Sztuka

Biżuteria. Dzieła Sztuki Jubilerskiej XIX-XX wieku

Karnawałowe szaleństwa oraz zbliżający się Dzień Kobiet – luty to tradycyjnie doskonały moment na zakup biżuterii, która przystroi wieczorowe kreacje i sprawi radość ukochanej osobie. Już 28 lutego podczas pierwszej w 2022 roku aukcji popularnego cyklu „Biżuteria. Dzieła Sztuki Jubilerskiej XIX-XX wieku” DESA Unicum zaprezentuje 107 drogocennych ozdób. Miłośników kamieni szlachetnych zachwyci biżuteria ze szmaragdami. Cena dekorowanego nimi kompletu składającego się z naszyjnika, bransolety, kolczyków i pierścionka estymowana jest nawet na 220 tys. złotych, najwyżej spośród wystawionych obiektów. W gronie najbardziej wartościowych obiektów na aukcji jest również pierścionek art déco z niemal dwukaratowym diamentem. Łącznie pod młotek trafi blisko 40 wyjątkowych pierścionków z diamentami, szafirami, szmaragdami, rubinami, akwamarynami i perłami. Nie zabraknie bransolet, zawieszek, medalionów i sekretników.

 

Biżuteria, podobnie, jak potrzeba wyrażania siebie poprzez sztukę, towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Najstarsze odnalezione przez archeologów ozdoby mają około 100 tys. lat. Pierścienie, bransolety, naszyjniki od zarania dziejów chronią przed złymi mocami, dodają prestiżu, a także podkreślają status społeczny. Diamenty, perły i złoto rozpalają wyobraźnię, a wiele ze słynnych arcydzieł sztuki jubilerskiej stało się również częścią popkultury. Tak jak słynne pierścionki zaręczynowe księżnej Monaco Grace Kelly, Jacqueline Kennedy, Elizabeth Taylor czy księżnej Diany. Podarowany jej przez księcia Karola pierścień zachwyca błękitnym szafirem otoczonym czternastoma diamentami. Już w 1981 roku był on wyceniany na 28 tys. funtów. Dziś jego wartość może być wielokrotnie większa. Zachwycających pierścionków nie zabraknie również na lutowej aukcji DESA Unicum. Szczególną atrakcją jest pierścionek w stylu art déco z lat 30. XX wieku, którego cena estymowana jest na 75‑90 tys. złotych. Został on wykonany w platynie, a w centralnej części zdobi go diament o masie aż 1,98 karata.

 

Styl art déco, który nadał niepowtarzalny charakter 20-leciu międzywojennemu, po dziś dzień cieszy się dużą popularnością wśród miłośników sztuki, designu, architektury, a także biżuterii. Z lat 20. i 30. XX w. pochodzą dwa pierścionki z rubinami. Te wyjątkowe, symbolizujące bogactwo, miłość, pasję i namiętność kamienie przez wieki cenione były przez władców i przedstawicieli arystokracji. Wierzono, że rubiny posiadają moc przemiany złych nastrojów w pozytywną energię, chronią przed pożarami i kaprysami losu. Na aukcji znajdą się także pochodzące z okresu międzywojennego zawieszki, brosze oraz zachwycająca kunsztem i stylem bransoleta, do której wykonania wykorzystano 222 diamenty oraz 119 szafirów oprawionych w platynę.

 

Szmaragdy zajmują wyjątkowe miejsce w najnowszej ofercie DESA Unicum. Kamienie zachwycające intensywnym, głębokim odcieniem zieleni wykorzystywane są przez złotników od starożytności. W czasach antycznych przypisywano im również właściwości lecznicze. To właśnie szmaragdy zdobią imponujący komplet składający się z naszyjnika, bransolety, kolczyków i pierścionka. Do jego stworzenia wykorzystano łącznie 36 szmaragdów i ponad 580 diamentów oprawionych w białe złoto. Z estymacją na poziomie 180‑220 tys. złotych jest on najdroższym obiektem wystawionym na lutowej aukcji.

 

Wśród najstarszych prezentowanych dzieł sztuki jubilerskiej znajdują się brosza z ametystami z końca XIX w. wykonana w Lizbonie oraz medalion z zegarkiem z lat 1860‑1870 szwajcarskiej marki Jaeger‑LeCoultre. Z drugiej połowy XIX wieku pochodzą brosza w formie kwiatu oraz zdobiony perłami sekretnik, czyli otwierana zawieszka, w której można przechowywać bliskie sercu drobiazgi lub zdjęcia.

 

DESA Unicum zaprezentuje także szeroki wybór biżuterii współczesnej, w tym pierścionek z czarnym diamentem. Pod młotek trafią pierścionek i kolczyki koktajlowe Afrodyta z kolekcji Mediterraneo of Spring z 2011 roku hiszpańskiej marki Carrera Y Carrera. Salony słynnego domu jubilerskiego z Madrytu znajdują się aż w 40 krajach na świecie. W swoich kolekcjach Carrera Y Carrera często nawiązuje do natury, mitologii, motywów zwierzęcych i kultury iberyjskiej.

 

Wszystkie obiekty zobaczyć można na wystawie w siedzibie DESA Unicum dostępnej do 28 lutego w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 lutego 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca