Sztuka

Biżuteria. Dzieła Sztuki Jubilerskiej XIX-XX wieku

Co wspólnego mają ze sobą tiara królowej Elżbiety II, berło króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz pierścionek zaręczynowy podarowany Jessice Biel przez Justina Timberlake’a? Łączą je akwamaryny, czyli kamienie szlachetne zachwycające niezwykłą barwą morza oraz cenione ze względu na przypisywane im cudowne właściwości już od czasów starożytnego Rzymu. Już 6 kwietnia w Warszawie na aukcji „Biżuteria. Dzieła Sztuki Jubilerskiej XIX-XX wieku” pojawi się szeroki wybór biżuterii zdobionej kamieniami koloru „aqua marine”. Wśród 98 cennych obiektów znajdzie się również rzadka na rynku jubilerskim biżuteria z turmalinami. Nie zabraknie także szerokiego wyboru ozdób z  szafirami oraz perłami, w tym niezwykłej urody wisior z czarną perłą Tahiti. Pod młotek trafią aż 44 pierścionki. Uwagę przykuwają szczególnie niepowtarzalne przykłady stylu art déco królującego w szalonych latach 20. i 30. XX wieku. Wszystkie wymienione obiekty można obejrzeć, a także przymierzyć na ekspozycji przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ulicy Pięknej 1A w Warszawie.

 

Rozpalający wyobraźnię niemal 7-karatowy akwamaryn zdobi wisior z końca XX wieku, który pojawi się na kwietniowej aukcji DESA Unicum. Okazały błękitny kamień otoczony jest aż 26 diamentami. Nie mniej zachwycający jest pierścionek z białego złota udekorowany 20 brylantami oraz akwamarynem w kolorze Greenish Blue o masie karatowej ok. 5,57. Wśród obiektów z kamieniami koloru wody morskiej są także wiszące kolczyki z brylantami z początku XXI wieku. Akwamaryny doskonale prezentują się w otoczeniu pereł, czego przykładem jest ponad 100-letnia brosza pochodząca z Holandii oraz oryginalne kolczyki z lat 60. Duet akwamaryn – perły połączony został z diamentami, co dodatkowo dodaje im blasku.

 

Akwamaryny upodobały sobie koronowane głowy i gwiazdy światowej sławy. Najsłynniejszą biżuterią z błękitnymi kamieniami jest komplet koronacyjny, który w 1953 roku królowa brytyjska Elżbieta II otrzymała od prezydenta Brazylii Getulio Vargasa. Składa się on z kolczyków, naszyjnika oraz tiary, którą od 1971 roku zdobi słynny „Brazylijski Akwamaryn”.  Akwamaryny doceniali również polscy władcy. Na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowane jest berło króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z II połowy XVIII stulecia, wykonane z trzech oszlifowanych lasek akwamarynu, połączonych złotymi oprawami z ornamentem w formie liści akantu. Zachwycający 6-karatowy diament otoczony przez akwamaryny zdobi pierścionek zaręczynowy podarowany Jessice Biel przez Justina Timberlake’a. Cudo jubilerskie, o którym rozpisywały się media światowe, zamyka pierwszą dziesiątkę najwspanialszych pierścionków zaręczynowych wszechczasów według prestiżowego magazynu „Vogue”.

 

Akwamaryn, czyli niebieska odmiana berylu, od zawsze był kojarzony z wodą i morzem. Już starożytni Rzymianie wierzyli, że minerał ten chroni przed niebezpieczeństwami długich morskich podróży. Akwamarynowi przypisuje się kojącą, spokojną energię. Jego pozytywne działanie ma zmniejszać stres i wyciszać niespokojny umysł. Nazwa kamienia pochodzi od łacińskich słów „aqua marine” czyli „woda morska”. Nawiązuje ona do barwy, którą nadaje akwamarynom zawarty w nich pierwiastek żelaza. I to właśnie od barwy – poza szlifem, masą oraz czystością – zależy wartość rynkowa kamienia. Tytuł największego akwamarynu świata o wartości jubilerskiej należy do kamienia wydobytego w 1910 roku. Rekordowa bryła o długości 48,5 cm ważyła 110,5 kg, jej średnica wynosiła około 42 cm, a łączna masa karatowa wyciętych później kamieni sięgnęła 100 tys. karatów. Kamień znaleziono w miejscowości Marambaya k. Minas Gerais w Brazylii. To właśnie ten południowoamerykański kraj posiada największe złoża akwamarynu na świecie. Błękitny kamień wydobywa się również w Zambii, Mozambiku, Nigerii, Pakistanie i na Madagaskarze.

 

Na kwietniowej aukcji DESA Unicum niebieską barwą zachwycają szafiry. Jeden z nich, w kolorze Deep Blue i o masie 2,94 karata, zdobi pierścionek z białego złota z początku XXI stulecia. Z estymacją 60-80 tys. złotych jest jednym z dwóch najdroższych obiektów aukcji. Na tyle samo wyceniana jest złota bransoleta z rubinami i diamentami z początku XXI wieku. Szafir zdobi również pierścionek z końca XIX wieku, jeden z najstarszych obiektów aukcji. Z tego samego stulecia pochodzą także rosyjski pierścionek z diamentem, paryski wisior z granatem oraz kamea z sekretnikiem.

 

Niemal połowę z 98 prezentowanych dzieł sztuki jubilerskiej stanowią pierścionki. Wśród nich znajdują się interesujące przykłady pochodzącego z lat 20. i 30 XX wieku stylu art déco. Jeden z nich to idealny pierścionek zaręczynowy, wykonany z platyny, zdobiony centralnym diamentem o masie około 1,47 karata. Jego wartość jest estymowana na 30-40 tys. złotych. W nadal niezwykle popularnym stylu art déco został wykonany także pierścionek z diamentami wyceniany na 35-45 tys. złotych. Z tego samego okresu pochodzi finezyjny platynowy naszyjnik typu negligée (to rodzaj łańcuszka, z którego zwisają dwie ozdoby, zazwyczaj w kształcie kropel, zawieszone na nierównych długościach). Atrakcją najbliższej aukcji sztuki jubilerskiej są także klipsy pochodzące z II połowy XX w., przy wykonaniu których inspirowano się stylem art déco. Dzięki ujmującej formie ozdoba ta jest idealna na eleganckie, wieczorne imprezy.

 

Pod młotek trafi, pojawiająca się wyjątkowo rzadko na rynku jubilerskim, biżuteria z turmalinami. Będą to stanowiące komplet naszyjnik i kolczyki, dekorowane aż 141 diamentami. Turmaliny charakteryzują się olbrzymią różnorodnością barw. Występują zarówno turmaliny czerwone i różowe, jak i niebieskie, bezbarwne, brązowe, fioletowe, żółte, zielone, czarne oraz bezbarwne. Te ostatnie są najrzadsze.  Większość turmalinów wykorzystywanych w jubilerstwie  pochodzi z Madagaskaru.

 

DESA Unicum zaprezentuje także szeroki wybór biżuterii z perłami: pierścionki, kolczyki, brosze i bransolety. Niezwykłym kunsztem i precyzją wykonania oraz nietuzinkową formą wyróżnia się wisior z ciemną perłą Tahiti. Nie zabraknie również biżuterii z czarnymi diamentami, jak kolczyki  i pierścionek z początku XXI wieku.

 

Na kwietniowej, drugiej już w 2022 roku aukcji sztuki jubilerskiej, na licytację zostanie wystawionych aż 98 unikatowych pierścionków, bransolet, wisiorków oraz kolczyków. W ofercie nie zabraknie przykładów biżuterii z lat 20. i 30. XX w. w poszukiwanym stylu art déco oraz kunsztownie wykonanych XIX-wiecznych wyrobów złotniczych. To właśnie obiekty historyczne, których dostępność będzie się stopniowo zmniejszać, stanowią najbardziej atrakcyjną z punktu widzenia inwestycyjnego część oferty jubilerskiego rynku aukcyjnego. Najbliższa oferta skierowana jest również do osób poszukujących pierścionków zaręczynowych. Wśród 44 wyjątkowych obiektów, pochodzących od XIX wieku, przez okres międzywojenny, po czasy współczesne, 19 dekorowanych jest wyłącznie diamentami. Z kolei ponad 20 pierścionków zachwyca diamentami połączonymi z kamieniami kolorowymi: turmalinami, tanzanitami, ametystami, szmaragdami, rubinami, szafirami czy wyróżniającymi się na najbliższej aukcji akwamarynami. Wśród wyrobów z tym niezwykłym kamieniem, kojarzonym z morzem i podróżami, zaprezentowane zostaną wisior z niemal 7-karatowym akwamarynem oraz pierścionek z klejnotem w kolorze Greenish Blue o masie około 5,57 karata – mówi Magdalena Kuś, koordynatorka aukcji.

 

Wystawa przedaukcyjna w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A dostępna jest do 6 kwietnia od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00, w soboty 11.00-16.00.

 

6 kwietnia 2022, 19:00 Piękna 1A, 00-477 Warszawa
Warszawa

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 marca 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca