Sztuka

Biżuteria. Dzieła Sztuki Jubilerskiej XIX-XX wieku

Aż 238 diamentów o łącznej masie 13,29 karatów zdobi bransoletę z białego złota, której cena estymowana jest na imponującą kwotę 80–100 tys. złotych. Niezwykła ozdoba jest najdroższym ze 104 obiektów aukcji „Biżuteria. Dzieła Sztuki Jubilerskiej XIX-XX wieku”, która już 23 maja odbędzie się w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie. Królować będą na niej ponadczasowe diamenty w doskonałym towarzystwie szafirów, rubinów, topazów, akwamarynów, szmaragdów, ametystów, onyksów i turkusów.  Pod młotek trafią mające wartość historyczną klejnoty wykonane w niezwykle popularnym stylu art déco oraz szeroki wybór XIX-wiecznych dzieł jubilerskich. Wśród nich wytworne sekretniki, brosze, kolczyki, medalion z zegarkiem oraz pierścionek – jeden z 45 które największy dom aukcyjny w Europie Środkowo-Wschodniej zaprezentuje na aukcji majowej. Jedną z jej największych atrakcji jest pierścionek z diamentem o masie ponad dwóch karatów pochodzący z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jego wartość szacowana jest na 75–90 tys. złotych. Wszystkie licytowane dzieła sztuki jubilerskiej będzie można zobaczyć, a na życzenie także przymierzyć  na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

 

Olśniewające, kuszące blaskiem, symbolizują mądrość, wierność i miłość – diamenty od wieków królują wśród kamieni szlachetnych, a ich ceny szybują niekiedy do kilkudziesięciu milionów dolarów. Największy z białych diamentów świata zwany „The Rock” trafił do domu aukcyjnego Christie’s w Genewie, gdzie 11 maja 2022 r. został sprzedany za prawie 22 mln dolarów. Niezwykły kamień o kształcie łezki ma aż 228,31 karatów, czyli o ponad 110 karatów więcej niż poprzedni rekordzista sprzedany w 2013 roku. Imponujące diamenty wybierane są zarówno jako lokata kapitału, jak i dodający prestiżu klejnot. Są również najczęstszą ozdobą pierścionków zaręczynowych na świecie, także tych wręczanych przez gwiazdy i celebrytów. Tej wiosny światowe media komentowały głośno pierścionek zaręczynowy z 8.5-karatowym rzadkim zielonym diamentem, który hollywoodzki aktor Ben Affleck podarował Jennifer Lopez, znanej aktorce i piosenkarce. Jego cena szacowana jest nawet na 10 mln  dolarów.

 

Diamenty dominują w ofercie majowej, już drugiej w 2022 roku, aukcji DESA Unicum poświęconej unikatowej biżuterii. Najdroższym obiektem jest bransoleta z diamentami z początku XXI wieku wykonana z białego złota. Zdobi ją 238 diamentów o łącznej masie 13,29 karatów, a jej wartość jest estymowana na 80–100 tys. złotych. Atrakcją jest również komplet z diamentami i topazami składający się z kolczyków, wisiora, pierścionka i bransolety. Złotnicy wykorzystali do jego wykonania 270 brylantów o łącznej masie 9,1 karatów oraz 5 niezwykle cenionych w jubilerstwie topazów o łącznej masie 6,8 karatów. Zdobiące zestaw topazy mają kolor niebieski. To jedna z najbardziej popularnych barw w jubilerstwie, w której rzadko występują w naturze te cenione od starożytności kamienie. Grecy wierzyli, że topazy dodają sił, a w Indiach pojawiło się przekonanie, że przedłużają życie, zwiększają inteligencję i przysparzają urody. Topazy były również amuletami popularnymi wśród marynarzy, którzy wierzyli w ich moc uspokajania oceanów.

 

DESA zaprezentuje aż 45 kunsztownych pierścionków. Oprócz diamentów będą zdobiły je również szafiry, rubiny, topazy, akwamaryny, rubiny, szmaragdy, ametysty, onyksy czy turkusy. Uwagę przykuwa pierścionek z diamentem o masie ponad dwóch karatów. Powstał on w okresie międzywojennym, a jego wartość jest estymowana na 75–90 tys. złotych. Szczególnie interesujący jest także pierścionek z przełomu XX i XXI wieku, udekorowany 1,5-karatowym diamentem o szacunkowej wartości 40–60 tys. złotych. Nie zabraknie pierścionków trzyczęściowych, wśród nich ciekawy obiekt pochodzący z Francji z szafirami, rubinami, szmaragdami i brylantami oraz pierścionek marki Shaun Leane z czarnymi diamentami.

 

Kolekcjonerzy będą mogli licytować kunsztownie wykonane wyroby XIX-wiecznej sztuki jubilerskiej. Jednym z nich jest delikatny naszyjnik z turmalinem, którego górna estymacja wynosi 70 tys. złotych. Sprzed dwóch wieków pochodzą również prezentowane sekretniki, brosze, kolczyki, pierścionek czy szwajcarski medalion z zegarkiem.

 

Majowa, już druga w tym roku aukcja „Biżuteria. Dzieła Sztuki Jubilerskiej XIX-XX wieku” skierowana jest do klientów preferujących diamenty. Ceny tych wartościowych kamieni szlachetnych po okresie spowolnienia rynkowego w pierwszym roku pandemii ponownie pną się w górę, przykuwając uwagę inwestorów poszukujących możliwości lokaty kapitału. Trend wzrostowy obserwowany jest również na rynku złota, co dodatkowo zachęca do zakupu biżuterii wykonanej z tego kruszcu. Szeroki wybór biżuterii z diamentami, w tym ponad 40 pierścionków, zadowoli z pewnością nawet najbardziej wybrednych kolekcjonerów oraz osoby poszukujące pierścionków zaręczynowych. Zaprezentujemy również mające wartość historyczną obiekty biżuterii XIX-wiecznej oraz atrakcyjne ozdoby z okresu międzywojennego, niektóre z nich w modnym do dziś stylu art déco. W ofercie aukcyjnej znajdą się przykłady cenionych włoskich marek luksusowych: Pasquale Bruni, Roberto Coin i Gavello. Wyróżnia je artystyczna wrażliwość, niepowtarzalny design, oraz kunsztownie wykonanie – mówi Urszula Prus, koordynatorka aukcji.

 

Ekspozycja wystawionych na aukcję obiektów dostępna jest w siedzibie DESA Unicum do 23 maja od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00, w soboty 11.00-16.00. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 maja 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca