Sztuka

Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna

Do 20 stycznia w DESA Unicum można oglądać wystawę Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna, poprzedzającą pierwszą tegoroczną aukcję poświęconą grafice na polskim rynku, prezentującą 118 obiektów. Niektóre z nich to prawdziwe perły kolekcjonerskie z gatunku tych, które nieczęsto pojawiają się na rynku.

 

Główną atrakcją wystawy jest niewątpliwie teka grafik Pabla Picassa, „La flûte double”, wydana przez Au Vent d’Arles éditeur w 1967 roku w limitowanej liczbie 500 egzemplarzy. Zbiór liczy 15 arkuszy wykonanych w technice szablonu (pochoir) na papierze, ręcznie pokolorowanych gwaszem, każdy arkusz sygnowany jest na płycie: "Picasso". Prace twórcy kubizmu, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, są najwyżej estymowanym obiektem na aukcji).

 

Bardzo rzadko na rynku pojawiają się prace Stanisława Dróżdża (1939-2009), poety i artysty. Twórca badał słowa, poszukiwał najczystszych form, skupiał się na przedstawieniu wyrazu tak, by jak najsilniej oddziaływał on na wyobraźnię odbiorcy. Tworzył zarówno prace dwuwymiarowe (czarne litery i znaki na białym płótnie, później na pleksi), jak i duże instalacje. Chłodnym, minimalistycznym i matematycznym pracom Drożdża towarzyszy głęboka refleksja natury egzystencjalnej. Dla określenia formy swej twórczości posługiwał się terminem „pojęciokształty”. Na wystawie prezentowany jest zestaw 6 grafik pod takim tytułem.

 

Jan Lebenstein (1930-1999) stworzył oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego z elementami surrealizmu i abstrakcji. Malował miejskie pejzaże, poetyckie transpozycje figury ludzkiej, pełne ekspresji kompozycje fantastyczno-symboliczne o motywach zwierzęcych. Był autorem ilustracji do m.in. „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella i kilku ksiąg biblijnych, tworzył witraże grafiki. Na wystawie zobaczyć można tekę 14 litografii jego autorstwa na papierze czerpanym „Carnet Incomplet” z 1966 roku, sygnowanych i datowanych ołówkiem p.d.: 'Lebenstein 66'.

 

Roland Topor (1938-1997) to postać, której popularność, a nawet kult, rośnie na świecie z każdym rokiem. Artysta niezwykle wszechstronny, obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru i nieskrępowaną wyobraźnią, był aktywny na wielu polach: w sztukach wizualnych, teatrze, literaturze. Jego rysunki ukazywały się w takich czasopismach, jak „L’Express”, „Libération”, „Charlie Hebdo”, „Le Monde”, „Elle”, „Esquire”, „The New York Times”, „Die Zeit”. Prezentowany zbiór 9 grafik Topora „9 Gracji” z 1997 roku (litografia na papierze) to wyjątkowo rzadka okazja kolekcjonerska.

 

Nie brakuje też dzieł innych znanych artystów m.in. Henryka Stażewskiego, Victora Vasarely’ego, Stanisława Fijałkowskiego czy Edwarda Dwurnika.

 

Wystawa w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, dostępna jest do 20 stycznia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 stycznia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca