskiego wielkim wydarzeniem jest aż dziewięć dzieł tego artysty z różnych okresów twórczości, m.in. „Okno na świat” i „Melodia miłości”. Na aukcji zakupić będzie można również znakomitą pracę „Strażnica” z 1997 r. autorstwa zyskującego na popularności Jerzego Dudy-Gracza. Podczas jesiennej monograficznej aukcji dzieł artysty ceny sprzedanych prac sięgnęły nawet 300 tys. zł.

 

Baśniowy i metaforyczny styl Rafała Olbińskiego jest rozpoznawany świecie za sprawą jego mistrzowskich obrazów, plakatów, a także ilustracji w tak renomowanych pismach jak „The New York Times” czy „Newsweek”. Na aukcji DESA Unicum zaprezentowane zostaną trzy wybitne dzieła artysty. W tym dwa obrazy wystawiane w tym roku na monograficznej wystawie twórczości Olbińskiego w Muzeum Narodowym w Kielcach: „Alternative values” z 2011 r. oraz „Tender ambitions or Shakespeare in love” z 2008 r.

 

Najbliższa aukcja Sztuki Fantastycznej jest znakomitym podsumowaniem całego roku aukcyjnego, który upłynął pod znakiem licznych rekordów cenowych. Wiele z nich padło podczas licytacji dzieł mistrzów surrealizmu, z legendarną „Postacią” Zdzisława Beksińskiego sprzedaną za ponad 1,92 mln zł. Tak znakomite wyniki potwierdzają wielki zwrot kolekcjonerów i miłośników malarstwa ku surrealizmowi. Prace wszystkich największych artystów tworzących metaforyczne dzieła przenoszące widzów do świata fantazji, snów i marzeń nie zabraknie również podczas grudniowej aukcji. Będą wśród nich Zdzisław Beksiński, Rafał Olbiński, Maxymilian Novak‑Zempliński, Jacek Yerka, Tomasz Sętowski, Karol Bąk oraz po bardzo długiej przerwie Wojtek Siudmak. W wielkim stylu powrócą także ulubieńcy poprzednich aukcji sztuki fantastycznej, m.in. Lucyna Góralczyk, Piotr Horodyński, Jarosław Jaśnikowski, Zbigniew Hinc czy Sebastian Moń. Wiele z prezentowanych 87 prac powstało specjalnie na tę aukcję, jak „Mars i Wenus” Mariusza Zdybały, czyniąc z niej unikatowe wydarzenie na rynku sztuki w Polsce – mówi Agata Szkup, Prezes DESA Unicum.

 

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 21 grudnia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny-6sz5/

Desa Unicum Piękna 1A
Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 grudnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca