Sztuka

Obraz zdzisława beksińskiego na wystawie przedaukcyjnej w desa unicum

Nawet na 1,4 mln zł szacowana jest cena obrazu Zdzisława Beksińskiego z 1971 roku, który trafi pod młotek 7 czerwca w Warszawie podczas trzeciej w 2022 roku edycji cykluSztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”. To potwierdza nie tylko rosnącą popularność twórczości Beksińskiego, ale także znakomitą passę realizmu magicznego. W 2021 roku był to najszybciej rosnący segment rynki sztuki w Polsce. Podczas siedmiu aukcji cyklu kolekcjonerzy kupili dzieła mistrzów surrealizmu za niemal 17 mln złotych. Wśród 76 prac wystawionych w czerwcu nie zabraknie magicznych dzieł Tomka Sętowskiego, intrygującego projektu plakatu Rafała Olbińskiego, klimatycznego obrazu „królowej polskiego surrealizmu” Ewy Pello czy jednej z kobiet – bogiń pędzla Karola Bąka. W ofercie pojawią się także prace Artura Szolca, Marcina Kołpanowicza, Artura Dzielawskiego, Jacka Pałuchy, Jerzego Dudy-Gracza i Jacka Yerki. Wszystkie przenoszące nas w inny wymiar kompozycje będzie można podziwiać na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Formuła prelicytacji pozwala na wzięcie udziału w aukcji już na kilkanaście dni przed licytacją live.

 

Zdzisław Beksiński to najwybitniejszy przedstawiciel surrealizmu w Polsce, a okres fantastyczny,  z którego pochodzi obraz prezentowany na czerwcowej aukcji DESA Unicum to według krytyków sztuki najlepszy i najbardziej płodny okres twórczości artysty. W czasie jego trwania, czyli od końca lat 60. do połowy lat 80. XX wieku, spod pędzla Beksińskiego wyszło nawet kilkaset obrazów. Wiele z nich trafiło do zagranicznych kolekcjonerów, a każde ich pojawienie się na aukcjach wzbudza zainteresowanie, przyciągając liczne grono inwestorów.

 

W okresie fantastycznym Beksiński całkowicie poświęcił się wyłącznie malarstwu przenosząc je na niedościgniony dla wielu poziom. Jego prace o wyjątkowym klimacie i żywej kolorystyce stały się ikonami sztuki surrealistycznej nie tylko w Polsce, ale i na świecie.  W czasie, gdy większość artystów z jego pokolenia była zafascynowana malarstwem abstrakcyjnym, on malował figuratywnie. Uważa się go nawet niekiedy za prekursora neofiguracji. Twórczość Beksińskiego zainspirowała artystów z różnych dziedzin, w tym Tomka Bagińskiego, twórcy nominowanego od Oscara filmu anonimowanego „Katedra” czy Guillermo del Toro  Benito, reżysera „Labiryntu fauna” czy „Kształtu wody”.  Kultową postacią stał się również sam tragicznie zmarły Beksiński. Historię artysty i jego rodziny w głośnej książce „Beksińscy. Portret podwójny” opisała Magdalena Grzebałkowska. O Beksińskich opowiedział również reżyser Jan Matuszyński w filmie  „Ostatnia rodzina”, który otrzymał prestiżową nagrodę Złote Lwy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Od 18 czerwca do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach odbędzie się festiwal „Beksiński na Śląsku”, pierwszy w Polsce tak kompleksowy projekt poświęcony twórczości artysty. Obejmie on wystawę ponad 50 oryginalnych obrazów, ekspozycję multimedialną "Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition", pokazy filmów o Beksińskich, panele dyskusyjne i koncert „Świat Mistrza Beksińskiego”.

 

W przeciwieństwie do mrocznego malarstwa Beksińskiego, często tchnącego grozą, twórczość Rafała Olbińskiego przesycona jest klimatem baśniowym. Artysta ukazuje nam światy, w których  nie obowiązują prawa przyrody znane na Ziemi, jak na przykład na prezentowanym projekcie plakatu Northsea Jazz Festival '81. Jedna z najciekawszych wczesnych prac Olbińskiego jest metaforą symbolicznej podróży, w którą zabiera nas muzyka jazzowa. Przedstawia trąbkę, która niczym lewitujący statek przemierza abstrakcyjne niebo. Olbiński posłużył się tutaj ciekawym zabiegiem nierównej plamy barwnej, która oddaje klimat kultury wizualnej wczesnych lat 80. Tworząc pracę w 1981 roku artysta miał już na swoim koncie uznane projekty, jak chociażby znakomity plakat do filmu „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy.

 

Zaproszeniem do odkrywania innych światów są również dzieła Tomka Sętowskiego, ikony światowego surrealizmu współczesnego. Tak, jak prezentowany obraz „Astronom” z 2002 roku są prawdziwą ucztą dla oczu. Urzeka nas zwłaszcza ich kolorystyka, dopracowany detal oraz zamiłowanie Sętowskiego do piękna architektury i urbanistyki. Pozornie normalny świat miesza się tu z metafizyką, a zwykła rzeczywistość przeobraża się w oniryczną opowieść. Sętowski, zwany polskim Salvadorem Dali, jest artystą wszechstronnym, tworzącym także grafiki, akwarele rysunki oraz rzeźby, jak wykonany z brązu "Dark Rider" – jeździec, który dosiadł motocykl w kształcie konia. Powierzchnia wystawionej przez DESA Unicum statuetki pokryta jest charakterystycznymi dla Sętowskiego detalami o koronkowej formie, a całość charakteryzuje się drapieżnością i bojowością. 

 

Surrealizm kobiecy na czerwcowej aukcji reprezentuje Ewa Pello, uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych polskich artystek współczesnych. Doskonałym tego przykładem jest klimatyczna praca „Chimera i słońce” z 2022 roku. Zapadające w pamięć prace Pello wypełniają zmysłowe, jednocześnie nieco niepokojące akty kobiet w baśniowych krajobrazach i wnętrzach. Ich nieodłącznymi towarzyszami są zwierzęta – najczęściej koty. Skojarzenia z dziecięcą ilustracją kontrastują tutaj z odważną sensualnością.

 

Entuzjastą charyzmatycznych i pięknych kobiet jest Karol Bąk, jeden z najbardziej cenionych artystów realizmu magicznego. I właśnie one są najczęstszymi bohaterkami jego baśniowych obrazów. Prezentowane dzieło „Jutrzenka” z cyklu „Między świtem a zmierzchem” jest imponującym przykładem twórczości Bąka. Statyczna, monumentalna kobieta zastygła w nienaturalnej pozie ma imponujące nakrycie głowy. W efekcie bliżej jej, jak pozostałym bohaterkom obrazów artysty, do bogini niż zwykłej śmiertelniczki.

 

Wśród najciekawszych obiektów czerwcowej aukcji są również prace „The Light” Artura Szolca, „Kawałek morza” Marcina Kołpanowicza, „Bagaż wspomnień II” Artura Dzielawskiego czy "Na morzu, proszę Pani, mało się dzieje" Jacka Pałuchy czy „W księżycową noc …” Alicji Rekowskiej Miłośnicy realizmu magicznego będą mogli licytować także obrazy popularnych wizjonerów Jerzego Dudy-Gracza czy Jacka Yerki.

 

Nurt surrealizmu to fenomen, który zdobył serca miłośników sztuki w Polsce. Czerpiący z najlepszych tradycji europejskich, ale nie stroniący od flirtu z pop-kulturą artyści z nierzadko niszowych twórców stali się prawdziwymi gwiazdami. Na czerwcowej aukcji DESA Unicum znajdzie się 76 wyselekcjonowanych prac najlepszych polskich surrealistów. Wybitnej pracy Zdzisława Beksińskiego, która pochodzi z okresu fantastycznego, najlepszego w twórczości tego artysty, towarzyszą prace najgorętszych nazwisk polskiego rynku sztuki: Tomasza Sętowskiego, Rafała Olbińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Karola Bąka, Artura Szolca, Marcina Kołpanowicza, Arkadiusza Dzielawskiego czy „królowej polskiego surrealizmu” Ewy Pello. Ich technicznie doskonałe prace są zaproszeniem do wyjścia poza szarą codzienność. Niekiedy delikatne i zmysłowe, ale także niepokojące, kosmiczne, zabawne, pełne ironii czy grozy, tworzą światy, które odkrywamy dzięki bogatej wyobraźni ich autorów – mówi Anna Szynkarczuk, koordynatorka aukcji.

 

Wystawa zgromadzonych prac dostępna jest dla zwiedzających w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w dniach 1-7 czerwca od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19, w soboty 11-16. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

Wszystkie aukcje organizowane przez DESA Unicum dostępne są w formule prelicytacji online, uruchamianej na kilkanaście dni przed aukcją live.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 czerwca 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca