Sztuka

Kossakowie, Hofman, Malczewski – najpopularniejsi twórcy sztuki dawnej w DESA Unicum

Do 26 kwietnia w DESA Unicum dostępna jest wystawa „Art outlet. Sztuka dawna”, podczas której można zobaczyć unikatowe dzieła głośnych twórców polskiego i europejskiego malarstwa XIX stulecia, Młodej Polski i Międzywojnia. Dodatkowo, 26 kwietnia o godz. 19:00 odbędzie się, towarzysząca wystawie, aukcja. Kolekcjonerzy będą mogli powalczyć o znakomite sceny  z mistrzowsko namalowanymi końmi autorstwa Wojciecha i Jerzego Kossaków, przedstawicieli jednego z najsłynniejszych rodów artystycznych w historii polskiej sztuki. Atrakcją kwietniowej aukcji są również nostalgiczne i skłaniające do przemyśleń prace Wlastimila Hofmana czy portret żony Jacka Malczewskiego, będący jedną z ostatnich prac wielkiego polskiego symbolisty. Nie zabraknie także pejzażu z ukochanego przez Melę Muter Awinionu, realistycznej relacji z targu w małym miasteczku Ryszarda Oknińskiego czy płócien oddających sielankową atmosferę polskiej wsi pędzla Włodzimierza Tetmajera oraz Antoniego Kozakiewicza. Aukcja, podczas której wystawionych zostanie aż 101 obiektów, jest doskonałą okazją do zakupu dzieł uznanych artystów w przystępnych cenach. Wszystkie prace można zobaczyć w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

 

Końskie zaprzęgi, dynamiczne sanny, powracające z targu wozy, sceny polowań oraz przejazdy ułanów przez wieś – malarstwo Kossaków jest mistrzowskim zapisem historii Rzeczpospolitej,  na tle której ukazywana jest siła narodowego oręża oraz bogactwo kultury narodowej. Twórczość trzech pokoleń malarzy cieszy się niesłabnącą popularnością od ponad 100 lat, przyciągając na kolejne aukcje liczne grono kolekcjonerów sztuki dawnej. Podczas najbliższej licytacji DESA Unicum zaprezentuje aż cztery prace Wojciecha, syna i ucznia Juliusza i ojca Jerzego, w tym najwyżej wyceniane „Krakowiak na koniu” oraz „Spłoszony koń” z 1912 roku.

Sceny rodzajowe odwołujące się bezpośrednio do kultury polskiej wsi, zdominowały artystyczne œuvre artysty w latach 20. i 30 XX wieku. To wówczas w krakowskiej Kossakówce zaczęła prężnie działać rozbudowana pracownia zatrudniająca licznych twórców. Wojciech był wielkim miłośnikiem koni, który do perfekcji opanował nie tylko ich ujeżdżanie, ale i przedstawianie na płótnie. Na prezentowanych obrazach rumaki ukazane zostały w galopie oraz w śmiałych skrótach perspektywicznych. Na najbliższej aukcji po młotek trafią również trzy prace Jerzego Kossaka, w tym dwie dynamiczne i barwne sceny polowań z 1935 i 1940 roku.

Kwietniową licytację otwiera nostalgiczna praca „Dzieci z kretem” namalowana przez Wlastimila Hofmana w 1959 roku. Motyw opłakiwania martwego zwierzęcia nawiązuje do  wielokrotnie poruszanego przez artystę tematu „pogrzebu ptaszka”. Ceremonię pogrzebową  można intepretować jako klęskę pewnych wartości moralnych czy egzystencjalnych. Artystę fascynowała postać dziecka. Wśród czterech licytowanych dzieł Hofmana znajduje się również „Główka dziewczynki” z 1936 roku. Jak sam mówił „Dzieci, podobnie jak i Biblia, są pretekstem dla pokazania tego, czy tamtego. (...) Jestem malarzem myśli i przeżyć’”.

 

Na malarstwo Wlastimila Hofmana ogromny wpływ miała symboliczna twórczość Jacka Malczewskiego, pod kierunkiem którego studiował w Krakowie. Na najbliższej aukcji pojawi się portret żony wielkiego polskiego malarza Młodej Polski z 1926 roku. Intymny wizerunek Marii z Gralewskich Malczewskiej na tle ogrodu zdaje się być miłosnym wyznaniem malarza w 39. rocznicę ślubu pary zawartego w Kościele Mariackim w Krakowie. To jedno z ostatnich dzieł Jacka Malczewskiego i prawdopodobnie jedna z ostatnich prac, do której pozowała Maria. Pierwszy, słynny obraz „Portret narzeczonej” artysta namalował jeszcze przed ślubem w 1887 roku. Jacek Malczewski jest jednym z najbardziej poszukiwanych i cenionych malarzy polskich. Aż trzy jego prace znajdują się wśród dziesięciu najdroższych dzieł sprzedanych do tej pory podczas aukcji DESA poświęconych sztuce dawnej, na czele z „Jasełkami”, za które nabywca w 2021 r. zapłacił 4,8 mln zł.

Gwiazdą aukcji sztuki dawnej jest również Mela Muter, słynna przedstawicielka kręgu artystycznego École de Paris. Tym razem pod młotek trafi „Dzwonnica kościoła Saint-Didier w Awinionie” z  lat 40.-50. XX wieku. Prowansalskie miasto zajmuje w życiu malarki szczególne miejsce, to właśnie tam znalazła schronienie po zajęciu stolicy Francji przez nazistów. Podczas kwietniowej aukcji szkołę paryską reprezentować będą także m.in. Wojciech Terlikowski oraz pozostający w kręgu jej oddziaływań Rajmund Kanelba, należący do Cercle des Artistes Polonais.

 

Do idyllicznych, nieistniejących już wsi i miasteczek przeniosą nas kompozycje „Zbiór siana” Włodzimierza Tetmajera czy „Targ w małym miasteczku” Ryszarda Oknińskiego. Nie zabraknie również kompozycji pędzla Tadeusza Styki, Czesława Wasilewskiego, Wiktora Koreckiego, Stanisława Bagieńskiego, J. Konarskiego czy Józefa Krzesz-Męciny.

 

Aukcje sztuki dawnej, należące do najważniejszych cykli organizowanych przez DESA Unicum, przyciągają liczną grupę koneserów poszukujących wybitnych prac największych mistrzów polskiego malarstwa XIX stulecia, Młodej Polski i Międzywojnia. Każda licytacja obfituje w znakomite nazwiska, a wystawiane prace osiągają rekordowe ceny. Art outlet, jako ważna część tego cyklu, jest doskonałą okazją do zakupu dzieł o wysokim poziomie artystycznym w stosunkowo przystępnych cenach. Atrakcją kwietniowej aukcji są prace Wojciecha i Jerzego Kossaków, a także jeden z ostatnich obrazów Jacka Malczewskiego, wielokrotnego rekordzisty dotychczasowych aukcji, przedstawiający jego żonę Marię. Fani polskiego malarstwa klasycznego znajdą szeroki wybór prac uznanych artystów – mówi Jan Rybiński, koordynator aukcji.

 

Wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 26 kwietnia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

26 kwietnia 2022, 19:00 DESA Unicum, ul. Pięknej 1A w Warszawie
Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 kwietnia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca