Sztuka

Wystawa Refika Anadola „Rumi Dreams” – połączenie archiwów Rumiego ze sztuką cyfrową

Światowej sławy artysta multimedialny Refik Anadol zaprezentował swój najnowszy projekt „Rumi Dreams” podczas największego wydarzenia kulturalnego i artystycznego w Stambule, Festiwalu na Szlaku Kulturowym Beyoğlu (Beyoğlu Culture Route Festival). Nowe multisensoryczne dzieło tureckiego artysty powstało w wyniku wizualizacji bogatej kolekcji dokumentów związanych z XIII-wiecznym mistykiem Mevlâną Dżalaloddinem Rumim, za pomocą technologii opartej na sztucznej inteligencji. W celu przedstawienia wizji Rumiego szerokiemu gronu odbiorców powstał trwający 6 i pół minuty spektakl łączący ruch, światło i dźwięk.

 

Artysta multimedialny Refik Anadol zaprezentował swój nowy projekt „Rumi Dreams” na największym wydarzeniu kulturalnym i artystycznym w Stambule - Festiwalu na Szlaku Kulturowym Beyoğlu (Beyoğlu Culture Route Festival). Od debiutu w kultowym Centrum Kultury Atatürka w Stambule cyfrowa instalacja cieszy się dużym zainteresowaniem. Wystawa „Rumi Dreams”, stworzona dla uczczenia 750 rocznicy śmierci legendarnego mistyka, oferuje 6,5-minutowe multisensoryczne doświadczenie inspirowane naukami Rumiego i jego spuścizną kulturową.

 

Miliony dokumentów zebranych w celu przedstawienia wszechświata Rumiego

Refik Anadol wraz ze swoim studiem zebrał szeroki katalog twórczości Rumiego, w tym kopie monumentalnego dzieła „Masnawi” w 26 językach, miliony dokumentów archiwalnych, manuskryptów, nagrań muzyki i przedstawień sufickich. Dzieła kultury wykorzystane w instalacji zostały zgromadzone we współpracy z władzami miasta Konya, Archiwum Państwowym Prezydenta Republiki Türkiye (Turcji), Archiwum Państwowym Premiera, Muzeum Mevlâny w Konyi, Biblioteką Gazi Husrev Bey w Sarajewie, Uniwersytetem Selçuk i innymi instytucjami. W Muzeum Mevlâny w Konyi wykonano fotografie, aby dołączyć do katalogu zdjęcia miejsc związanych z Rumim. W zbiorze twórczości znalazły się też plany architektoniczne i świadectwa powstania wszystkich bractw mewlewitów na świecie.

 

Jako jedna z ikon kultury, Rumi znany jest ze swojej poezji i tekstów z zawartymi mądrościami. Wystawa „Rumi Dreams”, zainspirowana wezwaniem do „odnalezienia światła wewnętrznego”, ma na celu przedstawienie wszechświata Mevlâny Dżalaloddina Rumiego szerokiemu gronu odbiorców. Refik Anadol i jego zespół stwierdzili, że przedstawienie wezwania Rumiego jest możliwe tylko dzięki sztuce cyfrowej. Z tym przekonaniem postanowili przekazać odezwę mistyka, odwołując się do zmysłów wzroku i słuchu, tworząc inspirowany Rumim spektakl oparty na sztucznej inteligencji. Jako artystyczny wyraz przejścia między znaczeniami światła, wiedzy i ruchu, „Rumi Dreams” zaprasza zwiedzających, zgodnie ze słowami mistyka do „odnalezienia swojego wewnętrznego światła, które rozjaśnia świat”.

 

„Rumi Dreams”: Pierwsza taka wystawa na świecie

„Rumi Dreams” Refika Anadola to pierwsza na świecie wystawa o takim zasięgu. Multisensoryczny projekt zabiera zwiedzających w świat Rumiego, przedstawiając nauki poety i mistyka wraz z transcedentalną tradycją sufizmu.

 

Największy poeta i mistyk suficki na świecie, Mevlâna Dżalaloddin Rumi, jest znany ze swoich tekstów i eposu „Masnawi”. Pisma Rumiego wywarły ogromny wpływ na myśl mistyczną i literaturę na całym świecie, a jego popularność stała się globalnym fenomenem kulturowym. UNESCO ogłosiło 2007 rok – „Międzynarodowym Rokiem Rumiego”, a jego „jednym z wielkich humanistów, filozofów i poetów, którzy należą do całej ludzkości”.

 

Śmierć Rumiego jest co roku upamiętniana ceremoniami Seb-i Arus („noc poślubna”) w Konyi, podczas których odbywają się liczne wystawy, konferencje, koncerty i pokazy „sema”.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 czerwca 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca