Sztuka

Wystawa i aukcja młodej sztuki

Do 13 stycznia w siedzibie DESA Unicum można oglądać pierwszą wystawę Młodej Sztuki w nowym roku. Tego dnia pod młotek trafi 90 wyselekcjonowanych prac, których autorami są zarówno artyści już znani szerszej publiczności, jak Katarzyna Chmiel, Katarzyna Orno, jak i ci dopiero rozpoczynający swoją drogę na rynku sztuki. Wśród nowych nazwisk warto wymienić Jarosława Kubiaka, Arkadiusza Drawca, Natalię Malinowską i Piotra Grzechowskiego.

 

Aukcje Młodej Sztuki, mające na celu wspieranie debiutujących na rynku artystów DESA Unicum organizuje od 2008 roku. Projekt dynamicznie się rozwija, w 2021 roku odbyło się 30  aukcji, dwukrotnie więcej, niż w roku 2020, połowa z nich to aukcje online. Sprzedano 1 239 dzieł za łączną sumę 4,66 mln zł, a średnia wartość wylicytowanego obiektu wyniosła 3 200 zł. Cena wywoławcza każdej pracy to 1 000 zł, a dzięki formule prelicytacji online można składać swoje oferty zakupu na długo przed samą aukcją.

 

Wśród wystawionych na styczniowej aukcji prac na uwagę zasługuje „Dies art cogitations” z 2021 roku Katarzyny Orońskiej/Orno. Motywem przewodnim dzieł artystki jest człowiek, istota uwikłana w konwenanse, teatr życia, wytwory ludzkiej kultury, zbiorowość. Kontrast stanowi jednostka w kameralnym świecie, w którym granica pomiędzy tym, co realne i tym co bajkowe zaczyna się zacierać, a przedstawienia stają się swoistymi metaforami (praca pochodzi z cyklu "Książkowego" artystki).

 

Adelajda Kot jest artystką samoukiem. Bohaterami jej dzieł są głównie natura i zwierzęta, ukazane w kontekście onirycznej, baśniowej rzeczywistości. Afirmuje w nich metafizyczność przyrody jako absolut sam w sobie. Na najbliższej aukcji będzie można licytować jej pracę „Kuna leśna” z 2021 roku.

 

Olejny obraz Anny Pszonki „Ciche miejsce” z 2021 roku emanuje spokojem i ciepłem. Swoje inspiracje artystka czerpie z  natury, poprzez motywy ze świata roślin i zwierząt wyraża własne przeżycia i emocje, które interpretuje za pomocą koloru i światła. Najchętniej tworzy w technice olejnej oraz akwareli. Absolwentka warszawskiej ASP ma na swoim koncie udział w plenerach malarskich, wystawach zbiorowych, a także w projektach filmowych dla kina i telewizji. W 2017 roku jej obraz został zakwalifikowany do wystawy pokonkursowej Wildlife Artist of the Year w Mall Galleries w  Londynie.

 

W abstrakcyjno-realistycznych pracach Katarzyny Środowskiej można odnaleźć przestrzeń i ciszę, przykładem wystawiona praca „Mistrzowskie uderzenie” z 2021 roku. Artystka bierze czynny udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych, a wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Jest laureatką II miejsca Pierwszego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Paleta”. W roku 2015 otrzymała dyplom za rozwój artystyczny w technikach akwarelowych i olejnych w pracowni Andrzeja S. Grabowskiego. Ukończyła także studia podyplomowe Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Malarstwa i Rysunku.

 

Interesująca jest praca Małgorzaty Pabis „Pilgrimage” z 2021 roku. Artystka jest architektką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malowane przez siebie obrazy traktuje jako inspiracje do zaprojektowania pięknego wnętrza, które ma być tłem lub uzupełnieniem danego dzieła. Uważa, ze piękno w sztuce nie jest pojęciem względnym.

 

Wystawione prace można oglądać do 13 stycznia w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w godzinach 11-19. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

https://desa.pl/pl/

13 stycznia 2022, 19:00 Desa Unicum Piękna 1A, 00-477 Warszawa
Warszawa

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 stycznia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca